20ή αγ: Επίδειξη δύναμης κόντρα στη Λίβερπουλ η Σίτι

Το σοκ της ήττας από τη Σάντερλαντ είναι ήδη παρελθόν για τη Μάντσεστερ Σίτι η οποία θριάμβευσε επί της Λίβερπουλ. Σημαντική νίκη για την Τότεναμ.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεπέρασε το σοκ της ήττας από τη Σάντερλαντ η Μάντσεστερ Σίτι. Εν μέσω καταρρακτώδους βροχής, η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι υποδέχθηκε τη Λίβερπουλ και χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα έφτασε στη νίκη με 3-0 πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο πρώτο εξ αυτών φέρει ακέραια την ευθύνη ο Πέπε Ρέινα ο οποίος δεν υπολόγισε καλά την πορεία της μπάλας στο σουτ του Αγουέρο και την είδε να καταλήγει στα δίχτυα του. Στο δεύτερο, που προήλθε από κεφαλιά του Γιάγια Τουρέ μετά από κόρνερ του Σίλβα μάλλον δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα. Η Σίτι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπάρι στο 74' αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πετύχει και τρίτο γκολ μόλις ένα λεπτό αργότερα με χτύπημα πέναλτι του Μίλνερ (το κέρδισε ο Τουρέ).

Στο "Ουάιτ Χαρτ Λέιν" η Τότεναμ δυσκολεύτηκε κόντρα στην Γουέστ Μπρομ αλλά βρήκε τελικά τον τρόπο να νικήσει με 1-0 χάρη σε τέρμα του Ντεφόε στο 62'. Μ' αυτήν τη νίκη η ομάδα του Χάρι Ρέντναπ διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με διαφορά πέντε βαθμών από την Τσέλσι.

Τέλος, η Σάντερλαντ έδωσε συνέχεια στο πάρτι που άρχισε με τη νίκη της επί της Σίτι ανήμερα την πρωτοχρονιά και επιβλήθηκε εκτός έδρας της Γουίγκαν με 4-1.

Διαβάστε τι έγινε στα παιχνίδια της Δευτέρας εδώ.