16η αγ.: Ανατρεπτική νίκη της Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ δεν είχε σκοράρει μέχρι στιγμής στο τελευταίο τέταρτο, την Κυριακή όμως, το έπραξε δύο φορές και πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γουέστ Χαμ (3-2).

Το ξεκίνημα των "κόκκινων" ήταν ιδανικό, αφού στο 11ο λεπτό ο Τζόνσον άνοιξε το σκορ με ένα εκπληκτικό σουτ, στη συνέχεια όμως, ο Νομπλ ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και ο Τζέραρντ έβαλε αυτογκόλ δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο τραυματισμός του Ντιαμέ έφερε τα πάνω-κάτω στην αναμέτρηση και έπειτα από μία εξαιρετική επιθετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων στο 76ο λεπτό, ο Κόουλ ισοφάρισε. Λίγο αργότερα ο Σέλβεϊ σκόραρε με περιπετειώδη τρόπο και χάρισε τη δεύτερη σερί νίκη στην ομάδα του Ρότζερς.

# Ο Απόστολος Βέλλιος πέρασε ως αλλαγή στο 81' και στο 92' έβγαλε την ασίστ του νικητήριου γκολ της Έβερτον με... ψαλιδάκι!