Κυπελλούχος Γαλλίας η Λιλ (video)

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του νταμπλ έκανε η Λιλ, η οποία στο δραματικό τελικό του γαλλικού κυπέλλου επικράτησε 1-0 τηςΠαρί Σεν Ζερμέν και πανηγύρισε το τρόπαιο για πρώτη φορά (έκτη συνολικά) μετά το 1955.

Ο αγώνας στο "Σταντ ντε Φρανς" ήταν ισορροπημένος και μετά την μοναδική ευκαιρία που έχασε ο Οαρό στο 75',όδευε με μαθηματική ακρίβεια προς την παράταση. Όμως στο 89ο λεπτό τα δεδομένα ανατράπηκαν. Ο Λουντοβίκ Ομπρανιάκ, η δεύτερη και όπως αποδείχθηκε "χρυσή" αλλαγή του Ρούντι Γκαρσιά, εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από πλάγια θέση, ο Γκρεγκορί Κουπέ πιάστηκε εξ απήνης και οι επίδοξοι πρωταθλητές Γαλλίας, πρωτοπόροι του Σαμπιονά, απέκτησαν προβάδισμα σε ένα χρονικό σημείο που η Παρί δεν μπορούσε να αντιδράσει με καθαρό μυαλό. Μάλιστα από συγκυρίες γλίτωσε το 2-0, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουπέ απέκρουσε το πέναλτι που κέρδισε από τον ίδιο ο Ζερβινιό κι εκτέλεσε Ντεμπισί.

Η κατάκτηση του τροπαίου από τη Λιλστέρησε από την ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ τη δυνατότητα να πλησιάσει σε απόσταση βολής την πολυνίκη του θεσμού, με 10 κατακτήσεις, Μαρσέιγ.

Παρί Σεν Ζερμέν: Κουπέ, Σεαρά, Καμαρά, Σακό, Τιενέ, Σαντόμ, Μακελελέ (48' Κλεμάν), Μποντμέρ (70' Ερντίνγκ), Ζιουλί (94' Τραορέ), Νενέ, Οαρό

Λιλ: Λαντρό, Ντεμπισί, Ραμί, Σετζού, Μπεριά, Μαβουμπά, Γκέιγ (61' Ντε Μέλο), Καμπάιγ, Αζάρ (92' Ντιμόν), Ζερβινιό, Σο (79' Ομπρανιάκ)