22η αγ.: Η Ντόρτμουντ νίκησε τον Στέφενς (VIDEO)

H Ντόρτμουντ επικράτησε 3-2 της ουραγού Στουτγκάρδης του Χουμπ Στέφενς στην "Μερσέντες Αρίνα", πανηγύρισε τρίτη συνεχόμενη νίκη για πρώτη φορά εφέτος και, προσωρινά τουλάχιστον, εκτοξεύθηκε στη 10η θέση της Bundesliga.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της Ντόρτμουντ, καθώς στο 13ο λεπτό ο Ιλκάι Γιουντογκάν απείλησε με κεφαλιά που εξουδετέρωσε ο Σβεν Ούλραϊχ, ενώ στο 25ο ο Σίντζι Καγκάβα βρήκε με ωραίο τακουνάκι τον Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ κι εκείνος άνοιξε το σκορ.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Στουτγκάρδη κέρδισε πέναλτι στο 32' (θα έπρεπε να είχε αποβληθεί ο Νούρι Σαχίν, αφού ανέτρεψε τον Γκέοργκ Νίντερμαϊερ που βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ) κι ένα λεπτό αργότερα ο Φλόρια Κλάιν νίκησε τον Ρόμαν Βάιντενφελερ.

Η απάντηση της ομάδας του Γίργκεν Κλοπ και του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (αγωνίστηκε σε όλο το ματς) δόθηκε στο 39ο λεπτό μετά από ωραία επιθετική προσπάθεια από δεξιά, νέα ασίστ του Καγκάβα και σουτ του Γιουντογκάν.

Η αποχώρηση του εξαιρετικού Καγκάβα στο 69' έδωσε την ευκαιρία στον Γιάκουμπ Μπλαστσικόβσκι ν' αγωνιστεί για μόλις τέταρτη φορά εφέτος στην Bundesliga (σ.σ. μέχρι πρότινος μετρούσε 94 λεπτά συμμετοχής) και στον Χένρικ Μεχιταριάν να μετατραπεί σε "δεκάρι".

Στο τελευταίο τέταρτο, ο Χουμπ Στέφενς τα έπαιξε όλα για όλα παίζοντας 4-2-3-1, όμως η Ντόρτμουντ ήταν η ομάδα που βρισκόταν μονίμως στην επίθεση και απειλούσε ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Το 1-3, πάντως, δεν προήλθε από οργανωμένη προσπάθεια, αλλά από λάθος του Τίμο Μπάουμγκαρτλ που δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τον Μάρκο Ρόις. Αν δεν γινόταν αυτό το λάθος, το γκολ του Νίντερμαϊερ στο 91' θα είχε σαφώς μεγαλύτερη αξία...

Στουτγκάρδη (4-4-2): Ούλραϊχ, Σβάαμπ (77' Κόστιτς), Μπάουμγκαρτλ, Νίντερμαϊερ, Σακάι, Κλάιν, Ντιέ, Γκρουέσο (56' Λάιτνερ), Χλούσεκ (73' Iμπίσεβιτς), Χάρνικ, Βέρνερ.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Βάιντενφελερ, Σούμποτιτς, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ, Σαχίν, Γιουντογκάν, Καμπλ (46' Μεχιταριάν), Καγκάβα (69' Μπλαστσικόβσκι), Ρόις (90' Γκίντερ), Ομπαμεγιάνγκ.