2η αγ.: Το απόλυτο η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα διαλύοντας την Ίνγκολσταντ σε ένα ημίχρονο.

Γκίντερ-Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ πέταξε ξανά το πρώτο ημίχρονο του αγώνα της, αλλά όπως και προ τεσσάρων ημερών, έφτασε στην εκτός έδρας νίκη, με 4-0 επί της Ίνγκολσταντ. Στη Νορβηγία, με αντίπαλο την Οντ Γρένλαντ για τα πλέι οφ του Europa League, βρέθηκε να χάνει με τρία γκολ διαφορά, προτού πάρει μπροστά και αρχίσει να "πυροβολεί", κάνοντας την ανατροπή. Στη Βαυαρία, άφησε ένα ημίχρονο δίχως γκολ, παρότι είχε τρεις καλές στιγμές για να πάρει προβάδισμα και να αποτινάξει το άγχος, μέχρι να πατήσει γκάζι.

Ο Ματίας Γκίντερ που εν πολλοίς πήρε τη θέση του Σωκράτη Παπασταθόπουλου (πρόβλημα στον αστράγαλο) στο βασικό σχήμα, έκανε μία κούρσα από δεξιά και με μία καταπληκτική ντρίμπλα και πλασέ άνοιξε το σκορ με το "παρθενικό" τέρμα του με τη φανέλα της Μπορούσια. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μάρκο Ρόις έβαλε το στίγμα του σε ακόμα ένα παιχνίδι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, οι "νεοφώτιστοι" δεν είχαν τρόπο να αντιδράσουν και να κάνουν την έκπληξη και ο Σίντζι Καγκάβα με τον Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ έκαναν το τελικό 4-0 στα τελευταία λεπτά, με την Ντόρτμουντ να προχωράει μαζί με την Μπάγερν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ίνγκολσταντ (4-3-3): Νίλαντ, Λέβελς, Μπρεζερί, Χίμπνερ (46' Ματίπ), Μορίς Μπελέ, Κριβεγί, Ένγκελ (74' Σούτνερ), Γκρος, Ροζέρ, Μοράλες, Χάρτμαν (61' Λεξ), Χίντερζεερ, Λέκι

Ντόρτμουντ (4-1-1-3-1): Μπίρκι, Γκίντερ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Βάιγκλ, Γιντογάν, Ρόις (80' Ράμος), Καγκάβα (86' Κάστρο), Μεχιταριάν (74' Χόφμαν), Ομπαμεγιάνγκ

# Ο Αλέξανδρος Καρτάλης αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια της "λευκής" ισοπαλίας της Άλεν στην Στουτγκάρδη κόντρα στους Κίκερς.