3ος προκρ.: Αποκλεισμός για Ομόνοια, Απόλλωνα Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας

Ούτε η Ομόνοια ούτε ο Απόλλων Λεμεσού κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης στα πλέι οφ του Europa League και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια.

Πλήρωσε τα αμυντικά λάθη

Η Ομόνοια είχε πάρει το 0-0 στη Δανία, αλλά το 2-2 με την Μπρόντμπι στο "ΓΣΠ" την άφησε εκτός συνέχειας. Η ομάδα του Κώστα Καϊάφα έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές, την πρώτη στο 1', αντέδρασε όμως πριν από την ανάπαυλα μεταξύ των δύο ημιχρόνων και ισοφάρισε αμφότερες με εύστοχα πέναλτι του Σέρινταν. Είχε δηλαδή 45 λεπτά και απέναντί της μια καταπονεμένη από τη ζέστη ομάδα για να βρει ένα τρίτο γκολ και να προκριθεί. Απέτυχε όμως. Παρά την υπεροχή επηρεάστηκε από διακοπή λόγω εκτόξευσης αντικειμένων προς το βοηθό, έχασε το ρυθμό της και δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη.

Η σύνθεση της Ομόνοιας: Παναγή, Δημητρίου (90' Μεντί), Ούτσα, Ρούνιε, Μαργκάσα, Μπεμπέ, Οικονομίδης (82' Φυλάκτού), Ασσίς, Φοφανά(69' Ρούσιας), Σκέμπρι, Σέρινταν

Ξανά ο Χουσεΐνοφ

Στο Μπακού ο Απόλλων έψαχνε καλύτερο αποτέλεσμα από το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Κύπρο. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν νευρικός και κινδύνευσε. Η Καμπάλα ωστόσο δεν ήταν ομάδα που θα τον τρομάξει, την πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτιαξε ευκαιρίες για να σκοράρει πρώτος στη μάχη για την πρόκριση. Ένα πέναλτι όμως στο 79' για χέρι του Σατσέτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο σκόρερ του πρώτου αγώνα Χουσεΐνοφ ήταν αρκετό για ν' αφήσει εκτός την κυπριακή ομάδα. Ο Παπουλής έχασε την ευκαιρία στο 87' και κάπου εκεί οι ελπίδες μηδενίστηκαν.

Η σύνθεση του Απόλλωνα: Βάλε, Λόπες (61' Τουράμ), Φρέιρε, Ζάιμε (81' Φαρλέι), Ελίζιο, Γκουγιόν, Σατσέτι, Ντα Σίλβα, Πέδρο, Παπουλής, Κολοκούδιας (61' Γκιέ Γκιέ)

Έχασε λόγω δοκαριών

Η ΑΕΚ δεν είχε τύχη μετά το 3-0 του πρώτου αγώνα στο Μπορντό και το 1-0 από τον Τέλιν στο 29'. Παρόλα αυτά θα μπορούσε να πάρει μία νίκη γοήτρου, αν η μπάλα δεν σταματούσε τρεις φορές στα δοκάρια του Καρασό. Αλήθεια είναι ότι οι "Γιρονδίνοι" δεν πίεσαν καταστάσεις μετά το γκολ που πέτυχε ο Σουηδός επιθετικός παίζοντας μάλιστα με δέκα παίκτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω της αποβολής του Σαντόμ.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Τόνιο, Καταλά, Νίνου, Ορτίθ, Χαραλάμπους (73' Άλβες),Λαμπάν, Τομάς, Μπόλιεβιτς (46' Λαρένα), Μοντέιρο (64' Καντέ),Τετέ, Μυτίδης