1η αγ.: Όπως πέρυσι η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο εφετινό πρωτάθλημα όπως ακριβώς τις ολοκλήρωσε στο περυσινό. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 3-2 της Σαουθάμπτον, με το ίδιο σκορ δηλαδή που έκαμψαν την αντίσταση της ΚΠΡ στο ματς που έριξε την αυλαία της περασμένης αγωνιστικής σεζόν.

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τους "πολίτες" αφού στο 10ο λεπτό ο Σέρχιο Αγουέρο αποχώρησε τραυματίας μετά από ένα τάκλιν του Κλάιν. Παρόλα αυτά όσο περνούσε η ώρα τόσο πιο πολύ ενέτειναν την πίεσή τους προς τα καρέ του Ντέιβις.

Ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να αποκρούσει την κάκιστη εκτέλεση πέναλτι του Σίλβα και να εξουδετερώσει τις περισσότερες προσπάθειες των γηπεδούχων, ωστόσο δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στη φάση του 40ού λεπτού και ο ευρισκόμενος σε οριακή θέση οφσάιντ Τέβες άνοιξε το σκορ με πλασέ στην κλειστή γωνία.

Οι παίκτες του Ρομπέρτο Μαντσίνι εξακολουθούσαν να κυριαρχούν και στο δεύτερο μέρος, είχαν δοκάρι με τον Σίλβα, εν τέλει όμως, εφαρμόστηκε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου. Και μάλιστα εις διπλούν...

Στο 59', μετά από πολλές κόντρες στην περιοχή της Σίτι, ο Λάμπερτ ισοφάρισε, ενώ εννέα λεπτά αργότερα ύστερα από νέα αντεπίθεση ο Ντέιβις με ωραίο πλασέ, ανέτρεψε τα δεδομένα βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι εγκαταστάθηκαν στα καρέ της Σαουθάμπτον και η αλήθεια είναι πως δεν δυσκολεύτηκαν να ανατρέψουν εκ νέου τα δεδομένα. Στο 72ο λεπτό ο Τζέκο εκμεταλλεύθηκε τις κόντρες και ισοφάρισε, ενώ στο 80' ο Νασρί με κοντινό βολέ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Εκμεταλλευόμενη τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε, η Τσέλσι ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο εφετινό πρωτάθλημα επικρατώντας 2-0 της Γουίγκαν στο "DW Stadium".

Οι πρωταθλητές Ευρώπης άνοιξαν το σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο με κοντινό πλασέ του Ιβάνοβιτς, έπειτα από ασίστ του Αζάρ και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 7' με πέναλτι που κέρδισε ο τελευταίος και εκτέλεσε ο Λάμπαρντ. Αυτές οι δύο τελικές προσπάθειες ήταν και οι μοναδικές που επιχείρησαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο μέρος.

Αξίζει να σημειωθεί πως από την περυσινή σεζόν ο Εντέν Αζάρ έχει κερδίσει επτά πέναλτι, τα περισσότερα από κάθε άλλον ποδοσφαιριστή των πέντε μεγάλων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων (σ.σ. Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία).

Εξάλλου, η μοναδική φορά που η Τσέλσι έβαλε δύο γκολ πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου επταλέπτου ήταν στις 8 Οκτωβρίου 1994 με αντίπαλο τη Λέστερ. Τότε οι "μπλε" προηγούνταν 2-0 στο 4' και εν τέλει νίκησαν 4-0.

Σε γενικές γραμμές η Γουίγκαν δεν ήταν κακή, πλήρωσε όμως, το μουδιασμένο ξεκίνημα. Αν, μάλιστα, ο Ζόρντι Γκόμες (στο 70') ή ο νεοαποκτηθείς Αρούνα Κονέ (στο 84') δεν αστοχούσαν από πλεονεκτικές θέσεις, ενδεχομένως η εξέλιξη να ήταν διαφορετική.

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι οι "μπλε" κατάφεραν να επικρατήσουν κάνοντας μόλις έξι τελικές προσπάθειες, τις λιγότερες σε αγώνα πρωταθλήματος από το Σεπτέμβριο του 2007. Τότε είχαν επιχειρήσει μόλις τέσσερις στο ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ως εκ τούτου συνεχίστηκε η παράδοση που θέλει την Τσέλσι να μην ηττάται σε πρεμιέρα τα τελευταία χρόνια. Τελευταία φορά που ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της ήταν το 1998 (2-1 από την Κόβεντρι).