Επίθεση προέδρου της Κόστα Ρίκα: "Δεν ήταν πέναλτι, ντροπή"

Ακόμα και ο πρόεδρος της Κόστα Ρίκα, Λουίς Γκιγέρμο Σολίς, δεν άντεξε βλέποντας τον καταλογισμό πέναλτι εις βάρος της χώρας του στο 124ο λεπτό του αγώνα κόντρα στο Μεξικό και ξέσπασε μέσω twitter.

Το Μεξικόπανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Gold Cup, επικρατώντας δύσκολα με 1-0 της Κόστα Ρίκαμετά από συνολικά 124 λεπτά αγώνα (0-0 κανονική διάρκεια). Για να γίνει όμως αυτό χρειάστηκε ο καταλογισμός ενός πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης!

Ένα πέναλτι βέβαια που σήκωσε θύελλα αντιδράσεων μιας και κρίνεται αυστηρότατο.

Ακόμα και ο πρόεδρος της Κόστα Ρίκα, Λουίς Γκιγέρμο Σολίς, δεν άντεξε βλέποντας τον καταλογισμό πέναλτι εις βάρος της χώρας του στο 124ο λεπτό του αγώνα κόντρα στο Μεξικό και ξέσπασε μέσω twitter: "Δεν ήταν πέναλτι. Το Μεξικό δεν άξιζε τη νίκη στο ματς. Του τη χάρισαν. Τι ντροπή!"

Το hastag #NoEraPenal (Δεν ήταν πέναλτι) άρχισε να γίνεται νούμερο ένα στο twitter παγκοσμίως ενώ και η πρώην πρόεδρος της χώρας, Λάουρα Τσιντσίγια σχολίασε: "Ντροπή! Απίστευτο! Οδυνηρό".