33η αγ.: Ανακατάληψη από Μαρσέιγ

Το γαϊτανάκι μεταξύ Λιόν και Μαρσέιγ συνεχίζεται και μετά τη νίκη της Λιόν, η Μαρσέιγ τη μιμήθηκε κόντρα στη Μπρεστ και ανέκτησε τη 2η θέση του πίνακα της βαθμολογίας στη Ligue 1 μετά από 33 αγωνιστικές.

Ο κόσμος που συγκεντρώθηκε στο "Βελοντρόμ" δεν παρακολούθησε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των Μασσαλών, αφού η Μπρεστ δεν άφησε περιθώρια. Η ομάδα του Κορεντέν Μαρτέν παλεύει για τη σωτηρία της, με συνέπεια να... συγκεντρωθεί μπροστά από τα καρέ του Αλεξί Τεμπό, τα οποία για σχεδόν ένα ημίχρονο δεν κινδύνεψαν.

Σιτς καθυστερήσεις του 1ου μέρους, ο Μπενουά Σεϊρού έλυσε τον "γόρδιο δεσμό" της άμυνας των φιλοξενουμένων με εκτέλεση φάουλ κι έδωσε προβάδισμα στη Μαρσέιγ, η οποία μπήκε με μικρότερη πίεση στο 2ο ημίχρονο. Ο Στιβ Μανταντά χρειάστηκε για πρώτη φορά στο 50', σε μία προσπάθεια του Τσάρλισον Μπένσοπ, ωστόσο επέστρεψε γρήγορα σε στάση αναμονής, την ώρα που οι συμπαίκτες του είχαν κλείσει τους Βρετόνους στα καρέ τους. Παρά τις 9 προσπάθειες προς την εστία, ο Τεμπό δεν νικήθηκε ξανά και το αγχωτικό 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους, επαναφέροντας την ομάδα του Ελί Μπο στη 2η θέση.