14η αγ.: Τρελαίνει κόσμο η Ζούλτε

Η Ζούλτε Βάρεγκεμ μπορεί να μην ενθουσιάζει στα παιχνίδια του "Ρέγκενμπουγκ", εκτός έδρας όμως, έχει αποδείξει ότι δεν αστειεύεται. Την Κυριακή νίκησε 1-0 την Μπριζ και παρέμεινε στην κορυφή της Jupiler.

Το 4-4-2 του Λέεκενς δεν απέφερε καρπούς, αφού οι Μπάτσα και Τσιτέ είχαν εξουδετερωθεί από τους φιλοξενούμενους αμυντικούς. Σαν να μην έφτανε αυτό για την Μπριζ, στο 31ο λεπτό ο Ντονκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα επειδή ανέκοψε αντικανονικά την κούρσα του Ντελαπλάς προς την αντίπαλη περιοχή.

Δεν πέρασαν παρά πέντε λεπτά και η Ζούλτε Βάρεγκεμ εκμεταλλεύθηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Μετά από γύρισμα από τα δεξιά, ο ολομόναχος Αζάρ δεν δυσκολεύτηκε να εκτελέσει από κοντά τον Γιοργκάσεβιτς και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η Σταντάρ Λιέγης συνέχισε το νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας 2-0 της Λέουβεν. Η ομάδα του Μιρτσέα Ρέντνιτς κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και δίκαια πήρε τους τρεις βαθμούς. Στις αρχές του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς, αλλά το γκολ του Μπατσουαγί έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή. Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό ο Βενκέρ είχε ανοίξει το σκορ.

# Η Κλαμπ Μπριζ έμεινε για 6ο σερί ματς χωρίς νίκη με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στην 7η θέση της βαθμολογίας. Απέχει 6 βαθμούς από Άντερλεχτ και Ζούλτε Βάρεγκεμ.