3η αγ.: Εύκολη νίκη η Μάντσεστερ Σίτι

Εν αντιθέσει με το ματς της τελευταίας αγωνιστικής του περυσινού πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της ΚΠΡ (3-1). Νέα αυτοχειρία της Τότεναμ, πρώτη απώλεια για Σουόνσι.

Λίγες ώρες μετά την επέμβαση του Μάριο Μπαλοτέλι στο μάτι, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 3-1 της ΚΠΡ στο 100ό παιχνίδι πρωταθλήματος του Ρομπέρτο Μαντσίνι. Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό με κοντινό σουτ του Γιάγια Τουρέ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και θα μπορούσε να διευρυνθεί αν οι "πολίτες" ήταν πιο ψύχραιμοι στην τελική προσπάθεια.

Στο 59ο λεπτό το μυαλό των φίλων της Σίτι πήγε στο περυσινό αντίστοιχο παιχνίδι όταν ο Ζαμόρα ισοφάρισε με κεφαλιά σε κενή εστία, αυτή τη φορά όμως, η τάξη αποκαταστάθηκε γρήγορα καθώς ο Τζέκο σκόραρε με κοντινή κεφαλιά, μετά από γύρισμα του Τέβες. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο τελευταίος με προβολή, ύστερα από σουτ του Τζέκο.

Σημειώνεται πως η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε υπό το βλέμμα του Ζοζέ Μουρίνιο. Ο τεχνικός της Ρεάλ Μαδρίτης θέλησε να παρακολουθήσει από κοντά το παιχνίδι της προσεχούς αντιπάλου της ομάδας του στους ομίλους του Champions League.

Η Τότεναμ πραγματοποιεί το χειρότερο ξεκίνημα της τελευταίας τετραετίας στην Premier League, αφού δεν μπόρεσε να νικήσει ούτε την 3η αγωνιστική, αυτή τη φορά τη Νόριτς. Ο Μούσα Ντεμπελέ σκόραρε στο ντεμπούτο του (με πλασέ από τη μεγάλη περιοχή στο 69'), αλλά ο Σόντγκρας με κοντινή προσπάθεια στο 85', χάρισε το βαθμό στα "καναρίνια". Οι γηπεδούχοι, που αποδοκιμάστηκαν έντονα από τους φιλάθλους τους μετά το τελικό σφύριγμα, ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χάντλστοουν στο 89'.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον νεοαποκτηθέντα Άντι Κάρολ ο οποίος έβγαλε δύο ασίστ, η Γουέστ Χαμ επικράτησε 3-0 της Φούλαμ. Τα "σφυριά" κυριάρχησαν σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης και σε αυτό συνέβαλε το ωραίο γκολ του Νόλαν από τα... αποδυτήρια. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ντιαμέ, μετά από νέα πάσα του Κάρολ, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Σβάρτσερ, ενώ στο 29' ο Ρέιντ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τέιλορ με ωραίο σκαστό σουτ στο 41'.

Η Σουόνσι ήταν πολύ καλύτερη από τη Σάντερλαντ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως, έπεσε θύμα του νεοποκτηθέντα Φλέτσερ, ο οποίος σκόραρε δύο φορές απέναντι σε μία ομάδα που δεν είχε δεχθεί γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα. Ο Σκωτσέζος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 40ό λεπτό και έκανε το 2-1 στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους (είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Ρούτλετζ). Εν τέλει το συγκρότημα του Μίκαελ Λάουντρουπ ισοφάρισε εκ νέου με τον Μίτσου στο 66', αλλά τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσίκο στο 71' (για σκληρό φάουλ στον Σάχα).

Ενδιαφέρουν...

Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι έφτασε τις 62 νίκες σε 100 αγώνες πρωταθλήματος. Τόσες είχε και ο σερ Άλεξ Φέργκιουσον όταν 100άρησε!

Στις 16 τελευταίες αναμετρήσεις που η Φούλαμ δέχθηκε τρία ή περισσότερα γκολ στο πρώτο μέρος, δεν μπόρεσε να πάρει βαθμό. Επίσης μετρά μόλις μία νίκη στα τελευταία 16 ματς πρωταθλήματος με τη Γουέστ Χαμ (πέντε ισοπαλίες - δέκα ήττες).

Ο Αντρέ Βίλας-Μπόας μετρά μόλις τρεις νίκες στα τελευταία 15 ματς στην Premier League.

Ο Κρις Μπρουντ έχει μοιράσει 10 ασίστ από στημένες φάσεις τις τελευταίες τρεις σεζόν (σχετικό ρεκόρ).

Τις τελευταίες δύο σεζόν, ο Μίτσου έχει βάλει τα 18 από τα 19 γκολ πρωταθλήματος (σε Primera και Premier) εντός της μεγάλης περιοχής.

Τα 10 από τα 14 τελευταία γκολ του Στίβεν Φλέτσερ στο πρωτάθλημα έχουν μπει σε εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Το γκολ του Κέβιν Νόλαν στο 0:53 είναι το γρηγορότερο για παίκτη της Γουέστ Χαμ μετά από αυτό του Μάρλον Χέιργουντ τον Νοέμβριο του 2005 (52'').

Η Γουέστ Μπρόμιτς πραγματοποιεί το καλύτερο ξεκίνημα των τελευταίων 34 ετών στην Premier.

Η Νόριτς έχει δεχθεί γκολ στα τελευταία 34 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ η Τότεναμ έχει σκοράρει στα τελευταία 25 εντός.