33η αγ.: "Καθάρισε" νωρίς η Μονπελιέ

Με γκολ του Σουλεϊμάν Καμαρά στο 5ο λεπτό, η Μονπελιέ ξεπέρασε το εμπόδιο της Βαλενσιέν και αύξησε τη διαφορά της στους 5 βαθμούς από την Παρί (παίζει την Κυριακή με τη Νανσί).

Μετά από σέντρα του Μπελχαντά, ο Σενεγαλέζος άσος βρήκε την μπάλα με το γόνατο κι αυτή κατέληξε στο δεξί δοκάρι και τα δίχτυα του Πενετό. Οι γηπεδούχοι είχαν και την τύχη με το μέρος τους, καθώς στο 82ο λεπτό, ο Κοάντ σημάδεψε το δοκάρι του Ζουρντρέν.

Ένα εξάλεπτο ήταν αρκετό για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ντιζόν η Λιλ. Οι πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 39ο λεπτό με ψηλοκρεμαστό πλασέ και "κλείδωσαν" τη νίκη στο 45ο με κοντινή προσπάθεια του Αζάρ. Με αυτή τη νίκη οι "λιλουά" μείωσαν στους δύο βαθμούς τη διαφορά από την Παρί και έχουν αρκετές ελπίδες για την απευθείας πρόκριση στο Champions League.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζουσιέ, η Μπορντό επικράτησε 2-1 της Μαρσέιγ σε ένα αδιάφορο ματς από βαθμολογικής άποψης. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός σκόραρε στο 1ο και το 29ο λεπτό, πριν ο Αγιού διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 59'. Οι Γιρονδίνοι είχαν την ευκαιρία να "κλειδώσουν" τη νίκη από το 67ο λεπτό, όμως, ο Τρεμουλινάς έχασε πέναλτι.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την επίσκεψη στη Νορμανδία η Σεντ Ετιέν. Οι "στεφανουά" επικράτησαν 4-1 της Καέν και παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής από την 4η θέση. Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 39' (αυτογκόλ Μονταρούπ) και συνεχίστηκε στο 60' με ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ομπαμεγιάνγκ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκραντέλ έκανε το 3-0 σε κενή εστία, πριν ο Ναμπάμπ μειώσει με κοντινή προσπάθεια. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 83' ο Ομπαμεγιάνγκ με κοντινή κεφαλιά.

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Νις επικράτησε 1-0 της Οσέρ με πέναλτι του Μονζόν, η Ρεν πέρασε νικηφόρα από τη Βρέστη με γκολ του Φερέτ, ενώ η Εβιάν εδραιώθηκε στην πρώτη 10άδα της βαθμολογίας μετά τη νίκη επί της Τουλούζ με 2-1.