34η αγ.: Ο Σουάρες "δάγκωσε" την Τσέλσι

Μετά το δάγκωμα στον Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς, ο Λουίς Σουάρες σκόραρε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων και χάρισε στην Λίβερπουλ το βαθμό (2-2) επί της Τσέλσι. Ένα επτάλεπτο χρειάστηκε η Τότεναμ για να λυγίσει την Μάντσεστερ Σίτι με 3-1.

Λίβερπουλ και Τσέλσι απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, όμως, οι "μπλε" είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες και δίκαια πήραν το προβάδισμα στο 26ο λεπτό με κεφαλιά του Όσκαρ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Χουάν Μάτα.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς αφυπνίστηκε κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας και μπήκε φορτσάτη στο δεύτερο μέρος. Ο Πετρ Τσεχ απέκρουσε με το πόδι το σουτ του Στίβεν Τζέραρντ στο 46', ενώ ένα λεπτό αργότερα, το σουτ του Ντάνιελ Στάριτζ σταμάτησε στο δοκάρι.

Η απογοήτευση του Στάριτζ για το δοκάρι δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 52ο λεπτό ισοφάρισε με κοντινή προβολή, αντίστοιχα όμως, δεν διήρκεσε για πολύ ούτε η απογοήτευση των φιλοξενούμενων. Ο Εντέν Αζάρ φρόντισε για αυτό, καθώς σκόραρε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 57' (έκανε χέρι εντός περιοχής ο Σουάρες).

Στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης η Λίβερπουλ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, έχασε κάποιες ευκαιρίες και εν τέλει δικαιώθηκε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Σουάρες, όμως, χρειάζεται ένα θαύμα για να προλάβει το τρένο της Ευρώπης.

Η Τότεναμ ανέτρεψε μέσα σε ένα επτάλεπτο τα εις βάρος της δεδομένα στον αγώνα με την Μάντσεστερ Σίτι, νίκησε 3-1 και διατηρήθηκε για τα καλά στο κόλπο του Champions League.

Ο αγώνας του "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, αφού μετά από ωραία προσπάθεια του Κάρλος Τέβες και γύρισμα του Τζέιμς Μίλνερ, ο Σαμίρ Νασρί άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό.

Η εμφάνιση των Τέβες και Μίλνερ λειτούργησε ευεργετικά για την Σίτι, η οποία, πάντως, κινδύνευσε από τους Κλιντ Ντέμπσεϊ και Κάιλ Γουόκερ. Όσο περνούσε η ώρα τόσο η Τότεναμ κέρδιζε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Η αρχή του τέλους για την Μάντσεστερ Σίτι έγινε στο 75' όταν ο ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι Ντέμπσεϊ ισοφάρισε. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζερμέν Ντεφό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με ωραίο διαγώνιο πλασέ, ενώ στο 82' ο Γκάρεθ Μπέιλ συνδύασε με γκολ την επιστροφή του στη δράση, κλειδώνοντας τη νίκη.

# Οι παίκτες της Λίβερπουλ και της Τσέλσι αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια, ενώ πριν από τη σέντρα του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη της Αν Γουίλιαμς και των θυμάτων της Βοστώνης. Η Αν Γουίλιαμς έχασε τον 15χρονο γιο της Κέβιν στην τραγωδία του "Χίλσμπορο" και πρωτοστάτησε στην προσπάθεια απόδοσης δικαιοσύνης. Την Πέμπτη έχασε τη μάχη με τον καρκίνο, πρόλαβε όμως, να δει τις προσπάθειες 14 ετών να αποφέρουν καρπούς...

# Εν αντιθέσει με τους φίλους της Τσέλσι, εκείνοι της Λίβερπουλ έχουν σε μεγάλη εκτίμηση τον Ράφα Μπενίτεθ όπως φαίνεται και από τις παρακάτω φωτογραφίες.

# Σε περίπτωση που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νικήσει την Άστον Βίλα (22/04, 22:00) θα κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα.