GP Βαλένθια: Ιστορικός πρωταθλητής ο Μαρκές

Ο Μαρκ Μαρκές, στην πρώτη χρονιά του στο MotoGP, κατέκτησε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή κι έγινε ο νεαρότερος αναβάτης που πετυχαίνει κάτι τέτοιο στην ιστορία, παρότι τερμάτισε στην 3η θέση του GP της Βαλένθια.

Ο Χόρχε Λορένθο κυριάρχησε και σε αυτό το grand prix, όπως και στα 2 προηγούμενα του φινάλε της σεζόν, αλλά δεν κατάφερε να προσπεράσει τον συμπατριώτη του, με συνέπεια να γίνει ο μοναδικός αναβάτης στην ιστορία που κερδίζει 8 αγώνες στην ίδια σεζόν, αλλά δεν καταφέρνει να στεφθεί πρωταθλητής.

Ο 20χρονος Καταλανός χρειαζόταν να τερματίσει απλά στην πρώτη τετράδα για να εξασφαλίσει τον τίτλο και μετά από την pole position του Σαββάτου, ήταν όλα πιο εύκολα για εκείνον ώστε να γίνει ο πρώτος rookie πρωταθλητής των τελευταίων 35 ετών.

Μπροστά σε 104.000 κόσμο, που πανηγύριζε ένα ισπανικό βάθρο και μία ισπανική πρώτη τριπλέτα στην τελική κατάταξη των αναβατών, ο νικητής του GP, Λορένθο, τράβηξε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και τον πρωταθλητή, πανηγυρίζοντας μαζί αυτήν την επιτυχία, παρά τις διαφορές που είχαν κατά τη διάρκεια της σεζόν.

Με τη 2η θέση του Ντάνι Πεδρόσα (3ος στη γενική κατάταξη), μάλιστα, η Honda εξασφάλισε και το πρωτάθλημα των κατασκευαστών, αφήνοντας πίσω την Yamaha για 8 βαθμούς.