Καμπάλα - Παναθηναϊκός 0-0

Ο επιθετικός μονόλογος του Παναθηναϊκού στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν έφερε αποτέλεσμα και το 0-0 με την Καμπάλα στην "Μπακτσέλ Αρένα" αφήνει τα πάντα ρευστά ενόψει του επαναληπτικού της επόμενης Πέμπτης (27/8) στο "Α. Νικολαΐδης". Αποχώρησε με πρόβλημα στα πλευρά ο Ρόμπιν Λουντ.

Καμπάλα Παναθηναϊκός INTIME SPORTS

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με Γιώργο Κουτρουμπή-Στάθη Ταυλαρίδη στο κέντρο της άμυνας, Ντάνιελ Πράνιτς-Ζέκα στα χαφ, Νίκο Καρέλη στα αριστερά, Νίκο Καλτσά στα δεξιά και Ρόμπιν Λουντ κοντά στον Μλάντεν Πέτριτς.

Ουσιαστικά, το "τριφύλλι" δεν είχε στο αρχικό σχήμα... κατ' επάγγελμα αμυντικό μέσο, αφού ο Τάσος Λαγός έμεινε στον πάγκο, ενώ και οι Σωτήρης Νίνης-Μάρκους Μπεργκ δεν πήραν φανέλα βασικού.

Το πρώτο τέταρτο κύλησε... αναίμακτα και στο 16ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άγγιξε το γκολ, όταν το αδύναμο σουτ του Πέτριτς σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ντμίτρο Μπεζοτόσνι.

Μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο το "τριφύλλι" έπαιζε από δεξιά, ώσπου ο Αναστασίου αξίωσε από τους Νάνο και Ρόμπιν Λουντ να βάλουν στο... χορό και τον Καρέλη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κατά βάση να απειλήσουν με βαθιές μπαλιές από την άμυνα, αλλά από τα μισά του ημιχρόνου κι έπειτα, εκμεταλλευόμενοι μία... χαλαρότητα των "πρασίνων", έβαλαν την μπάλα κάτω και σε μερικές περιπτώσεις μετέφεραν άγχος στον Λουκ Στιλ.

Η Καμπάλα έχασε κλασική ευκαιρία στο 29ο λεπτό με τον Ντοντό (κοντινή κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια), ενώ ο Παναθηναϊκός, που στο μεταξύ ανέκτησε κάποια μέτρα, κατέγραψε μία καλή ομαδική προσπάθεια στο 40' με τελικό αποδέκτη τον Καρέλη (ο Μπεζοτόσνι απέκρουσε σε κόρνερ).

Με επιθετική διάθεση επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες του Αναστασίου, ενώ εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος ο Λουντ βοήθησε αρκετά μέχρι τη στιγμή που τραυματίστηκε στα πλευρά από χτύπημα του Βόγισλαβ Στάνκοβιτς και υποχρεώθηκε να αποχωρήσει στο 67ο λεπτό.

Εννέα λεπτά νωρίτερα, ο Μπεργκ είχε πάρει τη θέση του Καρέλη και εν ολίγοις μέχρι το 76' ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε με τον Σουηδό στην κορυφή, τον Πέτριτς λίγα μέτρα πίσω του, τον Αμπντούλ Ατζαγκούν αριστερά και τον Καλτσά δεξιά.

Ο Τάσος Λαγός ήταν η τελευταία αλλαγή του Αναστασίου, οι παίκτες του οποίου απλώθηκαν σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του αγωνιστικού χώρου (το 4-2-3-1 παρέμεινε με τους Λαγό-Ζέκα στα χαφ, τον Πράνιτς δεξιά και τον Ατζαγκούν αριστερά) για να σημειώσουν το γκολ που θα τους έδινε σαφές προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της επόμενης Πέμπτης (27/8) στο "Α. Νικολαΐδης".

Ο Μπεργκ τροφοδοτήθηκε αρκετά στο τελευταίο δεκάλεπτο και, μάλιστα, κατέγραψε δύο αξιόλογες τελικές (αμφότερες στο 80'), ωστόσο το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και κατά συνέπεια τα πάντα είναι ανοικτά...

Ο Ντμίτρο Μπεζοτόσνι για το γεγονός ότι έσωσε την Καμπάλα στο 80ό λεπτό, όταν το σουτ του Μάρκους Μπεργκ κόντραρε στο πόδι του Ράφαελ και άλλαξε πορεία.

Ποιον να πρωτοβάλεις; Όταν λέγεσαι Παναθηναϊκός και δεν μπορείς να καταγράψεις πάνω από 2-3 κλασικές ευκαιρίες κόντρα σε... μία Καμπάλα, τότε η ευθύνη βαραίνει τους πάντες.