3ος γύρος: "Έμφραγμα" για τον Απόλλωνα, πήρε αποτέλεσμα η Ομόνοια

Ο Απόλλων Λεμεσού βρέθηκε λίγα δεύτερα από τη νίκη επί της Καμπάλα, ισοφαρίστηκε ωστόσο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και ο επαναληπτικός στο Αζερμπαϊτζάν πήρε διαφορετική τροπή. Με το 0-0 έφυγε από τη Δανία η Ομόνοια, βαριά ήττα γνώρισε επί γαλλικού εδάφους η ΑΕΚ Λάρνακας. Νίκες πρόκρισης για τις ρωσικές Κράσνονταρ και Ρουμπίν.

Σοκ στο 95'

Όλα έδειχναν πως ο Απόλλων Λεμεσού θα έπαιρνε μία σημαντική νίκη απέναντι στην Καμπάλα προκειμένου να έχει το προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Europa League. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν κέρδισε πέναλτι, απόφαση που προκάλεσε διαμαρτυρίες, το οποίο και μετουσίωσε σε γκολ ο Χουσεΐνοβ και διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Το σκορ για την κυπριακή ομάδα είχε ανοίξει ο Κολοκούδιας στο 14' με όμορφη κεφαλιά-ψαράκι.

Η σύνθεση του Απόλλωνα: Βάλε, Λόπες, Φρέιρε, Ζάιμε, Ελίζιο, Γκουγιόν, Σατσέτι, Ντα Σίλβα (76’ Τουράμ), Πέδρο (89’ Στυλιανού), Παπουλής, Κολοκούδιας (64’ Γκιέ Γκιέ)

Κράτησε το μηδέν

Η Ομόνοια πήγε με στόχο να μην χάσει στη Δανία και έφερε εις πέρας την αποστολή της. Με συμπαγή άμυνα και τις επεμβάσεις του κέρβερου Παναγή η ομάδα του Κώστα Καϊάφα κράτησε την Μπρόντμπι στο μηδέν (0-0) και στη ρεβάνς της Λευκωσίας θα έχει την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση με μια απλή νίκη οποιουδήποτε σκορ.

Η σύνθεση της Ομόνοιας: Παναγή, Μαργκάσα, Ρούνιε, Ούτσα, Ράμος, Οικονομίδης, Μπεμπέ (90' Ρουσιάς), Ασσίς, Φοφανά (74' Φυλακτού), Σκέμπρι (60' Κίρμ), Σέρινταν

Σβήνει το όνειρο

Η ΑΕΚ Λάρνακας είχε ούτως ή άλλως δύσκολη αποστολή στη Γαλλία, αλλά μετά το 3-0 από την Μπορντό οι πιθανότητες έκπληξης και πρόκρισης ουσιαστικά εξανεμίστηκαν. Οι Κύπριοι έχουν τρομερά παράπονα από τη διαιτησία, αφού το γκολ του Πουντζέ στο 53' δεν έπρεπε να μετρήσει, ενώ το πέναλτι για το 2-0 του Ντιαμπατέ στο 73' ήταν πολύ αυστηρό. Ο Μορίς Μπελέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 80', πριν ο Ορτίθ σημαδέψει το δοκάρι του Καρασό, στην απέλπιδα προσπάθεια της ομάδας του Κρίστιανσεν να μειώσει.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Τόνιο, Μαρσίνιακ, Καταλά, Νίνου, Μοντέιρο, Λαρένα (58' Ορτίθ), Τετέ (89' Κάντε), Μπόλιεβιτς, Μιντίκκης, Τομάς, Άλβες (69' Μυτίδης)

Κατά τ' άλλα, η Ρουμπίν Καζάν πήρε σπουδαία νίκη μέσα στο Γκρατς με 3-2 επί της Στουρμ και βρίσκεται με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση. Εύκολες νίκες για Κράσνονταρ, Άλκμααρ, Σαουθάμπτον και Σεντ Ετιέν απέναντι σε Σλόβαν Μπρατισλάβα, Μπακακσεχίρ, Φίτεσε και Τίργκου Μούρες αντίστοιχα.

Η περυσινή αντίπαλος του ΠΑΟΚ, Ντιναμό Μινσκ επικράτησε 1-0 της Ζυρίχης. Εντός έδρας "κάζο" για την Σαμπντόρια, η οποία συνετρίβη ΜΕ 4-0 από την... άσημη Βοϊβοντίνα, ενώ τέλος η Μπορούσια Ντούρτμουντ, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στην σύνθεσή της, επικράτησε 1-0 της Βόλφσμπεργκερ.