Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Το ντέρμπι του "Έμιρεϊτς" είχε ενδιαφέρον στο πρώτο και το τελευταίο τέταρτο, διαστήματα όπου δεν σημειώθηκε γκολ και, μοιραία, Άρσεναλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 0-0. Οι "κόκκινοι διάβολοι" είχαν δοκάρι στο 79ο λεπτό με τον Ρόμπιν φαν Πέρσι.

Το live της αναμέτρησης

Ένα εκρηκτικό πρώτο δεκάλεπτο, ένα ζωηρό δεύτερο δεκάλεπτο και από εκεί και πέρα... λίγα πράγματα επεφύλασσε το πρώτο ημίχρονο του "Έμιρεϊτς", όπου ο Ντέιβιντ Μόγες κέρδισε στα σημεία τον Αρσέν Βενγκέρ.

Ο τεχνικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδωσε εντολή στους παίκτες του να έχουν κοντινές αποστάσεις όταν αμύνονται, πετυχαίνοντας με αυτόν τον τρόπο να ανακόψει το ρυθμό της Άρσεναλ, η οποία έμεινε για έκτο συνεχόμενο εντός έδρας ματς στο 0-0 (στο ημίχρονο).

Ο Ρόμπιν φαν Πέρσι είχε δύο ευκαιρίες (στο 2ο λεπτό μετά από λάθος του Μικέλ Αρτέτα και στο 18ο που σούταρε απελπιστικά άουτ), ενώ στον αντίποδα, ο Ολιβιέ Ζιρού απείλησε με δύο κεφαλιές και ένα μακρινό σουτ.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου μέχρι το 75ο λεπτό, με την Άρσεναλ να βρίσκεται μακριά από το χώρο δράσης και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να περνά ένα ευχάριστο βράδυ.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο ρυθμός έγινε ξέφρενος, η ομάδα του Βενγκέρ απείλησε με τα σουτ του Σάντι Καθόρλα κι εκείνη του Μόγες με τον Φαν Πέρσι (δοκάρι στο 79'), ωστόσο το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ως εκ τούτου η Άρσεναλ έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει εκ νέου την Τσέλσι στην κορυφή, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για το τελευταίο εισιτήριο του Champions League.

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Στσέσνι, Σανιά, Μερτεσάκερ, Κοσιελνί, Γκιμπς, Αρτέτα, Γουίλσιρ, Ροσίτσκι (74' Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν), Εζίλ, Καθόρλα, Ζιρού.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Μόγες): Ντε Χέα, Ράφαελ (46' Φέρντιναντ), Σμόλινγκ, Βίντιτς, Εβρά, Βαλέντσια (82' Γιανγκ), Κλέβερλι, Κάρικ, Μάτα (75' Γιανουζάι), Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι.