9η αγ.: Χατ τρικ ο Στέρλινγκ, νίκες Τσέλσι, Γιουνάιτεντ

Με οδηγό τον Ραχίμ Στέρλινγκ, η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε την Μπόρνμουθ και παρέμεινε πρωτοπόρος της Premier League. Επιτέλους νίκη για την Τσέλσι, εύκολα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Μέρσεϊσαϊντ.

Στέρλινγκ-Μάντσεστερ Σίτι-Μπόρνμουθ

Η Μάντσεστερ Σίτι δείχνει να βρίσκει τα πατήματά της και με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να σημειώνει χατ τρικ, διέλυσε την Μπόρνμουθ με 5-1 και παρέμεινε επικεφαλής του βαθμολογικού πίνακα, σε κοντινή απόσταση από τον ανταγωνισμό της... πόλης. Ο νεαρός Άγγλος επιθετικός ήταν ασταμάτητος και αξιοποίησε τα κενά των "νεοφώτιστων" στην αντεπίθεση, έστω κι αν το... σύνθημα το έδωσε ο διαιτητής που δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων στο 0-0. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 7' από τον Στέρλινγκ, με κοντινό πλασέ από θέση οφσάιντ. Ο Βιλφρέντ Μπονί έκανε το 2-0 τέσσερα λεπτά αργότερα από κοντινή απόσταση και λάθος του Άνταμ Φεντέριτσι.

Μάντσεστερ Σίτι-Ντε Μπρούινε-Μπόρνμουθ

Ο Στέρλινγκ πρόλαβε να σκοράρει ακόμα δύο φορές πριν από την ανάπαυλα και έγινε μόλις ο δεύτερος παίκτης των "πολιτών" που σημειώνει χατ τρικ στο 1ο ημίχρονο στην Premier League (πρώτος ο Κάρλος Τέβες). Τα εύσημα ανήκουν και στον Κέβιν ντε Μπρούινε, ο οποίος συνεργάστηκε με μεγάλη άνεση με τους συμπαίκτες του και έβγαλε και την ασίστ για το 3-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στα τελευταία λεπτά ο Μπονί, με την ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι να φτάνει τα 11 γκολ στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σαμπαλέτα, Οταμέντι, Μανγκαλά, Σανιά, Τουρέ (46' Φερνάντο), Φερναντίνιο, Νάβας, Στέρλινγκ (78' Ιχεανάτσο), Ντε Μπρούινε (62' Νασρί), Μπονί

Μπόρνμουθ (4-4-1-1): Φεντέριτσι, Φράνσις, Κουκ, Ντεστέν, Ντάνιελς, Σμιθ (78' Πιου), Γκόσλινγκ, Σέρμαν, Ρίτσι, Ο' Κέιν (78' Σμιθ), Μάρεϊ (74' Κινγκ)

Τσέλσι

Η επιστροφή του Ντιέγκο Κόστα στο πρωτάθλημα μετά από έναν μήνα έφερε και επάνοδο της Τσέλσι στις νίκες με το 2-0 επί της Άστον Βίλα στο "Στάμφορντ Μπριτζ". Για να έρθει η 200ή νίκη του Ζοζέ Μουρίνιο στον πάγκο των "μπλε" (66 ισοπαλίες, 43 ήττες) χρειάστηκε να... απουσιάσει ο Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς από τη βασική ενδεκάδα και απέναντί τους, οι πρωταθλητές Αγγλίας να βρουν μία κάκιστη ομάδα. Ο Κόστα, μάλιστα, άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό και έδωσε προβάδισμα στην Τσέλσι που, πάντως, δεν απέφυγε τις επικίνδυνες στιγμές στην εστία του Ασμίρ Μπέγκοβιτς.

Κόστα-Τσέλσι

Το αυτογκόλ του Άλαν Χάτον σε σουτ του Κόστα στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου αποτίναξε το άγχος των γηπεδούχων, που μόνο με "αυτοκτονία" θα έχασαν το "τρίποντο". Η είσοδος του Ανταμά Τραορέ δεν είχε αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους, με τον Μουρίνιο να έχει διασφαλίσει ήδη τα μετόπισθεν με την είσοδο του Νεμάνια Μάτιτς στο ημίχρονο αντί του Ρούμπεν Λόφτους Τσικ. Το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και η Τσέλσι πανηγύρισε την πρώτη νίκη μετά από τρεις αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Τσέλσι (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Αθπιλικουέτα, Ζουμά, Τέρι, Μπαμπά, Ραμίρες, Φάμπρεγας, Γουίλιαν (90+2' Ρεμί), Λόφτους Τσικ (46' Μάτιτς), Πέδρο (83' Αζάρ), Κόστα

Άστον Βίλα (4-2-3-1): Γκουζάν, Χάτον, Ρίτσαρντς, Λέσκοτ, Ρίτσαρντσον (64' Αμαβί), Γουέστγουντ, Γκουέιγ, Χιλ, Γκρίλις, Αγιού (68' Τραορέ), Γκεστέντ

Ερέρα-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μέσα σε κλίμα έντονης συγκινησιακής φόρτισης από τον χαμό του κορυφαίου προπονητή στην ιστορία της Έβερτον, Χάουαρντ Κένταλ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε νικηφόρα με 3-0 από το "Γκούντισον Παρκ" και παρέμεινε δύο πόντους μακριά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Δύο απανωτά τέρματα των Μοργκάν Σνεντερλέν και Άντερ Ερέρα έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους από το 1ο ημίχρονο και ελλείψει ευκαιριών, τα "ζαχαρωτά" δεν έδειχναν να έχουν ελπίδα για κάτι καλό.

Σβάινσταϊγκερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Έβερτον

Οι "κόκκινοι διάβολοι" ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και διατήρησαν την ψυχραιμία τους στις κρίσιμες στιγμές. Ακόμα και ο Γουέιν Ρούνεϊ κατόρθωσε να σπάσει την... κατάρα μακριά από το "Ολντ Τράφορντ" και να σκοράρει εκτός έδρας στο πρωτάθλημα για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο του 2014. Με αυτό το γκολ, ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής Αγγλίας έφτασε τα 187 στην Premier League σε 415 παιχνίδια κι έπιασε τον Άντι Κόουλ στη 2η θέση του πίνακα των σκόρερ της κατηγορίας (σε 414 παιχνίδια), κυνηγώντας πλέον τον Άλαν Σίρερ των 260 γκολ.

Έβερτον (4-2-3-1): Χάουαρντ, Κόουλμαν, Στόουνς, Γιαγκέλκα, Γκάλογουεϊ, Μακάρθι, Μπάρι, Λένον (73' Ντεουλοφέου), Μπάρκλεϊ, Νέισμιθ (46' Κονέ), Λουκάκου

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Νταρμιάν, Τζόουνς, Σμόλινγκ, Ρόχο, Σνεντερλέν, Σβάινσταϊγκερ (74' Κάρικ), Μάτα (46' Λίνγκαρντ), Ερέρα (81' Φελαϊνί), Μαρσιάλ, Ρούνεϊ

Ράμσεϊ-Άρσεναλ

Δεύτερο σερί 3-0 για την Άρσεναλ, αυτήν τη φορά στην έδρα της Γουότφορντ, που τη φέρνει ισόβαθμη στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι "κανονιέρηδες" προέρχονταν από τη νίκη με το ίδιο σκορ επί των "κόκκινων διαβόλων" και δεν έδειξαν να χάνουν τη φόρμα τους παρά τη διακοπή των πρωταθλημάτων, αν και στο 1ο ημίχρονο δεν ήταν τόσο πειστικοί. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία σε αυτό το διάστημα, με τον Οντιόν Ιγκάλο να στέλνει την μπάλα άουτ από κοντινή θέση.

Σάντσες-Άρσεναλ-Γουότφορντ

Στο 2ο ημίχρονο άλλαξαν όλα. Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ ανέβασαν δύο ταχύτητες και στο 62' ο Αλέξις Σάντσες σκόραρε για 10η φορά στα τελευταία έξι παιχνίδια. Ο Χιλιανός επιθετικός έδωσε το σύνθημα και ακολούθησε ο Ολιβιέ Ζιρού (68') που είχε αντικαταστήσει τον Θίο Γουόλκοτ και ο Άαρον Ράμσεϊ (74') που σκόραρε για πρώτη φορά φέτος. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν να αντιπαραθέσουν τίποτα στο δεύτερο μέρος, με τον Χοσέ Χολέμπας στον πάγκο, και το 3-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Γουότφορντ (4-4-2): Γκόμες, Νιομ (69' Μπεργκούις), Πρεντλ, Κάθκαρτ, Ακέ, Άνια (81' Παρέδες), Καπού, Γουότσον, Αμπντί (75' Ιμπάρμπο), Ιγκάλο, Ντίνι

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα, Ράμσεϊ, Εζίλ (81' Αρτέτα), Σάντσες (80' Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν), Γουόλκοτ (64' Ζιρού)

# Ο Χάρης Μαυρίας έμεινε εκτός αποστολής για ακόμα ένα παιχνίδι της Σάντερλαντ.

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος κράτησε ανέπαφη την εστία του στο 0-0 της Μίντλεσμπρο με τη Φούλαμ στο "Ρίβερσαϊντ" για την Championship.