Κοντά στο όνειρο η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ επικράτησε 2-1 της Άντερλεχτ στο "ΓΣΠ" και έχει τον πρώτο λόγο για την παρθενική της συμμετοχή στους ομίλους του Champions League. Προβάδισμα πρόκρισης η Ουντινέζε (1-1 με την Μπράγκα στην Πορτογαλία).

Η κυπριακή ομάδα έπιασε πολύ καλή απόδοση κόντρα στην ιδιαίτερα έμπειρη αντίπαλό της και, προς τέρψιν των ένθερμων οπαδών της, νίκησε στην πρώτη αναμέτρηση της σειράς. Το σκορ άνοιξε στο 34ο λεπτό με κεφαλιά του Ζούνιορ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπεμπέ. Οι πρωταθλητές Βελγίου ισοφάρισαν στο 62' με πλασέ του Μποκανί, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είπαν την τελευταία λέξη με σουτ του Ρούι Μιγκέλ στο 72'.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Μπράγκα και Ουντινέζε, αποτέλεσμα που σαφώς δίνει τον πρώτο λόγο στους "φριουλάνι". Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντι Νατάλε στο 23', ο Μπάστα με σκαστή κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο μέρος η πορτογαλική ομάδα έπαψε να απειλεί μόνο με μακρινά σουτ και άρχισε να δημιουργεί οργανωμένες επιθέσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσουν στην ισοφάριση με ένα εκπληκτικό σουτ-κεραυνό του Ισμαΐλι στο 68ο λεπτό.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βιτάλι Ροντιόνοφ, η ΜΠΑΤΕ νίκησε 2-0 την Χάποελ Κιριάτ και βρίσκεται ένα βήμα πριν από την πρόκριση στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης του πλανήτη. Εν αντιθέσει με τους συμπαίκτες του που έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, ο Λευκορώσος επιθετικός βρήκε στόχο στο 29ο λεπτό. Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους όταν ο Μάτοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 74' και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ροντιόνοφ με ωραία εκτέλεση έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο Ζάγκρεμπ, τέλος, ο Μίλαν Μπάντελ εξελίχθηκε από μοιραίο σε ήρωα, αφού μπορεί να έβαλε αυτογκόλ διαμορφώνοντας το 1-1 υπέρ της Μάριμπορ, αλλά στο 74ο λεπτό σκόραρε στη σωστή εστία και χάρισε τη νίκη στην Ντιναμό. Η κροατική ομάδα είχε ανοίξει το σκορ με τον Τσοπ, πριν ακόμη συμπληρωθούν δέκα λεπτά παιχνιδιού.

Τα αποτελέσματα των πλέι οφ (πρώτοι αγώνες)