13 αγ.: Συντριβή για Ντόρτμουντ στο Αμβούργο

Η Ντόρτμουντ "σπατάλησε" την ευκαιρία να βρεθεί -έστω και προσωρινά- δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1 στο Αμβούργο από την ομώνυμη ομάδα.

Την ευκαιρία να βρεθεί μία "ανάσα" από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου έχασε η Ντόρτμουντ, η οποία γνώρισε βαριά ήττα με 3-1 από το Αμβούργο εκτός έδρας. Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ βρέθηκαν σε κακή βραδιά, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, ενώ αποδείχθηκαν, σε αρκετές περιπτώσεις "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20', με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πιερ-Μισέλ Λασόγκα, ενώ τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, ο Λιούις Χόλτμπι εκμεταλλεύτηκε την αμυντική αδράνεια των Βεστφαλών και με διαγώνιο σουτ, μέσα από την μεγάλη περιοχή, έδωσε "αέρα" δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στο Europa League, καθώς στο 55' ο Χόλτμπι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ματς Χούμελς προσπάθησε να διώξει, αλλά έστειλε, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα του Ρόμαν Μπέργκι. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν σε 3-1, με τον... συνήθη ύποπτο, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ.

Αμβούργο (4-2-3-1): Άντλερ, Σπάχιτς (29' Κλέμπερ), Τζουρού, Οστρζόλεκ, Σακάι, Ιλίτσεβιτς, Χόλτμπι (82' Ντίας), Μίλερ, Γιουνγκ, Κάτσαρ (71' Γκρέγκοριτς), Λασόγκα.

Ντόρτμουντ (4-3-2-1): Μπέρκι, Γκίντερ (46' Πίστσεκ), Χούμελς, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ, Γκιντογκάν, Μχιταριάν, Καγκάβα (46' Κάστρο), Ρόις (69' Γιανουζάι), Βάιγκλ, Ομπραμεγιάνγκ.