25η αγ.: Απίστευτο πατατράκ για Παρί (VIDEOS)

Η Παρί Σεν Ζερμέν δέχθηκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την Καέν στο "Παρκ ντε Πρενς", ενώ έπαιζε με 9 παίκτες λόγω τραυματισμών και αντί να πατήσει κορυφή μετά από μήνες, με το 2-2 παρέμεινε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Ligue 1 μετά από 25 αγωνιστικές.

Όλα άρχισαν ιδανικά για τους πρωταθλητές Γαλλίας, που μόλις στο 2ο λεπτό βρέθηκαν μπροστά στο σκορ από μία... καρατιά του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς. Ο Σουηδός επιθετικός, μάλιστα, βρήκε την ευκαιρία να παρουσιάσει στο κοινό του Παρισίου τα νέα τατουάζ που καλύπτουν το σώμα του και όλα έδειχναν ότι η νίκη ήταν τυπική διαδικασία. Οι γηπεδούχοι, εξάλλου, είχαν την υπεροχή, πατούσαν διαρκώς στην περιοχή της Καέν και βρήκαν το δεύτερο γκολ μετά από ακόμα μία φάση που έπιασαν ανοργάνωτη την άμυνα των φιλοξενουμένων, με τον Εσεκιέλ Λαβέτσι.

Η αναγκαστική αλλαγή του Γιοάν Καμπάιγ και στο ημίχρονο του Μαρκίνιος δεν μετρίασε την ικανοποίηση των γηπεδούχων από τη διαφαινόμενη νίκη, από τη στιγμή που και οι φιλοξενούμενοι έπρεπε να αποχωρηστούν τον Μπενγκαλί Κουατά. Ο ενθουσιασμός διεκόπη, όμως, στο 2ο ημίχρονο, όταν οι παίκτες του Πατρίς Γκαράντ άρχισαν να πιέζουν και ο Λοράν Μπλαν είδε τους Σερζ Οριέ και Τιάγκο Σίλβα να τραυματίζοντας ενώ είχε κάνει ήδη και τις 3 αλλαγές του. Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες στο γήπεδο στο 69' και με 9 στο 80 και κατέρρευσαν. Αρχικά ο Εμιλιάνο Σάλα μείωσε στο 89' και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ερβέ Μπαζίλ ισοφάρισε με εκτέλεση φάουλ στο τελικό 2-2.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Οριέ, Μαρκίνιος (46' Λουίζ), Σίλβα, Μάξουελ, Βεράτι, Καμπάιγ (16' Ραμπιό), Ματουιντί (68' Φαν ντερ Βιλ), Λούκας, Ιμπραχίμοβιτς, Λαβέτσι

Καέν (4-1-4-1): Βερκούτρ, Απιά, Γιαχιά (79' Σαάντ), Ντα Σίλβα, Ιμορού, Σομπ (68' Αντεοτί), Μπενεζέ, Καντέ, Φερέ, Κουατά (33' Μπαζίλ), Σάλα

# Το Μονακό - Μονπελιέ στο "Λουί Ντε" αναβλήθηκε λόγω κακών καιρικών συνθηκών.