Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3

Με πρωταγωνιστές τον Άντονι Μαρσιάλ που πέτυχε δύο γκολ και τον Νταβίντ Ντε Χέα που πραγματοποίησε εντυπωσιακές αποκρούσεις, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-2 της Σαουθάμπτον εκτός έδρας. Ο Μάτα το τρίτο γκολ για την ομάδα του Φαν Χάαλ. Δύο τέρματα από τον Πελέ που όμως δεν έφταναν για τους γηπεδούχους.

Για πρώτη φορά στη βασική ενδεκάδα της Γιουνάιτεντ βρέθηκε ο Άντονι Μαρσιάλ στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Σαουθάμπτον.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να απειλήσουν στο 10ο λεπτό με το σουτ του Τάντιτς να περνάει άουτ. Τρία λεπτά αργότερα όμως άνοιξαν το σκορ με τον Γκρατσιάνο Πελέ να παίρνει το ριμπαόυντ έπεια από πλασέ του Μανέ κι απόκρουση του Ντε Χέα.

Η Γιουνάιτεντ άρχισε να ανεβάζει στροφές μετά το 25'. Χάρη όμως στο ταλέντο των παικτών και στον... βοηθό που δεν είδε ότι ο Μάτα ήταν σε θέση οφ-σάιντ, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 34'. Ο Ισπανός έκανε την ασίστ στον Μαρσιάλ, ο Γάλλος γύρισε ωραία το κορμί του και με σουτ εντός περιοχής έγραψε το 1-1.

Με την έναρξη της επανάληψης, το φονικό ένστικτο του Μαρσιάλ μίλησε και πάλι. Ο νεαρός φορ εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των γηπεδούχων και με άψογο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Σαουθάμπτον προσπάθησε να απαντήσει άμεσα. Ο Φόντε έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ στο 59', αναγκάζοντας τον Νταβίντ Ντε Χέα να κάνει μια σπουδαία απόκρουση, προκειμένου να κρατήσει το 1-2.

Στο 68' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Χουάν Μάτα. Η φάση ξεκίνησε από τον Μέμφις Ντεπάι που χόρεψε την άμυνα της Σαουθάμπτον, όμως το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Ο Μάτα όμως που βρέθηκε στην περιοχή, την έστειλε στα δίχτυα για το 1-3.

Η μαχητική Σαουθάμπτον ωστόσο δεν το έβαλε κάτω. Στο 86ο λεπτό ξανά από σέντρα του Μανέ, ο Πελέ με κεφαλιά μείωσε σε 3-2.

Στο φινάλε η κλάση του Νταβίντ Ντε Χέα μίλησε. Ο Ισπανός πορτιέρο αρνήθηκε τρεις φορές το γκολ στη Σαουθάμπτον πραγματοποιώντας τρομερές αποκρούσεις. Τελικά το σκορ δεν άλλαξε, με τη Γιουνάιτεντ να παίρνει ένα πολύτιμο τρίποντο που την ανεβάζει στη δεύτερη θέση της Premier League.

Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Νταρμιάν (46' Βαλένσια), Σμόλινγκ, Ρόχο (69' ΜακΝέαρ), Μπλιντ, Σναϊντερλέν, Κάρικ (60' Σβαϊνστάιγκερ), Μάτα, Μέμφις, Ρούνεϊ, Μαρσιάλ

Σαουθάμπτον:Στεκέλενμπουργκ, Γιοσίντα, Φοντέ, Μανέ Τάντιτς, Γουανιάμα, Ρομέου (56' Ντέιβις), Βαρντ-Πράουζ (76' Λονγκ), Βαν Ντάικ, Τάργκετ (46' Μαρτίνα), Πελέ

17:00 Στόουκ - Λέστερ 2-2

(13' Κρκιτς, 20' Γουόλτερς - 51' πέν. Μαρέζ, 69' Βέιρντι)

17:00 Σουόνσι - Έβερτον 0-0

19:30 Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ 1-2

(45+2' Ντε Μπράινε - 6' Μόουζες, 31' Σακό)

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου

15:30 Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 1-0

(68' Σον)

18:00 Λίβερπουλ - Νόριτς 1-1

(48' Ινγκς - 61' Μάρτιν)

18:00 Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3

(13', 86' Πελέ - 34', 50' Μαρσιάλ, 68' Μάτα)

Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Ημέρα εκλογών στην Ελλάδα αλλά στην Αγγλία δεν υπάρχουν αυτά. Υπάρχει η Premier League και εμείς είμαστε εδώ για να σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης της Σαουθάμπτον με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.
17:56
H ενδεκάδα της Γιουνάιτεντ:

Ντε Χέα, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Ρόχο, Μπλιντ, Σναϊντερλέν, Κάρικ, Μάτα, Μέμφις, Ρούνεϊ, Μαρσιάλ
17:57
Σαουθάμπτον: Στεκέλενμπουργκ, Γιοσίντα, Φοντέ, Μανέ Τάντιτς, Γουανιάμα, Ρομέου, Βαρντ-Πράουζ, Βαν Ντάικ, Πελέ, Ταρζέ
17:59
Δευτερόλεπτα πριν από τη σέντρα. Να σημειωθεί ότι ο Αντονί Μαρσιάλ κάνει την πρώτη του εμφάνιση ως βασικός στην Premier League.
17:59
Στο ντεμπούτο του ο νεαρός Γάλλος κόντρα στη Λίβερπουλ είχε σκοράρει.
18:00
Οι παίκτες έχουν πάρει τις θέσεις τους.
18:00
Σέντρα στο ματς!
18:02
2' Η Γιουνάιτεντ δείχνει να θέλει να πιέσει ψηλά και να  ψάξει το γκολ από νωρίς.
18:08
5' Προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και να παγώσει κάπως το ρυθμό η Σαουθάμπτον.
18:10
10' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τους γηπεδούχους! Πολύ ωραίος συνδυασμός μεταξύ Τάντιντς και Μανέ, ο πρώτος τελικά έκανε το σουτ όμως η μπα΄λα πέρασε άουτ.
18:11
12' Νέα επικίνδυνη φάση στα καρέ της Γιουνάιτεντ. Ωραία κίνηση και σέντρα του Τάντιτς, διώχνει ο Ρόχο σε κόρνερ.
18:12
12' Διώχνει η άμυνα των φιλοξενούμενων.
18:13
13' ΓΚΟΛ! Η Σαουθάμπτον ανοίγει το σκορ με τον Γκρατσιάνο Πελέ!
18:14
Αρχικά ο Ντε Χέα απέκρουσε το σουτ από πλεονεκτική θέση του Μανέ, όμως ο Πελέ πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 1-0.
18:16
16' ΔΟΚΑΡΙ για την Σαουθάμπτον με τον Γκρατσιάνο Πελέ.
18:16
Τρομερή πάσα του Ρομέου, ο Πελέ γύρισε το σώμα του και έκανε το συρτό σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού της Γιουνάιτεντ και πέρασε άουτ.
18:17
18' Σουτ του Μαρσιάλ, η μπάλα ψηλά άουτ.
18:21
21' Σουτ του Βαρντ-Πράουζ μπλοκάρει ο Ντε Χέα.
18:23
23' Κεφαλιά του Πελέ, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
18:23
24' Κεφαλιά του Μέμφις Ντεπάι, η μπάλα ψηλά άουτ.
18:26
26' Κόρνερ για τη Σαουθάμπτον που είναι καλύτερη στα πρώτα λεπτά.
18:28
27' Απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι.
18:30
31' Έχει πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι η Γιουνάιτεντ. Δεν μπορεί να φτιάξει φάσεις.
18:32
33' Πάντως συνεχίζουν να πολιορκούν οι φιλοξενούμενοι.
18:35
34' ΓΚΟΛ! Ο Άντονι Μαρσιάλ ισοφαρίζει σε 1-1!
18:35
Βέβαια στην αρχή της φάσης ο Μάτα που κάνει την ασίστ είναι σε θέση οφ-σάιντ.
18:36
2/2 στην Premier League ο Αντονι Μαρσιάλ.
18:37
Δείτε το σε VIDEO
18:38
Ξεκάθαρο το οφ-σάιντ του Μάτα.
18:42
42' Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ. Κομπίνα στο κόρνερ, ο Σνάιντερλεν πετάχτηκε και έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
18:44

18:46
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
19:04
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
19:05
Βαλένσια στη θέση του Νταρμιάν για τη Γιουνάιτεντ και Μαρτίνα στη θέση του Τάργκετ για την Σαουθάμπτον.
19:07
50' ΓΚΟΛ! Ο Άντονι Μαρσιάλ είναι ασταμάτητος! Τρίτο του σουτ στην Premier League και τρίτο γκολ!
19:09
53' Μακρινό σουτ του Ντεπάι. Άουτ η μπάλα.
19:15
59' Κεφαλιά του Φόντε, αποκρούει στη γραμμή ο Ντε Χέα!
19:16
Το δεύτερο γκολ του Μαρσιάλ
19:16
60' Εκτός ο Κάρικ, μέσα ο Σβαϊνστάιγκερ.
19:20
64' Κόρνερ για τη Γιουνάιτεντ.
19:20
65' Δυνατή η εκτέλεση του Μέμφις. Απευθείας άουτ η μπάλα.
19:21
Απίστευτη, πραγματικά απίστευτη η προηγούμενη απόκρουση του Νταβίντ Ντε Χέα.
19:25
68' ΓΚΟΛ! Ο Μάτα παίρνει το ριμπάουντ από το σουτ του Μέμφις που βρήκε στο δοκάρι και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
19:27
Το γκολ του Μάτα
19:31
75' Διαφορετικό το ματς στο δεύτερο μέρος. Η υπεροχή της Γιουνάιτεντ είναι αδιαμφισβήτητη.
19:35
79' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέμφις. Άουτ η μπάλα.
19:41
83' Ο ρυθμός έχει πέσει πλέον στο ματς με την ομάδα του Φαν Χάαλ να κάνει και διαχείριση δυνάμεων.
19:42
86' ΓΚΟΛ! Ο Γκρατσιάνο Πελε με κεφαλιά μειώνει σε 3-2.
19:45
Το γκολ του Πελέ
19:45
89' Κεφαλιά του Πελέ, η μπάλα άουτ.
19:47
Πέντε είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:49
90+2' Απίστευτη απόκρουση του Ντε Χέα σε σουτ του Γουανιάμα.
19:49
90+3' Νέα τρομερή απόκρουση από τον Ισπανό που σώζει τη Γιουνάιτεντ!
19:52
Και ακούγεται το σφύριγμα της λήξης.
19:52
Με πρωταγωνιστές τον Άντονι Μαρσιάλ που πέτυχε δύο γκολ και τον Νταβίντ Ντε Χέα που πραγματοποίησε εντυπωσιακές αποκρούσεις, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-2 της Σαουθάμπτον εκτός έδρας!