Φάση των 64: Γλίτωσε η Γιουνάιτεντ, προκρίσεις για Άρσεναλ, Σίτι

Πέναλτι στις καθυστερήσεις χρειάστηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για να αποφύγει τον επαναληπτικό στον 3ο γύρο του FA Cup. Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι είχαν θεωρητικά αποστολές επιπέδου... Premier League, αλλά αμφότερες έκαναν το χρέος τους.

Ρούνεϊ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ένα πέναλτι του Γουέιν Ρούνεϊ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της έδωσε τη νίκη 1-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ". Οι "κόκκινοι διάβολοι" παρουσιάστηκαν κακοί για ακόμα μία φορά και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με μόλις δύο εύστοχα σουτ, ένα εκ των οποίων το γκολ. Το πέναλτι προήλθε μετά από βουτιά του Μέμφις Ντεπάι (είχε περάσει ως αλλαγή στο 60') σε ένα άγγιγμα αμυνόμενου των φιλοξενουμένων, που απέχουν δύο κατηγορίες και 47 θέσεις στην ποδοσφαιρική "πυραμίδα".

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Μπόρθγουικ Τζάκσον, Φελαϊνί (78' Περέιρα), Σβάινσταϊγκερ, Μάτα (60' Ντεπάι), Ερέρα (60' Λίνγκαρντ), Μαρσιάλ, Ρούνεϊ

Κάμπελ-Άρσεναλ

Η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε, αλλά έκαμψε με 3-1 την αντίσταση της Σάντερλαντ στο "Έμιρεϊτς" και συνεχίζει στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Οι "μαύρες γάτες" προηγήθηκαν με τον Γερεμάιν Λενς στο 17ο λεπτό, αλλά η ισοφάριση ήταν σχεδόν άμεση (25') από τον Τζόελ Κάμπελ. Αν και οι "κανονιέρηδες" είχαν τον έλεγχο και τις ευκαιρίες (δοκάρι ο Άλεξ Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν), η ανατροπή έγινε στο 72ο λεπτό με τον Άαρον Ράμσεϊ που είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή πέντε λεπτά νωρίτερα. Στο 75' ο Ολιβιέ Ζιρού "σφράγισε" τη νίκη, με τον Σαν Άλαρνταϊς να δίνει πια χρόνο συμμετοχής στον Χάρη Μαυρία, για πρώτη φορά φέτος με την πρώτη ομάδα.

Η σύνθεση της Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Παουλίστα, Κοσιελνί, Γκιμπς, Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν, Τσέιμπερς (67' Αρτέτα), Κάμπελ (81' Ρεν Αντελέντ), Ιγουόμπι (67' Ράμσεϊ), Γουόλκοτ, Ζιρού

Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι υπερκέρασε εύκολα το εμπόδιο της Νόριτς με 3-0 στο "Κάροου Ρόουντ" και συνεχίζει στον επόμενο γύρο του κυπέλλου. Ο Σέρχιο Αγκουέρο βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα και άνοιξε το σκορ με όμορφο σόλο στο 16', προτού δημιουργήσει το γκολ του... έκτακτου παρτενέρ του στην επίθεση, Κελέτσι Ιχεανάτσο στο 31'. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με ατομική ενέργεια ο Κέβιν ντε Μπρούινε, λίγο μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Σίτι (4-4-2): Καμπαγέρο, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Ντεμιτσέλις, Κολάροβ, Νάβας, Φερνάντο, Ντελφ, Στέρλινγκ (61' Ντε Μπρούινε), Ιχεανάτσο (85' Τσέλινα), Αγκουέρο (70' Κλισί)

# Ο Ίστλεϊ, η μόνη ομάδα εκτός επαγγελματικών πρωταθλημάτων που έχει απομείνει στο κύπελλο (αγωνίζεται στην Conference), απέσπασε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπόλτον και θα διεκδικήσει την πρόκριση στον επαναληπτικό.

# Ο Χοσέ Χολέμπας αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της νίκης της Γουότφορντ με 1-0 επί της Νιούκαστλ.

# Η Μίντλεσμπρο παρατάχθηκε με τον Τομάς στην εστία της και με τον Δημήτρη Κωνσταντόπουλο (που δεν αγωνίζεται στο κύπελλο) εκτός αποστολής, με συνέπεια να δεχθεί γκολ μετά από έξι παιχνίδια και να ηττηθεί εντός έδρας 2-1 από την Μπέρνλι.