Φάση των 16: Με... περίπατο στα προημιτελικά η Γιουνάιτεντ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε πολύ εύκολο έργο κόντρα στην Σριούσμπερι, την οποία νίκησε με 3-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν διανύει την καλύτερη περίοδο, ωστόσο δεν συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στην άσημη Σριούσμπερι, την οποία νίκησε με 3-0 στο πλαίσιο της φάσης των 16 του FA Cup.

Χαρακτηριστικό της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι πως οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία τελική στο πρώτο ημίχρονο και μόλις το 20% της κατοχής. Οι παίκτες του Φαν Χάαλ άνοιξαν το σκορ στο 37' με τον Σμόλινγκ, ενώ στο φινάλε του 45λέπτου, οι "κόκκινοι διάβολοι" έκαναν το 0-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάτα. Στο 62' ήρθε και τρίτο γκολ για τη Γιουνάιτεντ, ως αποτέλεσμα εξαιρετικής ομαδικής δουλειάς, με τον Λίνγκαρντ να τελειώνει τη φάση.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για ένα τέταρτο γκολ μέχρι το φινάλε, δεν κατάφεραν όμως να βρουν δίχτυα και με το 0-3 προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσουν την Γουέστ Χαμ.

Η σύνθεση της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Βαρέλα, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Μπόρθγουικ - Τζάκσον (46' Ρίλεϊ), Σνεντερλέν, Ερέρα, Ντεπάι, Μάτα (65' Περέιρα), Λίνγκαρντ, Μαρσιάλ (71' Κιν).