Φάση των 64: Γλίτωσε η Μονακό, "πάρτι" για Λιόν

Ο Ρανταμέλ Φαλκάο έκανε τη δουλειά, αλλά χρειάστηκε το τέρμα του Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο στο τέλος ώστε η Μονακό να αποφύγει το σοκ απέναντι στη Βαν και να προκριθεί με 3-2 από τη φάση των 64 του Coupe de France. Άνετα η Λιόν τη Σιζ. "Καθάρισε" ο Αντρέ Πιερ Ζινιάκ στην παράταση για τη Μαρσέιγ.

Ο Ρανταμέλ Φαλκάο ήταν και πάλι σε αγωνιστική φόρμα με βάση τα λεγόμενα του Κλαούντιο Ρανιέρι, σημείωσε ένα γκολ, έβγαλε μία ασίστ και... αντικαταστάθηκε. Η Μονακό κατέγραψε μία αγχωτική νίκη πρόκριση επί της Βαν με 3-2 και ο Κολομβιανός επιθετικός πρωταγωνίστησε στην επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 1ο λεπτό, αλλά ο αντίπαλος της Εθνικής Ελλάδας στο Μουντιάλ 2014 ισοφάρισε μέσα σε 30 δευτερόλεπτα.

Ο εξαιρετικός Χάμες Ροδρίγκες έκανε μία μαγική ενέργεια στο 23', πέρασε 4 αντιπάλους αλλά το σουτ κόντραρε στον Εμανουέλ Ριβιέρ που ήταν σε θέση οφσάιντ, προτού καταλήξει στα δίχτυα, με συνέπεια το γκολ να ακυρωθεί. Ο έτερος Κολομβιανός του ρόστερ των Μονεγάσκων θα χριζόταν σκόρερ λίγο πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου και 6 λεπτά μετά από το 2ο τέρμα της Βαν, που παρότι αγωνίζεται 2 κατηγορίες πιο χαμηλά, κοίταξε στα μάτια την ομάδα του Ρανιέρι. Ο Ιταλός τεχνικός παρενέβη πρώτη φορά στο 62', αντικαθιστώντας τον Φαλκάο (καταχειροκροτήθηκε στην έξοδό του) με τον Λούκας Οκάμπος, αλλά η καθοριστική αλλαγή ήταν ο Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο, ο οποίος σημείωσε και το νικητήριο τέρμα στο 86'.

Η σύνθεση της Μονακό (4-4-2): Ρομέρο, Φαμπίνιο, Ισμιμά Μερέν, Αμπιντάλ, Κουρζαβά, Τουλαλάν, Μουτίνιο (76' Ομπαντί), Κοντογκμπιά, Ροδρίγκες (62' Φερέιρα Καράσκο), Ριβιέρ, Φαλκάο (62' Οκάμπος)

Η πολυπόθητη πρόκριση της Μαρσέιγ με τη Ρεμς ήρθε στην παράταση, αλλά το τελικό 2-0 στο "Βελοντρόμ" φέρνει καλά μαντάτα στους Μασσαλούς. Τις προηγούμενες 4 φορές που είχαν αποκλείσει την ομάδα Ιμπέρ Φουρνιέ στη διοργάνωση, έφτασαν μέχρι τον τελικό. Το παιχνίδι ήταν αρκετά θεαματικό, με τις δύο ομάδες να καταγράφουν ορισμένες μεγάλες ευκαιρίες, μεταξύ άλλων και ένα δοκάρι για τους φιλοξενούμενους. Οι δύο τερματοφύλακες (ο Μπρις Σαμπά για τους Μασσαλούς, αφού ο αρχηγός Στιβ Μανταντά έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί) κράτησαν το μηδέν στα 90 λεπτά, αλλά στην παράταση ανέλαβε δράση ο Αντρέ Πιερ Ζινιάκ. Ο Γάλλος διεθνής φορ βρήκε δίχτυα στο 94' και στο 115' και έδωσε την πρόκριση στους γηπεδούχους.

Η σύνθεση της Μαρσέιγ (4-3-3): Σαμπά, Αμπνταλά (106' Αμπερζέλ), Ενκουλού, Ντιαβαρά, Μεντί, Λεμινά (78' Σεϊρού), Ρομαό, Ιμπιλά, Τοβέν (66' Καλιφά), Ζινιάκ, Παγέ

Η Λιόν της Ligue 1 στέρησε μία "παραμυθένια" ιστορία από την Σιζ της 6ης κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος, διαλύοντάς την εκτός έδρας με 6-1. Έχοντας τεθεί νοκ άουτ από τη μάχη των "εισιτηρίων" του Champions League από νωρίς και μένοντας πίσω στη βαθμολογία του πρωταθλήματος ακόμα και για το Europa League, η μοναδική εφικτή διάκριση των "γκον" αποτελούν τα εγχώρια κύπελλα, με συνέπεια ο Ρεμί Γκαρντ να παρατάξει τη βασική ενδεκάδα σε αυτό το παιχνίδι.

Οι "λιονέ" έδειξαν ότι δεν έχουν απολέσει τη φόρμα τους στη διακοπή των εορτών και με τους Μπαφετιμπί Γκομίς και Αλεξάντρ Λακαζέτ να κάνουν "πάρτι" στην αντίπαλη άμυνα με 2 τέρματα έκαστος, οδήγησαν την ομάδα τους σε θριαμβευτική πρόκριση. Ο Κλεμάν Γκρενιέ και ο Στιντ Μαλμπράνκ σημείωσαν τα υπόλοιπα τέρματα, με τους γηπεδούχους να μένουν στη χαρά της ισοφάρισης στο 41' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νικολά Πισό.

Η σύνθεση της Λιόν (4-4-2): Βερκούτρ, Μ. Λόπες, Μπίσεβατς, Κονέ, Μπεντιμό, Φοφανά (64' Μαλμπράνκ), Γκρενιέ, Γκοναλόν, Γκουρκίφ (73' Ντανίκ), Λακαζέτ, Γκομίς (64' Μπενζιά)

# Η κακοκαιρία που πλήττει τη Γαλλία οδήγησε σε αναβολή τα παιχνίδια των Παρί Σεν Ζερμέν και Σεντ Ετιέν.