Κύπελλο: Ευρωπαία και τροπαιούχος στο 90' η Οσέρ

To τρίτο Κύπελλο Γαλλίας στην ιστορία της κατέκτησε η Οσέρ. Η ομάδα του Γκι Ρου με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία 15' του αγώνα έκλεψαν τον τίτλο μέσα στο Παρίσι από την Παρί Σεν Ζερμέν και παράλληλα πήρε το εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της ερχόμενης περιόδου. Από την άλλη οι παίκτες του Λουίς Φερναντέζ, στο φινάλε του στον πάγκο του συλλόγου, ολοκλήρωσαν ανεπιτυχώς μιά καταστροφική χρονιά.

Στο πρώτο μέρος οι Παριζιάνοι ήταν καλύτεροι και μετά από είκοσι λεπτά πήραν το προβάδισμα, όταν ο Ροναλντίνιο σέντραρε από αριστερά και ο επερχόμενος Ούγκο Λεάλ, από το ύψος της περιοχής έκανε το 1-0 βάζοντας φωτιά στο κατάμεστο από 75.000 κόσμο "Σεντ Ντενί". Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η μόνη καλή φάση, ως το τέλος του ημιχρόνου, ήταν ένα σουτ στο κάθετο δοκάρι του Αλόνζο, από σουτ του Ματίς, ο οποίος είδε τον τερματοφύλακα της Παρί να είναι εκτός εστίας.

Στον ίδιο ήρεμο ρυθμό και η επανάληψη, με τον σκόρερ στο 65' να βοηθάει..αρνητκικά αυτή την φορά την ομάδα του. Ο Ούγκο Λεάλ διεκδίκησε άκομψα την μπάλα από τον Μεξές και ο διαιτητής της αναμέτρησης τον απέβαλε, θεωρώντας ότι σήκωσε υπερβολικά ψηλά και επικίδυνα το πόδι του. Η φάση αυτή άλλαξε την ψυχολογία της Οσέρ, η οποία πίεσε και ισοφάρισε εντεκα λεπτά αργότερα με τον Σισέ. Ο μεγάλος σταρ της ομάδας του Γκι Ρου έκανε μια μαγική ενέργεια, έπειτα από σέντρα του Ραντέ, καθώς δεν θέλησε να κοντρολάρει, αλλά με απευθεία πλασέ έστειλε...αδιάβαστο τον Αλόνζο.
Οι Παριζιάνοι στην αρχή δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, αλλά τρία λεπτά πριν την λήξη ο νεοεισελθών Ποτιγιόν απώλεσε την ευκαιρία του αγώνα με πλασέ μέσα και αριστερά την περιοχή του Κουλ. Η τιμωρία για την Παρί ήρθε στο 89' Ο Αλόνζο έδιωξε στη γραμμή κεφαλιά του Μπουμσόνγκ, αλλά η μπάλα έμεινε μέσα στην περιοχή της Παρί και ο ίδιος παίκτης την είδε να...εμφανίζεται μπροστά του και με βολέ από τα 2 μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 1-2, το οποίο έδωσε στην Οσέρ και τον τεχνικό της, Γκι Ρου, το τριτό τους Κύπελλο από στα εννιά τελευταία χρόνια.

Παρί Σ.Ζ: Αλόνζο, Ποτιγιόν (90' Αλοίζιο), Κριστομπάλ, Ποκετίνο, Χάιντσε, Ντεού, Λερουά, Πεντρόν (83' Γιασέρ), Ούγκο Λεάλ, Ροναλντίνιο, Φιορές (75' Πάουλο Σέζαρ)
Οσέρ: Κουλ, Ντουμπέ, Μπουμσόγκ, Μεξές, Ματίς, Φαγιέ (71' Μπενζανί), Ραντέτ, Φατιγκά (46' Ακαλέ), Λασουέρ, Καπό, Σισέ