23η αγ.: Σοκ για Γιουνάιτεντ, λύτρωση στο 95' για Λίβερπουλ

Ο Τσάρλι Όστιν "σκότωσε" τον Λουίς φαν Χάαλ στο 87ο λεπτό στην ήττα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ". Το γκολ του Άνταμ Λαλάνα στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων έδωσε στη Λίβερπουλ τη νίκη σε ένα θρίλερ με εννέα γκολ. Ισοπαλία για Μάντσεστερ Σίτι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Όταν ο Λουίς φαν Χάαλ δήλωνε ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκεται μόλις επτά βαθμούς από την κορυφή της Premier League, μετά από τη νίκη στο Λίβερπουλ, δεν φανταζόταν ότι η Σαουθάμπτον θα έπαιρνε δεύτερο σερί διπλό στο "Ολντ Τράφορντ" με 1-0. Οι "άγιοι" τα κατάφεραν, όμως, χάρη στον Τσάρλι Όστιν που έκανε ντεμπούτο, με συνέπεια οι "κόκκινοι διάβολοι" να παραμείνουν στην 5η θέση και πλέον να κοιτάζουν για προπονητή και όχι για πρωτάθλημα. Η εξέλιξη του 1ου ημιχρόνου ήταν αδιαπραγμάτευτη. Μετά από 10 πρώτα ημίχρονα δίχως γκολ στο "Ολντ Τράφορντ", ήρθε και το ενδέκατο (οκτώ ώρες και 26 λεπτά), χωρίς καμία μεγάλη ευκαιρία.

Νταρμιάν-Μανέ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Σαουθάμπτον

Στο 2ο μέρος, η εικόνα του αγώνα βελτιώθηκε, όχι όμως τόσο ώστε οι γηπεδούχοι να πάρουν τα πάνω τους. Ο κάκιστος Μαρουάν Φελαϊνί έδωσε τη θέση του στον Χουάν Μάτα στην ανάπαυλα, ενώ νοκ άουτ με τραυματισμό τέθηκε και ο Ματέο Νταρμιάν, που αγωνίστηκε ως δεξί στόπερ στο 3-4-1-2 του Ολλανδού τεχνικού. Οι φωνές για απόλυση του Φαν Χάαλ αύξαναν όσο κυλούσαν τα λεπτά και η Γιουνάιτεντ δεν έβρισκε το νικητήριο γκολ. Στο 79', ο Ρόναλντ Κούμαν έκανε την κίνηση ματ, ρίχνοντας στον αγώνα τη μεταγραφή του Ιανουαρίου, Τσάρλι Όστιν, ο οποίος πήρε ανενόχλητος κεφαλιά στο 87' και έδωσε στη Σαουθάμπτον τη νίκη και αναγκάζοντας τους φίλους της Γιουνάιτεντ να ξεσπάσουν σε έντονες αποδοκιμασίες.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-4-1-2): Ντε Χέα, Νταρμιάν (60' Μακνάιρ), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Λίνγκαρντ, Σνεντερλέν, Φελαϊνί (46' Μάτα), Μπόρθγουικ Τζάκσον (86' Γιανουζάι), Ερέρα, Μαρσιάλ, Ρούνεϊ

Σαουθάμπτον (4-2-3-1): Φόρστερ, Σοάρες, Φαν Ντάικ, Φόντε, Μπέρτραντ, Γουανιάμα, Κλάζι (67' Ρομέου), Τάντιτς (67' Γουόρντ Πρόουζ), Μανέ (79' Όστιν), Τάργκετ, Λονγκ

Φιρμίνο-Λίβερπουλ

Ακόμα και χωρίς τον Λουίς Σουάρες που σκόραρε κατά ριπάς σε αυτά τα παιχνίδια, ακόμα κι αν βρίσκεται δύο γκολ πίσω, ακόμα κι αν η Νόριτς σκοράρει πρώτη φορά τουλάχιστον τρεις φορές εναντίον της στην Premier League, ακόμα κι αν ισοφαρίζεται στο 92', η Λίβερπουλ θα βρίσκει πάντα τον τρόπο και θα επικρατεί των "καναρινιών". Αυτό έπραξε και στην αναμέτρηση του "Κάροου Ρόουντ", φτάνοντας στη νίκη με το εντυπωσιακό 5-4, χάρη σε γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Άνταμ Λαλάνα. Από την κορυφή της επίθεσης, ο Ρομπέρτο Φιρμίνο άνοιξε τον δρόμο για τους "κόκκινους", αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν καταιγιστική. Τρία γκολ σε τέσσερα εύστοχα σουτ από τους Ντιομερσί Μποκανί, Στίβεν Νέισμιθ και Γουές Χούλαχαν (πέναλτι) προοικονομούσαν ακόμα μία αποτυχία της ομάδας του Γίργκεν Κλοπ.

Χέντερσον-Λίβερπουλ

Μέσα σε είκοσι λεπτά, όμως, οι φιλοξενούμενοι έφεραν τα πάνω κάτω. Στο 54' ο αρχηγός Τζόρνταν Χέντερσον σήμανε την ανατροπή και ακολούθησαν οι Φιρμίνο και Τζέιμς Μίλνερ (ο οποίος πέρασε στα αριστερά και κάλυψε την τρύπα μπροστά στον Αλμπέρτο Μορένο), αξιοποιώντας την κάκιστη αμυντική λειτουργία της Νόριτς. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, η είσοδος του Κριστιάν Μπεντέκε και το ντεμπούτο του Στίβεν Κόκερ "κλείδωναν" τη νίκη για τη Λίβερπουλ, μέχρι που στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σεμπαστιάν Μπασόνγκ σόκαρε την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ και ισοφάρισε σε 4-4. Οι πανηγυρισμοί διήρκεσαν τρία λεπτά, αφού στο 95' ο Λαλάνα απάντησε με τη σειρά του και έδωσε τη σπουδαία νίκη στους "κόκκινους".

Νόριτς (4-2-3-1): Ρουντ, Πίντο, Μάρτιν, Μπασόνγκ, Μπρέιντι, Ντόρανς, Χόσον, Ρέντμοντ (70' Τζάρβις), Νέισμιθ (82' Τζερόμ), Χούλαχαν (70' Όλσον), Μποκανί

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Κλάιν, Τουρέ, Σακό, Μορένο (90' Κόκερ), Χέντερσον (76' Μπεντέκε), Λούκας, Τζαν, Μίλνερ, Φιρμίνο, Άιμπ (59' Λαλάνα)

Βάρντι-Λέστερ

Η... κατάρα της Τσέλσι έφυγε και η Λέστερ επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες μετά από τα μέσα Δεκεμβρίου, όπως και ο Τζέιμι Βάρντι στα γκολ. "Θύμα" της πρωτοπόρου στην Premier League ήταν η Στόουκ, η οποία υποτάχθηκε με 3-0, με συνέπεια οι "αλεπούδες" να ξεφύγουν με τρεις βαθμούς της Άρσεναλ και να περιμένουν το κυριακάτικο ντέρμπι του Λονδίνου με τους απερχόμενους πρωταθλητές Αγγλίας.

Ντρίνκγουοτερ-Λέστερ

Το σκορ άνοιξε στο 42ο λεπτό ο Ντάνι Ντρίνκγουοτερ, με το πρώτο γκολ της ομάδας εκτός περιοχής, της τελευταίας στην κατηγορία που δεν είχε σκοράρει καθ' αυτόν τον τρόπο μέχρι στιγμής. Ο Βάρντι βρήκε δίχτυα μετά από σχεδόν 1,5 μήνα στο 66' και το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Λεονάρντο Ουγιόα στο 87'.

Λέστερ (4-4-2): Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς, Μαχρέζ, Καντέ, Ντρίνκγουοτερ, Ολμπράιτον (88' Γκρέι), Οκαζάκι (62' Ουγιόα), Βάρντι

Στόουκ (4-2-3-1): Μπάτλαντ, Τζόνσον, Σόκρος (30' Γουίλσον), Βόλφσαϊντ, Πίτερς, Γουίλαν, Αφελάι, Γουόλτερς, Σατσίρι (79' Κράουτς), Ντιούφ (71' Οντεμβίγκι), Χοσέλου

Γουέστ Χαμ

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε να χάνει μόλις στο 53ο δευτερόλεπτο της συνάντησης του "Άπτον Παρκ", αλλά τελικά κατάφερε να διασώσει έναν βαθμό με το τελικό 2-2 κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Ο Ένερ Βαλένσια άνοιξε το σκορ πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό, εκθέτοντας την άμυνα των "πολιτών" για ακόμα μία φορά. Η Σίτι απάντησε με τον Σέρχιο Αγκουέρο από τη βούλα στο 9ο λεπτό, ωστόσο τα αμυντικά προβλήματα έφεραν και δεύτερο γκολ με σκόρερ τον επιθετικό από το Εκουαδόρ στο 56'.

Αγκουέρο-Σονγκ-Μάντσεστερ Σίτι-Γουέστ Χαμ

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ορισμένες ευκαιρίες, μέχρι να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με το δωδέκατο φετινό γκολ του Αγκουέρο στο πρωτάθλημα, με το οποίο διασώθηκε ο βαθμός της ισοπαλίας, έστω κι αν η Σίτι έμεινε στους έξι στα τελευταία έξι εκτός έδρας παιχνίδια.

Γουέστ Χαμ (4-3-3): Αντριάν, Τζένκινσον (13' Μπιράμ), Κόλινς, Ρέιντ, Κρέσγουελ, Κουγιατέ, Σονγκ, Νομπλ, Αντόνιο (65' Μόουζες), Βαλένσια (87' Γέλαβιτς), Παγέ

Μάντσεστερ Σίτι (4-2-3-1): Χαρτ, Σανιά, Οταμέντι, Ντεμιτσέλις, Κλισί, Τουρέ, Ντελφ (76' Ιχεανάτσο), Νάβας (67' Στέρλινγκ), Ντε Μπρούινε, Σίλβα (83' Φερνάντο), Αγκουέρο

# Ο Χάρης Μαυρίας έμεινε εκτός αποστολής της Σάντερλαντ στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπόρνμουθ.

# Ο Χοσέ Χολέμπας έμεινε εκτός αποστολής της Γουότφορντ στην εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Νιούκαστλ.

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος, για τον οποίο έκανε αφιέρωμα το " BBC" μετά από τα εννέα διαδοχικά παιχνίδια με απαραβίαστη εστία μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα, δέχθηκε για δεύτερη σερί αγωνιστική γκολ και η Μίντλεσμπρο γνώρισε νέα αναπάντεχη εντός έδρας ήττα 1-0 από τη Νότιγχαμ, υποχωρώντας από την κορυφή της Championship.

# Το σκορ 5-4 έχει εμφανιστεί τέσσερις φορές στην Premier League και η Νόριτς συμμετείχε σε δύο εξ αυτών, χάνοντας και τις δύο φορές.

# Η Νόριτς κέρδισε το πρώτο πέναλτί της στη σεζόν. Πλέον, μόνο η Έβερτον δεν έχει κερδίσει πέναλτι.

# Η Λίβερπουλ έχει αφήσει τον αντίπαλο να σκοράρει με το πρώτο του εύστοχο σουτ και στα τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος μέσα στο 2016.

# Ο Χάρι Κέιν μετράει 12 γκολ στα τελευταία 14 παιχνίδια πρωταθλήματος με την Τότεναμ.

# Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει δώδεκα εντός έδρας ήττες από τον Αύγουστο του 2013, όσες είχε μεταξύ Αυγούστου 2005 με Μάιο 2013.

# Η Κρίσταλ Πάλας σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 482 λεπτά κι αυτό χάρη στο αυτογκόλ του Γιαν Βερτόνγκεν της Τότεναμ.

# Ο Ντέλε Άλι σκόραρε με αυτόν τον τρόπο...