23η αγ.: Ξέσπασε στο τέλος η Ντόρτμουντ, συνήλθε η Λεβερκούζεν (VIDEOS)

Η Σάλκε άντεξε για 78 λεπτά την ασφυκτική πίεση της Ντόρτμουντ, αλλά λύγισε στο τέλος και η Μπορούσια πήρε δίκαιη όσο και σπουδαία νίκη με 3-0 στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής στη Bundesliga. Πρώτη νίκη μετά από 3 παιχνίδια για τη Λεβερκούζεν, 1-0 τη Φράιμπουργκ.

Η Ντόρτμουντ μοχθούσε για περίπου 80 λεπτά να παραβιάσει με κάθε τρόπο την εστία της μισητής αντιπάλου και τελικά τα κατάφερε μέσα σε δύο λεπτά στο τέλος, παίρνοντας μία άξια νίκη με 3-0 επί της Σάλκε στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ. Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ προερχόταν από την ήττα 2-1 από τη Γιουβέντους στο Τορίνο για το Champions League, αλλά και 3 σερί νίκες στο πρωτάθλημα που την είχαν "ξεκολλήσιε" από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντιθέτως, οι "βασιλικοί μπλε" μετρούν μόλις μία νίκη στα τελευταία 5 παιχνίδια και οι αντίθετες φόρμες αποτυπώθηκαν με τον πλέον προφανή τρόπο επί χόρτου.

Οι γηπεδούχοι είχαν κλείσει τους αντιπάλους τους στο μισό γήπεδο και "πυροβολούσαν" από κάθε απόσταση. Μάρκο Ρόις και Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ είχαν τις περισσότερες προσπάθειες, αλλά ο Τίμον Βέλενροϊτερ κρατούσε απαραβίαστη την εστία του είτε χάρη στις εξαιρετικές επεμβάσεις του είτε χάρη στο δοκάρι. Μετά από έναν ξέφρενο ρυθμό στο 1ο ημίχρονο, το τέμπο μειώθηκε στο 2ο μέρος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν διάδρομο προς την εστία του Ρόμαν Βάιντενφελερ. Αν και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος απουσίαζε, η Μπορούσια δεν αντιμετώπισε κάποιον αξιοσημείωτο κίνδυνο. Το παιχνίδι όδευε προς το τέλος του, όταν η μοίρα αποφάσισε να πάρει θέση υπέρ τους. Στο 78', μία κόντρα ευνόησε τον Ομπαμεγιάνγκ που άνοιξε το σκορ, ένα λεπτό αργότερα το γλίστρημα του Βέλενροϊτερ έδωσε την ευκαιρία στον Χενρίχ Μεχιταριάν να κάνει το 2-0 και στο 86' το λάθος του νεαρού τερματοφύλακα της Σάλκε χάρισε το... δίκαιο γκολ του Ρόις στο παιχνίδι.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Βάιντενφελερ, Κριχ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Σαχίν (87' Κελ), Γιντογάν (83' Μπέντερ), Μεχιταριάν, Καγκάβα (76' Μπλαστσικόβσκι), Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ

Σάλκε (3-3-2-2): Βέλενροϊτερ, Χέβεντες, Νόισταντερ, Νάστασιτς, Ουτσίντα, Αόγκο, Φουχς, Χέγκερ, Μπόατενγκ (64' Μπαρνέτα), Χούντελααρ, Τσούπο Μότινγκ

Το πρώτο γκολ της σεζόν για τον Ζίμον Ρόλφες χάρισε στη Λεβερκούζεν την πρώτη νίκη μετά από 3 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Θύμα η Φράιμπουργκ, με το 1-0 να φέρνει την ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ ξανά σε τροχιά Champions League, λίγες ημέρες μετά από τη νίκη με το ίδιο σκορ επί της Ατλέτικο Μαδρίτης για τη φάση των 16 του θεσμού. Η κούραση δεν έπαιξε μεγάλο ρόλο για τους γηπεδούχους, που παρατάχθηκαν με επιθετική νοοτροπία και είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ο αρχηγός της Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό της συνάντησης κι έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του, αφού το συγκρότημα του Κρίσταν Στράιχ δεν είχε επιθετικό πλάνο για να απαντήσει. Ο Μαξιμίλιαν Φίλιπ δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, ο Αντμίρ Μεχμέντι κινήθηκε επίσης στα ρηχά κι έτσι το επόμενο γκολ ήταν υπόθεση των γηπεδούχων. Ο Χέουνγκ Μιν Σον έχασε κάποιες ευκαιρίες, ο Στέφαν Κίσλινγκ για ακόμα ένα παιχνίδι δεν κατάφερε να επιβάλλει την παρουσία του κι έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, φέρνοντας, πάντως, την ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου (στον πάγκο) στην 4η θέση.

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Χίλμπερτ, Τοπράκ, Σπάχιτς, Γουέντελ, Μπέντερ (64' Ράιναρντς), Ρόλφες, Μπελαράμπι (72' Μπραντ), Χακάν (76' Ντέρμιτς), Σον, Κίσλινγκ

Φράιμπουργκ (4-4-2): Μπίρκι, Ρίτερ, Χεν, Κέρμας, Γκίντερ, Κλάους (44' Γκεντέ), Νταρίντα, Σούστερ (72' Χέφλερ), Σμιντ, Μεχμέντι (80' Σάχιν), Φίλιπ

# Ο πανηγυρισμός των παικτών της Ντόρτμουντ πέρασε σε άλλο επίπεδο...

# Ο Γιάννης Γκέλιος παρακολούθησε από τον πάγκο της Άουγκσμπουργκ την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Χέρτα με γκολ του Σαλομόν Καλού στο 88'.

# Ο Στέφανος Καπίνο βρέθηκε κι αυτός στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα της Μάιντς από τη Χόφενχαϊμ.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2015

21:30 Μπάγερν Μονάχου - Κολονία 4-1

(3' Σβάινσταϊγκερ, 10' Ριμπερί, 67' Ρόμπεν, 75' Λεβαντόβσκι - 45+1' Ούτζα)

Σάββατο 28 Φεβρουαρίου 2015

16:30 Ανόβερο - Στουτγκάρδη 1-1

(70' Στιντλ - 52' Γκέντνερ)

16:30 Λεβερκούζεν - Φράιμπουργκ 1-0

(33' Ρόλφες)

16:30 Ντόρτμουντ - Σάλκε 3-0

(78' Ομπαμεγιάνγκ, 79' Μεχιταριάν, 86' Ρόις)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Χόφενχαϊμ (4-2-3-1): Μπάουμαν, Μπεκ, Στρομπλ, Μπίτσακτσιτς, Κιμ, Πολάνσκι, Ρούντι, Φόλαντ, Φιρμίνο (88' Άμπρααμ), Σαλίχοβιτς (46' Σβέγκλερ), Σάλαϊ (64' Σίπλοκ)

Μάιντς (4-2-3-1): Κάριους, Μπροσίνσκι, Μπούνγκερτ, Μπελ, Μπένγκτσον, Γκάις, Παρκ (77' Χόφμαν), Κλέμενς (72' Σαμπέριο), Μάλι (86' Σότο), Ντε Μπλάσις, Οκαζάκι

Ανόβερο (4-2-3-1): Τσίλερ, Σάκαϊ, Μαρσέλο, Σουλτς, Αλμπορνός, Αντρεάσεν (61' Κιγιοτάκε), Γιλσελάμ, Μπριάν (84' Σόμπιεχ), Στιντλ, Πριμπ (62' Μπιτενκούρτ), Χόσελου

Στουτγκάρδη (4-2-3-1): Ούλραϊχ, Κλάιν, Νιντερμαϊερ, Σβάαμπ, Σάκαϊ (90+3' Χλούσεκ), Ντιε, Γκέντνερ, Χάρνικ, Μάξιμ, Βέρνερ (87' Κόστιτς), Γκιντσέκ

Χέρτα (4-2-3-1): Κραφτ, Πέκαρικ (75' Μπεν Χατίρα), Λάνγκαμπ, Μπρουκς, Πλάτενχαρντ, Λούστενμπεργκερ, Νίμεγερ, Μπέερενς, Σκιέλμπρεντ (82' Χέγκελερ), Σουλτς (57' Εντζένγκ), Καλού

Άουγκσμπουργκ (4-1-4-1): Χιτς, Φόιλνερ, Κάλσεν Μπράκερ, Κλάβαν, Μπαμπά, Μπάιερ, Καϊουμπί, Χιέιμπιεργκ, Αλτιντόπ, Βέρνερ (68' Πάρκερ), Μπομπαντίγια (83' Τζι)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (4-2-3-1): Τραπ, Τσάντλερ, Ρους, Μάντλουνγκ, Οτσίπκα, Χασέμπε, Στεντέρα, Άιγκνερ (77' Κίτελ), Ινούι, Πιαζόν, Μάιερ

Αμβούργο (4-2-3-1): Ντρόμπνι, Ντίκμαϊερ, Τζουρού, Ράικοβιτς (79' Φαν ντερ Φάαρτ), Οστρζόλεκ, Κάτσαρ, Γίρατσεκ, Μίλερ (70' Μάρκος), Στιέμπερ, Γκουαϊντά, Ρούντνεβς (60' Μπάιστερ)

Το live του Ντόρτμουντ - Σάλκε

16:10
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε Live την εξέλιξη του ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ.
16:10
Ντόρτμουντ εναντίον Σάλκε, Σάλκε εναντίον Ντόρτμουντ.
16:13
Η Ντόρτμουντ παρατάσσεται με τους: Βαϊντενφέλερ, Κιρχ, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γκιουντογκάν,Σαχίν, Μιχταριάν, Ρόις,Καγκάουα, Ομπαμεγιάνγκ
16:16
Η Σάλκε με τους: Βελενρόιτερ, Χέβεντες, Νόισταντερ, Νάστασιτς, Χέγκερ, Ουτσίντα, Μπόατενγκ, Αογκό, Φουχς, Τσουπό-Μοτίνγκ, Χούντελααρ.
16:18
Στον πάγκο ο Γιούργκεν Κλοπ έχει αφήσει τους: Μπέντερ, Μπλαστσικόβσκι, Ντούντζιακ, Γκίντερ, Ιμόμπιλε, Κελ, Λάνγκερακ

16:20
Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Ρομπέρτο Ντι Ματέο έχει αφήσει τους: Αϊχάν, Μπαρνέτα, Μέγιερ, Πλάτε, Σαμ, Σομπότκα και Βέτκλο
16:23
Είναι το 146ό ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ και το "Signal Iduna Park" είναι ασφυκτικά γεμάτο.
16:26
Στη 12η θέση η Ντόρτμουντ, στην 4η η Σάλκε.
16:29
Δεν υπάρχουν κενές θέσεις ούτε για δείγμα, μία γιορτή -ως συνήθως- κάθε εντός έδρας αναμέτρηση της Ντόρτμουντ.
16:32
2' Σέντρα στην αναμέτρηση
16:35
4' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ με τον Ομπαμεγιάνγκ να μην μπορεί να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Βελενρόιτερ.
16:38
8' Απαντά η Σάλκε με δυνατό σουτ του Μπόατενγκ.
16:39
16:40
Όπως βλέπετε, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος είναι εκτός λόγω τραυματισμού.
16:42
12' Νέα χαμένη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Εκ νέου, με τον Ομπαμεγιάνγκ.
16:45
Είναι η Ντόρτμουντ που έχει την πρωτοβουλία, που απειλεί πιο συχνά. Διαγώνιο σουτ του Ρόις, η μπάλα έξω.
16:47
16' Ξανά μπροστά η Ντόρτμουντ, ο Καγκάουα βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Σάλκε αλλά η τελική επιλογή ήταν άστοχη.
16:49
Μία διεκδίκηση - από τις πολλές - του ντέρμπι.
16:52
Κι εδώ η εξέδρα της γηπεδούχου ομάδας.
16:53
22' Φάουλ πάνω στον Αρμένιο της Ντόρτμουντ,
16:54
Ένα ενδιαφέρον στατιστικό για τον Μχιταριάν αναφέρει ότι τα τελευταία του 39 σουτ προς την εστία δεν έχουν καταλήξει στα δίχτυα.
16:57
26' Νέα απίστευτη χαμένη ευκαιρία από τη Ντόρτμουντ. Μχιταριάν και Ρόις δεν μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Η κεφαλιά του Σαχίν, στην αγκαλιά του Βελενρόιτερ.
16:59
Πάθος κι ένταση. Το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ σε μία φωτογραφία.
17:01
30' Ακίνδυνη η Σάλκε, επιθετικά.
17:02
32' Φθίνουσα πορεία ακολουθεί ο ρυθμός του ματς. Ελεγχόμενος πλήρως από τη γηπεδούχο Ντόρτμουντ.
17:04
33' Αδυνατεί να γυρίσει σωστά ο Καγκάουα, στο ύψος του πέναλτι.
17:05
34' Δοκάρι για την Ντόρτμουντ. Ο Ρόις σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βελενρόιτερ, ο Ομπαμεγιάνγκ δεν μπορεί να κάνει την προβολή σωστά, στην εξέλιξη της φάσης.
17:07
36' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Ρόις κάνει ο,τι θέλει την άμυνα της Σάλκε, το σουτ ελάχιστα άουτ.
17:08
Συντριπτική, καθολική η υπεροχή της γηπεδούχου. Κι επειδή οι αριθμοί είναι αμείλικτοι...12 τελικές η Ντόρτμουντ, 2 η Σάλκε. Χωρίς γκολ, όμως, το ματς.
17:10
Νάστασιτς εναντίον Καγκάουα.
17:12
Εδώ το δοκάρι του Μάρκο Ρόις
17:14
Ο Πιέρ Ερίκ Ομπαμεγιάνγκ χάνει κάτι που δεν... χάνεται.
17:16
Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων, το διανύουμε
17:16
Κίτρινη κάρτα έχει αντικρίσει μόνο ο Χέβεντες.
17:17
Ημίχρονο στο Signal Iduna Park
17:17
Συντριπτική υπεροχή της Ντόρτμουντ, φλύαρη όμως. Κανένα γκολ.
17:35
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Στην Ντόρτμουντ ξανά, τα ηνία της αναμέτρησης.
17:36
Καμία αλλαγή από Κλοπ και Ντι Ματέο.
17:38
Απογοήτευση σε Ρόις και Καγκάουα (στο βάθος). Δικαιολογημένη, με τόσες ευκαιρίες.
17:40
Τα σουτ μέχρι τώρα.
17:42
53' Σε παθητικό αμυντικό ρόλο η Σάλκε. Καμία φαντασία, καμία δημιουργία, καμία έμπνευση.
17:45
57' Ο Ρόις περνά οποίον βρίσκει μπροστά του, αλλά νικάται πάλι από τον Βελενρόιτερ.
17:45
Εδώ το σουτ του Μπόατενγκ. Η μία από τις δύο φάσεις της Σάλκε στο ματς.
17:50
62' Μονότερμα το ματς. Επί 62 λεπτά η Ντόρτμουντ επιτίθεται, επί 62 λεπτά η Σάλκε αμύνεται.
17:51
Ο Ντι Ματέο απορεί. Κι όμως η ομάδα του δεν έχει δεχτεί γκολ.
17:53
64' Αλλαγή για τη Σάλκε. Ο Μπαρνέτα περνά στη θέση του Μπόατενγκ.
17:55
66' Ούτε τώρα μπορεί να βάλει γκολ ο Μχιταριάν. Δεν μπορεί με τίποτα να σκοράρει η Ντόρτμουντ.
18:03
Ντέρμπι, αντιπαλότητα αλλά κάποιοι δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα.
18:04
76' Κίτρινη κάρτα αντικρίζει ο Σμέλτσερ.
18:05
77' Αποχωρεί ο Καγκάουα, μπαίνει ο Μπαστσικόβσκι.
18:07
77' ΓΚΟΛ! Ο Ομπαμεγιάνγκ λύνει το γόρδιο δεσμό της άμυνας της Σάλκε. Ο σκόρερ πανηγυρίζει με μάσκα Batman, ο Κλοπ ξεσπά.
18:08
79' ΓΚΟΛ! Μετά από πάσα του Γκιουντογκάν, ο Μχιταριάν βάζει και δεύτερο γκολ. Σε πλήρη κατάρρευση η Σάλκε.
18:09
Ο πανηγυρισμός Ομπαμεγιάνγκ και Ρόις.
18:11
83' Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Αποχωρεί ο Γκιουντογκάν, μπαίνει ο Μπέντερ.
18:11
Δίκαια προηγείται η Ντόρτμουντ, έπρεπε να το κάνει νωρίτερα.
18:18
Και να φανταστείτε ότι μέχρι το 77ο λεπτό, το ματς δεν είχε κανένα γκολ.
18:20
92' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων, είμαστε στο δεύτερο εξ' αυτών.
18:22
Τελικό αποτέλεσμα. Ντόρτμουντ - Σάλκε 3-0. Η Ντόρτμουντ αν και μέχρι το 77' δεν είχε βάλει γκολ, ξέσπασε μετά και πήρε μία εύκολη νίκη.