26η αγ.: Πέρασε σαν... σίφουνας η Λίβερπουλ

Παίζοντας κατά τη διάστημα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, η Λίβερπουλ διέσυρε με 6-0 της Άστον Βίλα στο "Βίλα Παρκ" και έδειξε να ξεπερνάει γρήγορα τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Κυπέλλου.

Με μία επιβλητική εμφάνιση, η Λίβερπουλ επικράτησε με το εμφατικό 6-0 της Άστον Βίλα εκτός έδρας και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα. Οι "κόκκινοι" πήραν προβάδισμα στο 16ο λεπτό με τον Ντάνιελ Στάριτζ, ο οποίος συνδύασε την επιστροφή του -έστω κι αν αγωνίστηκε ένα ημίχρονο κόντρα στη Γουέστ Χαμ- με γκολ, αποδεικνύοντας πως σημαντικός είναι για την ομάδα του. Προτού κατάφερουν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, οι παίκτες του Γίργκεν Κλοπ έκανε το 2-0 με τον Τζέιμς Μίλνερ.

Η Λίβερπουλ είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και μετουσίωσε την υπεροχή της σε τρίτο γκολ με τον Εμρέ Τσαν στο 58'. Πέντε λεπτά αργότερα ο νεοεισελθών Ντιβόκ Οριζί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με όμορφο πλασέ, ύστερα από εξαιρετική ασίστ του Κουτίνιο. Οι "κόκκινοι" ήταν ασταμάτητοι και στο 65' ο Ναθάνιελ Κλάιν έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του, προτού ο Κόλο Τουρέ διαμορφώσει το τελικό 6-0 στο 71ο λεπτό. Τα τελευταία λεπτά ήταν μία τυπική διαδικασία, με την ομάδα του Κλοπ να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα, μετά τον αποκλεισμό-σοκ από τη Γούεστ Χαμ μέσα στην εβδομάδα.

Άστον Βίλα (4-4-1-1): Μπαν, Μάικα Ρίτσαρντς (85' Χάτον), Οκόρε, Λέσκοτ, Αλί Σισοκό, Γουέστγουντ, Γκουεγέ, Μπακούνα (66' Λάιντεν), Βερετού, Χιλ, Αγκμπονλαχόρ (58' Σινκλέρ).

Λίβερπουλ (4-4-2): Μινιολέ, Κλάιν, Τουρέ, Σακό, Μορένο, Χέντερσον, Τσαν, Μίλνερ, Κουτίνιο (66' Στιούαρτ), Φιρμίνο (74' Μπεντεκέ), Στάριτζ (62' Οριζί).