20ή αγ.: Η Βέρντερ λύγισε και την Λεβερκούζεν (VIDEO)

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην Bundesliga πανηγύρισε η Βέρντερ, η οποία χάρη στο 2-1 επί της Λεβερκούζεν στην Βρέμη πλησίασε ακόμη περισσότερο στις θέσεις που χαρίζουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η απουσία του Φράνκο ντι Σάντο δεν επηρέασε την αναγεννημένη Βέρντερ, η οποία προερχόταν από μόλις μία νίκη στα 13 τελευταία ματς με την Λεβερκούζεν, αλλά την Κυριακή έβαλε δύο γκολ στο πρώτο ημίωρο και μπήκε για τα καλά σε θέση οδηγού.

Ύστερα από υπέροχη επιθετική προσπάθεια, ο Φιν Μπάρτελς βρήκε τον Ντάβιε Σέλκε με τρομερή ασίστ κι εκείνος άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, ενώ στο 29ο ο Γιουνούζοβιτς διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του Βίκτορ Σκρίπνικ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν το έβαλαν κάτω, έστειλαν την προειδοποιητική βολή στο 40' με τον Γιούλιαν Μπραντ και μείωσαν με κοντινή κεφαλιά του Χακάν Τσαλχάνογλου, έπειτα από φάση διαρκείας στο 43ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβερκούζεν άσκησε ασφυκτική πίεση, αρχής γενομένης από το 52ο λεπτό, όταν ο Σαμ Κίσλινγκ σημάδεψε το δεξί δοκάρι με προβολή από δύσκολη γωνία. Εν συνεχεία οι παίκτες του Ρότζερ Σμιντ (αποβλήθηκε για διαμαρτυρία στο 65') απείλησαν με τους Γιόζιπ Ντρμιτς και Καρίμ Μπελαραμπί, ωστόσο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Βέρντερ (4-3-3): Βολφ, Γκέμπρε Σελασιέ, Γκάλβες (50' Λουκίμια), Βέστεργκααρντ, Στέρνμπεργκ, Μπαργκφρέντε, Φριτς, Κρόος, Γιουνούζοβιτς (86' Γκαρσία), Μπάρτελς, Σέλκε (63' Εζτουναλί).

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Χίλμπερτ, Τοπράκ, Σπάχιτς, Βέντελ, Μπέντερ, Κάστρο, Μπελαραμπί, Τσαλχάνογλου (46' Σον), Μπραντ (85' Κ. Παπαδόπουλος), Κίσλινγκ (69' Ντρμιτς).