ΠΑΟΚ - Ζίμπρου 4-0 (VIDEO)

Ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να ανατρέψει το 0-1 του πρώτου αγώνα και χάρη στο εμφατικό 4-0 επί της Ζίμπρου, εξασφάλισε το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League. Ξεχώρισαν οι Φακούντο Περέιρα, Ράζβαν Ρατς και Ρόμπερτ Μακ. "Κάντε καμιά μεταγραφή", φώναξαν οι οπαδοί του "δικεφάλου" στο φινάλε.

Το live της αναμέτρησης

H εικόνα του αγώνα

Το πρώτο πεντάλεπτο κύλησε με τον ΠΑΟΚ να έχει κλείσει την Ζίμπρου στα καρέ της και τους Αθανασιάδη, Περέιρα, Σαλπιγγίδη και Μακ να προσπαθούν να δημιουργήσουν ρήγματα. Στο 6ο λεπτό ο Κλάους έβγαλε τον Περέιρα τετ α τετ αλλά ο Αργεντινός δεν έκανε καλό κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Ρούσου να μπλοκάρει. Ο Μακ στο αμέσως επόμενο λεπτό σέντραρε από δεξιά, όμως, απέκρουσε σε κόρνερ ο πορτιέρο των φιλοξενουμένων και στο 10' ήρθε η δικαίωση για τον "δικέφαλο".

Ο Ρατς τροφοδότησε τον Κλάους, αυτός γύρισε με ανάποδο ψαλίδι στον Περέιρα στην μικρή περιοχή και ο Αργεντινός με κοντινή προβολή σημείωσε το 1-0, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα και στο 20' μετά από εκτέλεση φάουλ του Κλίμοβιτς, ο Μπουργκίου πήρε την κεφαλιά, όμως, ο Γλύκος βγήκε και μπλόκαρε έγκαιρα. Ο "δικέφαλος" ξανάκανε αισθητή την παρουσία του μετά το 30', αλλά προσπαθούσε να "τρυπήσει" την αντίπαλη άμυνα, κυρίως, με ψηλές μπαλιές, που απομάκρυναν χωρίς δυσκολία οι ποδοσφαιριστές της Ζίμπρου.

Στο 42' ο ΠΑΟΚ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Αθανασιάδης έστησε την μπάλα για να εκτελέσει φάουλ και ο Αμανί τράβηξε το χέρι του διαιτητή για να διαμαρτυρηθεί. Ο Μπόικο αμέσως σταμάτησε το παιχνίδι και έδειξε στον επιθετικό της Ζίμπρου την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ρατς στο 43' σέντραρε γλυκά, ο Περέιρα πήρε την σκαστή κεφαλιά, όμως, η μπάλα έφυγε μόλις άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, πάντως, ο Αργεντινός πάσαρε για τον Ρατς, ο οποίος έβγαλε με σέντρα σε πρώτο χρόνο τον Κλάους σε θέσης βολής και ο στράικερ του ΠΑΟΚ με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κουμπάρεβ να ανακατεύει την τράπουλα και να περνάει στο παιχνίδι τους Αλεξέεβ και Βισνιάκοβς. Ο ΠΑΟΚ κυκλοφορούσε την μπάλα με άνεση και η Ζίμπρου έμοιαζε να την νοιάζει περισσότερο πως θα κρατήσει τον δείκτη του σκορ σε χαμηλά επίπεδα, όντας στο γήπεδο με παίκτη λιγότερο. Οσο περνούσε η ώρα, πάντως, ο "δικέφαλος" με τη στάση του μέσα στο γήπεδο άφηνε την Ζίμπρου να ελπίζει πως μπορεί να πετύχει το γκολ πρόκρισης, χωρίς, ωστόσο, να κινδυνεύσει. Στο 63' ο Αλεξέεβ πήγε να “κρεμάσει” τον Γλύκο με σουτ από το κέντρο, όμως, δεν βρήκε στόχο.

Ο ΠΑΟΚ "ξύπνησε" στο 67'. Μετά από μπαλιά ακριβείας του Περέιρα, ο Μάρτενς έγινε αποδέκτης της μπάλας, σέντραρε, αλλά τελευταία στιγμή οι αμυντικοί της Ζίμπρου έκοψαν προ του επερχόμενου Μακ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τζαβέλλας έπιασε μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή, ο Ρούσου έμεινε "άγαλμα", όμως, η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι. Στο 70' ο Περέιρα έπιασε εξ' επαφής την κεφαλιά, αλλά οι αμυντικοί της Ζίμπρου έδιωξαν πάνω στην γραμμή. Στο 79' ο ΠΑΟΚ σφράγισε την πρόκρισή του. Ο Περέιρα με γυριστή κεφαλιά έστρωσε στον Μακ και ο Σλοβάκος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ρούσου για το 3-0. Ο "δικέφαλος", πάντως, δεν έμεινε εκεί και στο 84' ο Μάρτενς ελίχθηκε έξω από την περιοχή και με εξαιρετικό σουτ σημείωσε το τελικό 4-0.

Ο Αμανί... βοήθησε τον ΠΑΟΚ με την κίνησή του να τραβήξει το χέρι του διαιτητή, που έφερε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για τον επιθετικό της Ζίμπρου και άνοιξε στον Δικέφαλο τον δρόμο για να πετύχει το δεύτερο γκολ.

Ο Περέιρα ήταν πανταχού παρών. Σημείωσε το πρώτο γκολ, συμμετείχε στο δεύτερο τέρμα του ΠΑΟΚ και έστρωσε με κεφαλιά την μπάλα στο τρίτο γκολ που πέτυχε. Ο Αργεντινός δείχνει να βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο.