24η αγ.: Έχασε κι άλλους βαθμούς η Μαρσέιγ

Η Λιόν ηττήθηκε με χαρακτηριστική άνεση από τη Λιλ στο "Ζερλάν" (3-1) και έμεινε 6 βαθμούς πίσω από την Παρί Σεν Ζερμέν. Παράλληλα, έχασε την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά της από τη Μαρσέιγ.

Αξιοποιώντας στο έπακρο τις ευκαιρίες που δημιούργησε, η Λιλ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ορελιέν Τσεντζού άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό και ο Φλοράν Μπαλμόν διπλασίασε τα τέρματά της στην εκπνοή.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι, μία για κάθε ομάδα. Οι "λιλουά" διεύρυναν το προβάδισμά τους στο 50ό λεπτό με τον Σάλομον Καλού, ενώ οι γηπεδούχοι σημείωσαν το γκολ της παρηγοριάς στο 57' με τον Λισάντρο Λόπες.

Η νίκη της Λιλ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν στο 78ο λεπτό το σουτ του Ντιμιτρί Παγέ δεν κατέληγε στη βάση του αριστερού δοκαριού του Ρεμί Βερκούτρ.

Η Μαρσέιγ χάνει καύσιμα στην κούρσα τίτλου και μετά την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Εβιάν μένει αρκετά πίσω από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι Μασσαλοί, μάλιστα, μπήκαν πολύ άσχημα στο γήπεδο και γλίτωσαν από ένα γρήγορο γκολ των γηπεδούχων. Όταν βελτίωσαν την (επιθετική) εικόνα τους, δημιούργησαν κι αυτοί ευκαιρίες, αλλά το 1ο ημίχρονο έκλεισε δίχως γκολ. Στο 51ο λεπτό, ο Αντρέ Πιερ Ζινιάκ σκόραρε για 8η φορά φέτος, αλλά η κάκιστη ανασταλτική λειτουργία της Μαρσέιγ έφερε την άμεση ισοφάριση από το πέναλτι του Γιανίκ Σαγκμπό.

Η εσχάτη των ποινών επέφερε και την αποβολή του Κασίμ Αμπνταλάχ, ο οποίος, όμως, δεν ήταν ο μοναδικός παίκτης της ομάδας του Ελί Μπο που έφυγε πρόωρα για τα αποδυτήρια. Από το 73' μέχρι το 75', ο Ζορντάν Αγιού πρόλαβε να μπει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, να κιτρινιστεί για μαρκάρισμα στον Σαμπέρ Κλιφά (που κέρδισε και το πέναλτι) και να αποβληθεί για μαρκάρισμα στον Μίλος Νίνκοβιτς. Με 9 παίκτες, η Μαρσέιγ αδυνατούσε να βρει το γκολ της νίκης και περιορίστηκε στην ισοπαλία.