2η αγ.: Το "δύο στα δύο" με ανατροπή η Λιόν, νέα απώλεια για τη Μονπελιέ

Ιδανικό το ξεκίνημα της Λιόν στη Ligue 1, καθώς μολονότι σπατάλησε ένα ημίχρονο απέναντι στην Τρουά, νίκησε 4-1 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος.

Οι "γκον", μετά από ένα νωθρό πρώτο ημίχρονο στο οποίο περισσότερο διαμαρτύρονταν για πέναλτι παρά απειλούσαν, χρειάστηκε να μείνουν πίσω στο σκορ για να αφυπνιστούν. Το γκολ του -δανεικού από την Παρί- Μπαεμπέκ στο 47' λειτούργησε... ευεργετικά για την ομάδα του Ρεμί Γκαρντ, η οποία ανέβασε στροφές και άρχισε να πιέζει άμεσα.

Στο 49' ο Λισάντρο κέρδισε και έχασε πέναλτι (έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ Τιράμ), στο 51' ωστόσο ο Γκομίς έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και έκανε την αρχή. Η συνέχεια δόθηκε στο 66', όταν ο Μπάστος, ο οποίος μένει μέχρι να φύγει, ήρθε από τον πάγκο και μ' ένα εκπληκτικό αριστερό σουτ έδωσε προβάδισμα στη Λιόν.

Μένοντας με δέκα παίκτες στο 68' λόγω αποβολής του Φοσιριέ για μαρκάρισμα στον Κρις, η νεοφώτιστη Τρουά δεν ήταν δυνατόν ν' αλλάξει τη μοίρα του αγώνα. Το τρίτο και το τέταρτο γκολ, από τον Λισάντρο Λόπες στο 88' και πάλι από τον Γκομίς στο 91', ήρθε ως επιστέγασμα της ανωτερότητας των "λιονέ" στο δεύτερο μισό του αγώνα.

"Χαρακίρι" για Μονπελιέ

Η πρωταθλήτρια Μονπελιέ υπέστη σοκ στο "Ιβ Αλενμά" και απέτυχε να πανηγυρίσει την πρώτη εφετινή νίκη της, μολονότι έως το 91' είχε προβάδισμα. Ο Ερέρα, ο οποίος αποκτήθηκε για να καλύψει το κενό του Ζιρού, άνοιξε λογαριασμό στο Σαμπιονά, και με αβαντάζ από το 37' η ομάδα του Ρενέ Ζιράρ χρειαζόταν μονάχα να μην δεχθεί γκολ. Μέχρι τις καθυστερήσεις μάλιστα είχε τον απόλυτο έλεγχο. Παρασύρθηκε ωστόσο με αποτέλεσμα ο Τραορέ στο 92' και Αλαντιέρ στο 94' να χαρίσουν μια ανέλπιστη νίκη στη Λοριάν, η οποία είχε πάθει ακριβώς το ίδιο με την Παρί στην πρεμιέρα, χάνοντας τη νίκη στις καθυστερήσεις.

Στη νοτιοδυτική Γαλλία, το 2-1 επί της Σεντ Ετιέν ήρθε να επιβεβαιώσει την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται στο ξεκίνημα της σεζόν η Τουλούζ. Ο Καπού στο 39' "κέρασε" για την πρώτη συμμετοχή του στην εθνική, ενώ ο Μπεν Γεντέρ στο 59' σημείωσε το δεύτερο προσωπικό γκολ για εφέτος και κλείδωσε το "τρίποντο" για την ομάδα του Αλέν Καζανοβά. Άλλωστε ο Γκραντέλ μείωσε μόλις στο 92' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και δεν υπήρχε άλλος χρόνος στη διάθεση των "σστεφανουά".

Στο "Αρμάν Σεζαρί" η Μπαστιά έκανε πρεμιέρα με το δεξί και διπλασίασε τις επιτυχίες της ύστερα από το διπλό επί της Σοσό. Η Ρεμς με το γκολ του Φοβέργκ στο 6' είχε το πάνω χέρι για μία ώρα, αλλά η αποβολή του Βεμπέρ στο 59' άλλαξε τα δεδομένα. Ο Μοντέστ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι στο 62' και μετά τη δεύτερη αποβολή των φιλοξενούμενων (Ταλκαφρέντ στο 82') ήρθε ο Ιλάν να διαμορφώσει το 2-1 στο 94' για τους Κορσικανούς, οι οποίοι στην επιστροφή τους στην πρώτη κατηγορία δείχνουν ιδιαίτερα δυνατοί.

Στις καθυστερήσεις πανηγύρισε τη νίκη η Μπρεστ, 1-0 τη Εβιάν με "χρυσό" σκόρερ τον Μπαΐς, ενώ Βαλενσιέν και Νις βολεύτηκαν με το 0-0.