32η αγ.: Φουλ για 2η θέση η Μονακό, έξω πάει καλά η Λιόν

Η Μονακό επιβλήθηκε 3-1 της Νάντ στο "Λουί Ντε" με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Χάμες Ροντρίγκες και κράτησε την απόσταση 6 πόντων από τη Λιλ. Η Λιόν εξακολουθεί να πηγαίνει καλύτερα εκτός έδρας, επικρατώντας τη Βαλενσιέν με τον Μπαφετιμπί Γκομίς να φτάνει τα 100 γκολ.

Ο Χάμες Ροντρίγκες βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και με 2 γκολ, οδήγησε τη Μονακό στη νίκη 3-1 επί της Ναντ στο "Λουί Ντε", κρατώντας την σε απόσταση ασφαλείας απο τη Λιλ στη μάχη για το απευθείας "εισιτήριο" των ομίλων του Champions League. Οι γηπεδουχοι ειχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά και τα "καναρίνια" απείλησαν την εστία του Ντάνιελ Σούμπασιτς, κυρίως με τον Μπιραμά Τουρέ. Μόνο που ο Κολομβιανός μεσος είχε ανοίξει ήδη το σκορ για τους γηπεδούχους και από αυτό το σημείο, ο γυρισμός για την ομάδα του Μισελ ντερ Ζακαριαν ήταν πολύ δύσκολος.

Ο ρυθμος έπεσε στα πρώτα λεπτα του 2ου ημιχρόνου, ωστοσο δύο γρήγορα γκολ από τον Αντρέα Ράτζι και τον Ροντρίγκες, "καθάρισαν" τη νίκη για την ομάδα του Κλαουντιο Ρανιέρι. Ο Αλεχάντρο Μπεντόγια μείωσε στο 78ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, που όμως δεν διεκδίκησαν κάτι περισσότερο απο αυτό το παιχνίδι.

Μονακό (4-4-2): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Καρβαλιο, Αμπιντάλ, Ράτζι, Τουλαλάν, Μουτίνιο, Ομπαντί (71' Κοντογκμπιά), Ροντρίγκες, Ζερμέν (74' Οκάμπος), Μπερμπάτοφ (64' Ριβιέρ)

Ναντ (4-2-3-1): Ντιπέ, Σισοκό, Τζιντζί, Βισκαρόντο, Βεϊνιό, Τουρέ (66' Βερτού), Ντο, Νικολίτσα (87' Πανκράτ), Μπεντόγια, Γκακπέ (64' Οντέλ), Σεκτέρ

Η Λιόν των 3 σερί εντός έδρας ηττών συνεχίζει να μαζεύει πόντους μακριά από το "Ζερλάν" και το 2-1 επί της Βαλενσιέν την κρατά σε τροχιά του Europa League της νέας περιόδου. Παρά την κούραση μετά από 52 παιχνίδια φέτος και τις απώλειες από την πλειάδα τραυματισμών, η ομάδα του Ρεμί Γκαρντ βρέθηκε σε καλή μέρα και κυνήγησε από νωρίς τη νίκη. Το 100ό τέρμα στη Ligue 1 του Μπαφετιμπί Γκομίς στο 30ό λεπτό ήρθε απέναντι στην ομάδα για την ομάδα έχει σημειώσει τα 38 εξ αυτών (όλα τα υπόλοιπα με τους "γκον"), ωστόσο ο Αμπντούλ Γουαρίς φαίνεται πως έχει βάλει στόχο να... σώσει μόνος του την Βαλενσιέν.

Ο 22χρονος Γκανέζος επιθετικός που αποκτήθηκε τον χειμώνα, έφτασε τα 8 γκολ στη Γαλλία, ισοφαρίζοντας στο 66'. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από τον Ζορντάν Φερί, ο οποίος νωρίτερα είχε "κιτρινιστεί" με συνέπεια να απουσιάσει από τον τελικό του Coupe de la Ligue με αντίπαλο την Παρί Σεν Ζερμέν την επόμενη Κυριακή (13/04). Η αποβολή του Μάρκο ντα Σίλβα έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο των φιλοξενουμένων, ωστόσο το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Κορεντέν Τολισό έφερε τον Γουαρις στη βούλα. Ο Άντονι Λόπες δεν νικήθηκε κι η Λιόν έφτασε σε σπουδαία νίκη 2-1.

Βαλενσιέν (3-5-2): Νοβάες, Μετζανί, Κάχελματσερ, Σις (74' Μέλικσον), Λαλά (62' Ματέ), Ντικουρτιού, Ντα Σίλβα, Ντουμπιά, Μασιακί, Πιζόλ (62' Λε Ταλέκ), Γουαρίς

Λιόν (4-4-2): Α. Λόπες, Τολισό, Μπίσεβατς, Κονέ, Μπεντιμό (65' Ζεφάν), Γκοναλόν, Φερι, Μβουεμπά, Μαλμπράνκ (78' Ντανίκ), Μπριάν, Γκομίς (70' Λακαζέτ)

# Ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Ρεμί Βερκούτρ... κατάφερε να αποβληθεί με 2 κίτρινες για διαμαρτυρία από τον πάγκο.

# Στις εξέδρες του "Λουί Ντε" της Μονακό βρέθηκε και ο άλλοτε "εγκέφαλος" του συλλόγου (1999-2000), Μαρσέλο Γκαγιαρδο.