4η αγ.: Τρομερή ανατροπή και νίκη της Σουόνσι επί της Γιουνάιτεντ

Η Σουόνσι έκανε την ολική ανατροπή σε διάστημα 5 λεπτών και επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Λίμπερτι Στάντιουμ", με σκόρερ τους Αντρέ Αγιού και Μπαφετιμπί Γκομίς. Ο Χουάν Μάτα είχε δώσει προβάδισμα στους "Κόκκινους Διαβόλους" στο 48ο λεπτό.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ταξίδεψε στην Ουαλία για το ματς με τη Σουόνσι, με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τη διατηρούσε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας και σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Σίτι. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τη Σουόνσι να χάνει τη σημαντικότερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Μπαφετιμπί Γκομίς. Ο Γάλλος επιθετικός έκανε όμορφη ατομική ενέργεια, σούταρε, όμως η μπάλα "χτύπησε" στο δεξί δοκάρι του Σέρχιο Ρομέρο και κατέληξε άουτ. Οι "Κόκκινοι Διάβολοι" αντιμετώπισαν προβλήματα στην ανάπτυξη, αφού οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει τους χώρους και προσπαθούσαν κυρίως μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσουν την εστία του Ρομέρο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τη Γιουνάιτεντ, καθώς μόλις στο 48ο λεπτό ο Χουάν Μάτα άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ, ύστερα από σέντρα του Λουκ Σο και προσποίηση του Γουέιν Ρούνεϊ. Παρόλα αυτά, η Σουόνσι δεν τα παράτησε και έφερε το ματς στα ίσα με τον Αντρέ Αγιού στο 61' με κοντινή κεφαλιά, ενώ 4 λεπτά αργότερα ο Γκομίς έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Οι παίκτες του Λουίς Φαν Χάαλ πίεσαν για την ισοφάριση, όμως το τελικό σφύριγμα βρήκε τη Σουόνσι να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη.

Δείτε το 0-1:

Δείτε το 1-1:

Δείτε το 2-1:

Οι ενδεκάδες:

Σουόνσι (4-2-3-1): Φαμπιάνσκι, Νότον, Φερνάντες, Γουίλιαμς, Τέιλορ, Κορκ, Σέλβεϊ (89' Μπάρτλεϊ), Σίγκουρντσον, Αντρέ Αγιού, Ράουτλετζ (58' Σουνγκ), Γκομίς (81' Έντερ).

Μάντασεστερ Γιουνάιτεντ (4-3-3): Ρομέρο, Νταρμιάν, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Σο, Σναϊντερλέν (70' Κάρικ), Σβάινσταϊγκερ, Αντέρ Ερέρα (77' Φελαϊνί), Μάτα (70' Γιανγκ), Ντεπάι, Ρούνεϊ.

#Ο Χουάν Μάτα εφτασε τα 50 γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα με τις φανέλες των Γιουνάιτεντ και Τσέλσι.

17:00 Άστον Βίλα - Σάντερλαντ 2-2

(11' πέν., 41' Σινκλέρ - 8' Εμβιλά, 52' Λενς)

17:53
Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στη Σουόνσι και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την 4η αγωνιστική της Premier League.
17:55
Δύσκολη έξοδος για τους "κόκκινους διαβόλους" που την προηγούμενη αγωνιστική έμειναν στο 0-0 με τη Νιούκαστλ. Ως τώρα μετρούν επτά βαθμούς και δεν έχουν δεχτεί γκολ.
17:58
H Σουόνσι έχει 1 νίκη και 2 ισοπαλίες ως τώρα και βρίσκεται στην 8η θέση του πίνακα με πέντε βαθμούς.
17:59
Θυμίζουμε πως πέρυσι η Σουόνσι είχε νικήσει στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος μέσα στο Ολντ Τράφορντ με 201, ενώ επικράτησε και στο ματς του δευτέρου γύρου με το ίδιο σκορ. "Εφιάλτης" για την ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ.
18:00
Έναρξη του αγώνα.
18:01

Σουόνσι:
Φαμπιάνσκι, Γουίλιαμς, Φερνάντες, Νόουτον, Τέιλορ, Κορκ, Σέλβι, Ράουτλετζ, Σίγκουρντσον, Αγιού, Γκομίς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ:
Ρομέρο, Σμόλινγκ, Μπλιντ, Σο, Νταρμιάν, Σνιντερλέν, Σβάινσταϊγκερ, Ερέρα, Μάτα, Ντεπάι, Ρούνεϊ.
18:02
2' Εκτέλεση φάουλ του Ντεπάι, έπεσε ο Φαμπιάνσκι στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.
18:02
3' Νέα καλή στιγμή για την Γιουνάιτεντ, σουτ του Μάτα με το αριστερό από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
18:04
ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ: Ο Κέβιν Ντε Μπράινε ανακοινώθηκε από τη Μάντσεστερ Σίτι και θα κοστίσει κάτι παραπάνω από 74.000.000 ευρώ.
18:08
9' Πάνω από 80% η κατοχή της μπάλας για τη Γιουνάιτεντ σε αυτά τα πρώτα λεπτά του ματς.
18:10
10' Μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα της Γιουνάιτεντ στο πρώτο τρίλεπτο, προσπαθεί να ισορροπήσει το ματς η ομάδα της Ουαλίας.
18:13
13' 30%-70% η κατοχή σύμφωνα με την στατιστική υπηρεσία.
18:16

18:18
18' Κόρνερ για την Γιουνάιτεντ, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο, καθώς έκανε επιθετικό φάουλ ο Σμόλινγκ στον Φερνάντες μέσα στην περιοχή.
18:19
19' Ο Γουίλιαμς πρόλαβε τον Ρούνεϊ μετά την υπέροχη μπαλιά του Σο, προτού προλάβει να σουτάρει προ του Φαμπιάνσκι ο Άγγλος επιθετικός.
18:21
21' Ο Ερέρα έστρωσε υπέροχα στον επερχόμενο Μάτα, αυτός σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνσκι. Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.
18:24
23' Ο Αγιού βρήκε με υπέροχο τρόπο τον Γκομίς, αυτός προχώρησε προς την εστία του Ρομέρο, αλλά το σουτ του δεν ήταν καλό. Η πρώτη επιθετική προσπάθεια στο ματς για την Σουόνσι.
18:25
25' Τεράστια ευκαιρία για την Σουόνσι. Ο Σέλβι εκτέλεσε φάουλ χαμηλά, ο Γκομίς την άφησε ωραία για τον Σίγκουρντσον, αυτός πλάσαρε, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του εξουδετερωμένου Ρομέρο. Μια ανάσα από το 1-0 η γηπεδούχος ομάδα.
18:27
26' Ο Ρομέρο έκανε λάθος διώξιμο, έστρωσε την μπάλα στον Σέλβι, αυτός σούταρε, αλλά πρόλαβε ο Αργεντινός τερματοφύλακας να γυρίσει στην εστία του και να μπλοκάρει, διορθώνοντας την γκάφα του.
18:28
27' Δοκάρι για την Σουόνσι. Ο Γκομίς πλάσαρε με το δεξί εξωτερικό μέσα από την περιοχή, η μπάλα όμως δεν του έκανε το χατίρι, χτυπώντας στο δεξί δοκάρι του Ρομέρο και κατέληξε άουτ. Πρέπει να πούμε πως ξέφυγε υπέροχα από δυο αντιπάλους του, προσποιήθηκε σε τρίτο, αλλά η κατάληξη δεν ήταν ευτυχής για τον ίδιο. Καταιγιστική στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Ουαλίας.
18:31
31' Το ματς έχει φάσεις ως τώρα και θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει και οι δυο ομάδες.
18:34
34' Ο Ρούνεϊ τροφοδοτήθηκε, προσπάθησε να περάσει την μπάλα πάνω από τον Φαμπιάνσκι από πλάγια θέση, αλλά εύκολα μάζεψε ο τερματοφύλακας της Σουόνσι.
18:36
36' Σουτ του Ερέρα έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Μια ακόμή τελική στο ματς για την Γιουνάιτεντ.
18:38
38' Κίτρινη κάρτα στον Σνιντερλέν.
18:39
Πέφτει και δυνατή βροχή στο Σουόνσι... Αυτό βέβαια ουδόλως επηρεάζει την κατάσταση του γηπέδου.
18:41
41' Κίτρινη κάρτα στον Ντεπάι.
18:41

18:43
43' Κίτρινη κάρτα στον Ράουτλετζ.
18:45
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο.
18:46
Ημίχρονο, Σουόνσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0.
19:01
Έναρξη β' μέρους.
19:06
48':  Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανοίγει το σκορ μέσα στο "Μπριτάνια"! Σέντρα από τα αριστερά και ο Μάτα κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του Φαν Χάαλ.
19:08
51': Νέα ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ. Ο Φαμπιάνσκι με εντυπωσιακή επέμβαση αποτρέπει το 0-2 καθώς μετά από προσπάθεια συμπαίκτη του να απομακρύνει πήγε να βάλει ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ! O Γουίλιαμς ήταν ο παίκτης που παραλίγο να σκοράρει στην εστία της ομάδας του.
19:10
54' Να δούμε πως θα μπορέσει να αντιδράσει τώρα η Σουόνσι μετά το γρήγορο γκολ που δέχτηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ως τώρα στην επανάληψη έχει ένα φάουλ του Σέλβι που μπλόκαρε εύκολα ο Ρομέρο λίγο πριν το γκολ του Μάτα.
19:11
Το γκολ της Γιουνάιτεντ με τον Μάτα.
19:14
58' Έξω ο Ράουτλετζ, μέσα ο Κι για την Σουόνσι.
19:16
60' Ο Ερέρα έκανε πολύ ωραία πάσα στην πλάτη του Φερνάντες, σούτ του Μάτα με το αριστερό, μπλόκαρε ο Φαμπιάνσκι.
19:16
61' ΓΚΟΛ για την Σουόνσι. Ο Σίγκουρντσον έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Αγιού έπιασε την σκαστή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρομέρο για το 1-1. Είναι το πρώτο γκολ που δέχεται φέτος η Γιουνάιτεντ στο πρωτάθλημα.
19:19
63' Ο Αγιού έστρωσε στον Σέλβι, αλλά το σουτ του ήταν πολύ άστοχο και κατέληξε ψηλά άουτ.
19:19
Το γκολ της ισοφάρισης με τον Αγιού
19:22
66' ΓΚΟΛ για την Σουόνσι. Εκπληκτική μπαλιά του Αγιού για τον Γκομίς, ο οποίος πλάσαρε με τη μια μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Ρομέρο για την ανατροπή των Ουαλών και το 2-1.
19:24
Πέμπτο γκολ σε πέντε ματς φέτος για την εκπληκτικό Γκομίς, ο οποίος κάνει την διαφορά στην ομάδα του. Ετοιμάζεται ο Κάρικ για την Γιουνάιτεντ.
19:24
To 2-1 για τη Σουόνσι με τον Γκομίς
19:26
70' Οι Γιανγκ και Κάρικ στις θέσεις των Μάτα και Σνιντερλέν.
19:30
37%-63% η κατοχή της μπάλας για την Γιουνάιτεντ, όμως η Σουόνσι είναι αυτή που προηγείται στο σκορ.
19:31
Ετοιμάζεται και ο Φελαϊνί από τον Λουίς Φαν Χάαλ στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων να φέρουν τούμπα το ματς.
19:32
77' Έξω ο Ερέρα και μέσα ο Φελαϊνί.
19:37
80' Κίτρινη κάρτα στον Σέλβι γιατί σούταρε και ενώ είχε υποδειχθεί (λανθασμένα) σε θέση οφσάιντ.
19:37
81' Ο Έντερ στην θέση του Γκομίς εν μέσω αποθέωσης.
19:39
83' Κυλούν τα λεπτά και η Γιουνάιτεντ δεν μπορεί καλά καλά να δημιουργήσει αξιόλογη φάση μπροστά στην εστία του Φαμπιάνσκι.
19:43
Εξαιρετικό κοουτσάρισμα στο ματς από τον Γκάρι Μονκ, με την ομάδα του να ανταποκρίνεται άριστα στις απαιτήσεις του ματς και να είναι κοντά σε μια τρίτη σερί νίκη απέναντι στην Γιουνάιτεντ.
19:44
88' Μεγάλη ευκαιρία για την Γιουνάιτεντ. Ο Γουίλιαμς έκοψε υπέροχα τον Ρούνεϊ προτού αυτός πλασάρει τον Φαμπιάνσκι για το 2-2. Ο Άγγλος φορ έκανε υπέροχο στοπάρισμα έπειτα από μακρινή μπαλιά, βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Σουόνσι, αλλά κόπηκε εξαιρετικά. Διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, αλλά δεν υπήρχε τίποτα.
19:46
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
19:50
Λήξη του αγώνα.
19:51
Η Σουόνσι για τρίτη σερί φορά επικράτησε της Γιουνάιτεντ και μάλιστα με το ίδιο σκορ, 2-1. Εντυπωσιακό ρεκόρ και για τον Μονκ, ο οποίος έχει "3 στα 3" απέναντι στους "κόκκινους διαβόλους"