10η αγ.: Νίκες για Τσέλσι κι Άρσεναλ, νέα απώλεια η Λίβερπουλ (VIDEOS)

Ο Ντιέγκο Κόστα αγωνίστηκε για 78 λεπτά, ωστόσο ο Εντέν Αζάρ ήταν εκείνος που χάρισε στην Τσέλσι τη νίκη επί της ΚΠΡ με 2-1. Δύο γκολ ο Αλέξις Σάντσες στο 3-0 της Άρσεναλ επί της Μπέρνλι, ενώ αντίθετα, η Λίβερπουλ υπέστη νέα απώλεια (1-0 από την Νιούκαστλ).

Εν αναμονή του ντέρμπι μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Τσέλσι έκανε το χρέος της, καθώς επικράτησε 2-1 της ΚΠΡ και αποσπάστηκε εννέα ολόκληρους βαθμούς από τους πρωταθλητές.

Ο Σεσκ Φάμπρεγκας έφτασε τις εννέα ασίστ κι ο Οσκάρ άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ στο 32ο λεπτό, σε ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στην πρώτη ευκαιρία τους με τακουνάκι του Τσάρλι Όστιν στο 62ο λεπτό κι απείλησαν στο 68' με τον Σάντρο, αλλά ο Εντέν Αζάρ ήταν εκείνος που τελικά βρήκε δίχτυα (με πέναλτι στο 75'.

Ως εκ τούτου, η Τσέλσι έφτασε τους 26 βαθμούς σε δέκα ματς και πραγματοποιεί το δεύτερο καλύτερο ξεκίνημά της μετά από τη σεζόν 2005-06 (28 βαθμοί). Ο δε Αζάρ συμπλήρωσε οκτώ εύστοχα πέναλτι σε ισάριθμες εκτελέσεις στην Premier League.

Τσέλσι (4-2-3-1): Κουρτουά, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Τέρι, Φιλίπε Λουίς, Μάτιτς, Φάμπρεγας, Γουίλιαν (64' Ντρογκμπά), Οσκάρ, Αζάρ (93' Ραμίρες), Κόστα (78' Σίρλε).

ΚΠΡ (4-4-1-1): Γκριν, Ίσλα, Ντάν, Κόλκερ, Γιουν, Βάργκας, Χένρι, Σάντρο, Χόιλετ (60' Σαμόρα), Φερ (84' Τραορέ), Όστιν.

Τα γκολ του αγώνα

Με πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες, ο οποίος σκόραρε δύο φορές, η Άρσεναλ επικράτησε 3-0 της Μπέρνλι στο "Έμιρεϊτς" και για πρώτη φορά εφέτος πανηγύρισε δύο συνεχόμενες νίκες.

Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για 70 λεπτά, αλλά μέσα σε ένα δίλεπτο δέχθηκαν δύο γκολ και κατέρρευσαν. Ο Σάντσες άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, ο Κάλουμ Τσέιμπερς σημείωσε το πρώτο του επαγγελματικό γκολ στο 72', μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ ο Χιλιανός "ξαναχτύπησε" στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Άρσεναλ (4-2-3-1): Στσέσνι, Τσέιμπερς, Μέρτεζακερ, Μονρεάλ, Γκιμπς, Φλαμινί, Αρτέτα (63' Ράμσεϊ), Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (80' Γουόλκοτ), Καθόρλα, Σάντσες, Γουέλμπεκ (80' Ποντόλσκι).

Μπέρνλι (4-4-1-1): Χίτον, Τρίπιερ, Νταφ, Σέικελ, Γουάρντ, Μπόιντ, Μάρνεϊ (80' Τσαλόμπα), Τζόουνς, Άρφιλντ, Ινγκς, Σόρντελ (69' Γιούτκιεβιτς).

Λίγες ημέρες μετά από την πρόκριση επί της Μάντσεστερ Σίτι στο League Cup, η Νιούκαστλ εκμεταλλεύθηκε μία ολιγωρία της Λίβερπουλ για να επικρατήσει 1-0 και να πανηγυρίσει την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην Premier League.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς είχε την κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έχασαν τον Γκαμπριέλ Ομπερτάν στο 27ο λεπτό και παρατάχθηκαν με βασικό τον Μεχντί Αμπέντ (ήταν εκ των κορυφαίων του γηπέδου), άγγιξαν το γκολ στο 37ο λεπτό, όταν ο Γκλεν Τζόνσον απομάκρυνε πάνω στη γραμμή την προβολή του Παπίς Σισέ.

Πέραν κάποιων προσπαθειών της Λίβερπουλ, το ματς κυλούσε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, ώσπου μετά από γύρισμα του Ρεμί Καμπελά και ολιγωρία του Αλμπέρτο Μορένο στο 74', ο Αγιόσε Πέρες (είχε περάσει ως αλλαγή) άνοιξε το σκορ με κοντινή προσπάθεια. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καμπελά έχασε τεράστια ευκαιρία για να κλειδώσει τη νίκη, ωστόσο αυτό που είχε σημασία ήταν ότι το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Κρουλ, Γιάνματ, Σ. Τέιλορ, Κολοτσίνι, Ντουμέτ, Σισοκό, Αμπέντ, Κόλμπακ, Ομπερτάν (27' Ομπερτάν), Σισέ (46' Πέρες), Αμεόμπι (66' Καμπελά).

Λίβερπουλ (3-5-1-1): Μινιολέ, Μορένο, Λόβρεν, Σκρτελ, Τζόνσον, Τζέραρντ, Άλεν (66' Μπορίνι), Χέντερσον, Κουτίνιο (80' Λάμπερτ), Στέρλινγκ, Μπαλοτέλι.

# Η Σαουθάμπτον πραγματοποιεί το καλύτερο ξεκίνημα της ιστορίας της (22 βαθμοί σε 10 αγώνες). Τη σεζόν 1983-84, που είχαν συγκεντρώσει 20, τερμάτισαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας

# Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να σκοράρει σε εκτός έδρας αναμέτρηση πρωταθλήματος για πρώτη φορά από τις 2 Νοεμβρίου 2013

# Στο ντεμπούτο του στην Premier League ο Μεχντί Αμπέντ αναδείχθηκε MVP στην αναμέτρηση της Νιούκαστλ με την Λίβερπουλ