24η αγ.: Ο Μοντεστό έσωσε τη Μονακό, νίκη για Μαρσέιγ

Επιστροφή στις νίκες για τη Μονακό με αντίπαλο την Μπαστιά στο Πριγκιπάτο. Η Μαρσέιγ έφυγε "αλώβητη" από το Μονπελιέ.

Σίλβα-Μονακό

Το αυτογκόλ του πρώην αμυντικού του Ολυμπιακού, Φρανσουά Μοντεστό, έφερε τη Μονακό ξανά στον δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας με 2-0 της Μπαστιά στο "Λουί Ντε" για την 24η αγωνιστική της Ligue 1, που τη διατηρεί στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ προερχόταν από βαριά ήττα 3-0 στην έδρα της έκπληξης της σεζόν, Ανζέ, ωστόσο παρουσιάστηκαν αισθητά βελτιωμένοι σε αυτό το παιχνίδι.

Λοβ-Μονακό

Στο 35ο λεπτό, μάλιστα, ο Μοντεστό άνοιξε άθελά του το σκορ, σε ένα ημίχρονο όπου κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι. Οι φιλοξενούμενοι προέρχονταν από σπουδαία νίκη επί της Λιόν παρότι μόλις είχαν αλλάξει προπονητή και αντιμετώπιζαν πολλά αγωνιστικά προβλήματα, ωστόσο η κόπωση ήταν εμφανής. Άφησαν την μπάλα στα πόδια της Μονακό και το πλήρωσαν, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να κάνει το 2-0 στο 73'.

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Ράτζι, Καρβάλιο, Γουάλας, Κοεντράο, Φαμπίνιο, Μουτίνιο, Ντιράρ (85' Μπακαγιοκό), Πάσαλιτς (68' Κόστα), Σίλβα, Λοβ (76' Καρίγιο)

Μπαστιά (4-2-3-1): Λεκά, Πεϊμπέρν, Σκιλασί (76' Κεϊτά), Μοντεστό, Παλμιερί, Κουλιμπαλί, Μοστεφά, Καμανό (46' Ντιαλό), Ενγκαντό, Ντανίκ, Ρομέν (46' Μπραντάο)

Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ εξακολουθεί να τα πηγαίνει καλύτερα μακριά από το "Βελοντρόμ" και το νέο "θύμα" της ήταν η Μονπελιέ στο "Μοσόν" με 1-0. Αυτήν τη φορά, πάντως, δεν ήταν καλύτερη του αντιπάλου, ούτε είχε ευκαιρίες. Οι παίκτες του Φρεντερίκ Ανζ προέρχονταν από μεγαλειώδη εμφάνιση και νίκη 4-0 στην Κορσική επί της Γκαζελέκ Αζαξιό και με κεκτημένη ταχύτητα, απειλούσαν συχνά την εστία του Στεβ Μανταντά.

Ο αρχηγός των φιλοξενουμένων κράτησε το μηδέν σε όλες τις περιπτώσεις και στο 68ο λεπτό, ο συνδυασμός του Ρομέν Αλεσαντρινί (επέστρεψε στη δράση μετά από δύο μήνες) με τον Ζορζ Ενκουντού έφερε το γκολ από τον 20χρονο Γάλλο. Στο 69ο λεπτό, δέκα λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, στη δεύτερη θητεία του στους Μασσαλούς ως δανεικός από τη Νιούκαστλ, ο Φλοριάν Τοβέν αποβλήθηκε για επικίνδυνο τάκλιν στον Ίλτον και έβαλε δύσκολα για την ομάδα του. Οι ευκαιρίες των γηπεδούχων πέρασαν ανεκμετάλλευτες και το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Μονπελιέ (4-2-3-1): Πιονιέ, Ντεπλάν (76' Σαϊχί), Ίλτον, Κονγκρέ, Μπενσεμπαϊνί (67' Εντιαγέ), Νταμπό, Ρεμί (85' Μπακάρ), Μπουντεμπούζ, Μαρτέν, Καμαρά, Γιαταμπαρέ

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Τζα Τζετζέ, Ενκουλού, Ρολάντο, Μανκίγιο, Ίσλα, Ρομαό, Σαρ (59' Τοβέν), Καμπελά (86' Ντε Τσέλιε), Ενκουντού, Ραμπιγιάρ (59' Αλεσαντρινί)