Σκόκο - Ροναλντίνιο σημειώσατε άσο!

Με τον Νάτσο Σκόκο να σημειώνει ένα εκπληκτικό γκολ με φάουλ, η Νιούελς Ολντ Μπόις επικράτησε 2-0 της Ατλέτικο Μινέιρο των Ροναλντίνιο και Ζιλμπέρτο Σίλβα, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Copa Libertadores.

H ομάδα της Αργεντινής άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μάξι Ροντρίγκες στο 62ο λεπτό, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο πρώην μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ με ένα εκπληκτικό χτύπημα φάουλ στο 81ο.

Η πίεση της βραζιλιάνικης ομάδας, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δεν απέφερε καρπούς, με αποτέλεσμα η Νιουέλς Ολντ Μπόις να πάρει σημαντικό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς

Η παρέα των Ροναλντίνιο, Ζιλμπέρτο Σίλβα και Ζο προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο και πίεσε κατά διαστήματα, όμως η Νιούελς ήταν πιο ουσιαστική και πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς (11/7, 03:50)

Υπενθυμίζεται ότι στο άλλο ζευγάρι της ημιτελικής φάσης η παραγουανική Ολίμπια βρίσκεται με το ένα πόδι στον τελικό, αφού στο πρώτο ματς επικράτησε 2-0 της κολομβιανής Σάντα Φε.