25η αγ.: Ξανά σε τροχιά τίτλου η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ επέστρεψε στις νίκες την κατάλληλη στιγμή και αρχίζει εκ νέου την πίεση για τον φετινό τίτλο.

Εζίλ-Άρσεναλ

Μετά από τέσσερις αγώνες δίχως νίκη στο πρωτάθλημα και την απώλεια τριών θέσεων στον βαθμολογικό πίνακα της Premier League, που την έφερε πίσω ακόμα και από την Τότεναμ, η Άρσεναλ απέκτησε... σφυγμό και επικράτησε με 2-0 της Μπόρνμουθ στο "Βαϊτάλιτι" για την 25η αγωνιστική, αποτέλεσμα που την επαναφέρει σε τροχιά πρωταθλητισμού, στο κατόπι της... ασταμάτητης Λέστερ. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά από το 1ο ημίχρονο για να "καθαρίσει" την υπόθεση νίκη, απέναντι σε μία ομάδα που τον Δεκέμβριο είχε νικήσει διαδοχικά Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Μπεγερίν-Άρσεναλ-Μπόρνμουθ

Στο 23ο λεπτό, ο Μεσούτ Εζίλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και στην επόμενη επίθεση ο Άλεξ Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν έκανε το 2-0, όπως και το σκορ του αγώνα στον 1ο γύρο, στα τέλη Δεκεμβρίου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν για πρώτη φορά στις αρχές του 2ου ημιχρόνου, με μία καλή ευκαιρία του Άνταμ Σμιθ. Ο Μπενίκ Αφόμπε, ο οποίος έχει πραγματοποιήσει καταπληκτική πορεία από τη στιγμή που έφυγε από την Άρσεναλ και ήδη μετράει τρία γκολ σε πέντε αγώνες με τους "νεοφώτιστους" δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, αντικαταστάθηκε και η Μπόρνμουθ δεν κατάφερε ποτέ να απαντήσει.

Μπόρνμουθ (4-1-4-1): Μπόρουτς, Σμιθ, Φράνσις, Κουκ, Ντάνιελς, Σέρμαν, Ρίτσι (66' Στάνισλας), Γκόσλινγκ (66' Κινγκ), Άρτερ, Πιου, Αφόμπε (77' Γκράμπαν)

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Παουλίστα, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί, Ράμσεϊ, Όξλεϊντ Τσάμπερλεϊν (67' Κοκλέν), Εζίλ, Σάντσες (82' Γκιμπς), Ζιρού (90+3' Γουόλκοτ)