1η αγ.: Η Λεβερκούζεν σόκαρε την Ντόρτμουντ, γκέλα για Σάλκε (VIDEOS)

Με γκολ στο 1' και στο 95', η Λεβερκούζεν του Κυριάκου Παπαδόπουλου έκανε την έκπληξη και νίκησε 2-0 στο Ντόρτμουντ την Μπορούσια του Σωκράτη Παπασταθόπουλου για την πρεμιέρα της Bundesliga. Γκέλα για Σάλκε στο Ανόβερο.

Η Λεβερκούζεν σκόραρε στο πρώτο και στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης με την Ντόρτμουντ και σημείωσε σπουδαία νίκη με 2-0 μέσα στη Βεστφαλία. Ο Καρίμ Μπελαραμπί σκόραρε μόλις στο 8ο δευτερόλεπτο σημειώνοντας το πιο γρήγορο τέρμα στην ιστορία της Bundesliga. Το τέρμα αποδιοργάνωσε κάπως τους γηπεδούχους, που απείλησαν κυρίως με στημένες φάσεις την εστία του Μίτσελ Λάνγκερακ.

Ο Ρόγκερ Σμιντ είχε στήσει σχεδόν τέλεια την άμυνά του και με έναν καταπληκτικό Εμίρ Σπάχιτς, εξουδετέρωσε τις περισσότερες επιθέσεις των γηπεδούχων. Η είσοδος των Γιόνας Χόφμαν και Κέβιν Γκρόσκροϊτς δεν είχε αποτέλεσμα και ο Τσίρο Ιμόμπιλε πάλευε μόνος του με τον Μπερντ Λένο, αλλά σε όλες τις προσπάθειες έβγαινε ηττημένος. Στο 80ό λεπτό, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Λεβερκούζεν στο πρωτάθλημα και 94 λεπτά μετά από το πρώτο γκολ, ο Στέφαν Κίσλινγκ έκανε το 2-0 για τους φιλοξενουμένους και οδήγησε σε ήττα την ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου.

Ντόρτμουντ (4-1-2-1-2): Λάνγκερακ, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Γκίντερ, Ντουρμ, Κελ, Γιόγιτς (74' Γκρόσκροϊτς), Μεχιταριάν, Ρόις (74' Χόφμαν), Ομπαμεγιάνγκ, Ιμόμπιλε

Λεβερκούζεν (4-4-1-1): Λένο, Γεντβάι, Τοπράκ, Σπάχιτς, Μπένις, Μπελαραμπί, Κάστρο, Ρόλφες (62' Ράιναρτς), Σον (76' Μπραντ), Χακάν (80' Παπαδόπουλος), Κίσλινγκ

Με το... αριστερό άρχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Σάλκε, η οποία ηττήθηκε 2-1 από το Ανόβερο στην "HDI-Arena", αν και προηγήθηκε στο σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Κλάας Γιαν Χούντελααρ. Ο Ολλανδός επιθετικός έφτασε τα 4 γκολ στις τελευταίες 3 πρεμιέρες πρωταθλήματος με το δεξί πλασέ στο 47' και απέτρεψε και στην 51η αναμέτρηση των δύο ομάδων στην ιστορία την "παρθενική" λευκή ισοπαλία.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια, όμως, και ισοφάρισαν με τον Έντγκαρ Πριμπ στο 67ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, ο νέος ηγέτης στην επίθεση της ομάδας, ο Ισπανός Χοσέλου, ανέτρεψε τα δεδομένα και σημείωσε το γκολ της νίκης για το συγκρότημα του Ταϊφούν Κορκούτ.

Ανόβερο (4-2-3-1): Τσίλερ, Σάκαϊ, Μαρσέλο, Σουλτς, Πάντερ, Σμίντεμπαχ, Αντρεάσεν, Μπίτενκουρτ (80' Γιλσελάμ), Πριμπ, Άλμπορνος (60' Κιγιοτάκε), Χοσέλου (90' Σόμπιεχ)

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Αϊχάν, Χέβεντς, Ματίπ, Κολάσινατς (16' Φουχς), Νόισταντερ, Μπόατενγκ, Σαμ (77' Κλέμενς), Ντράξλερ (73' Μέγερ), Τσούπο Μότινγκ, Χούντελααρ

# Ο Στέφανος Καπίνο παρακολούθησε από τον πάγκο την ισοπαλία της Μάιντς στον πρώτο αγώνα της Πάντερμπορν στη Bundesliga.

# Ο Αλέξανδρος Καρτάλης έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα της Γκρόιτερ Φιρτ με 2-0 από την Ίνγκολσταντ για την Zweiteliga.

# Ο Γιάννης Γιαννιώτας έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα 2-0 από την Καρσλρούη για την Zweiteliga.

# Ο Χρήστος Αλμπάνης έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα της δεύτερης ομάδας της Φράιμπουργκ από την Όφενμπαχ με 3-1 για την Regionalliga.

# Ο Γιώργος Κετσάτης έμεινε εκτός αποστολής στη νίκη της ΚΡάι με 2-1 επί της Βάτενσαϊντ για τη Regionalliga.

# Ο Γιάννης Αλεξίου αγωνίστηκε 90 λεπτά ενώ ο Θανάσης Μεντίζης αντικαταστάθηκε στο 73' στην εκτός έδρας νίκη 2-1 της Ίρντινγκεν επί της Σπόρτφροϊντε Λότε για τη Regionalliga.

# Ο Άγγελος Οικονόμου έμεινε εκτός αποστολής στην εκτός έδρας ήττα της δεύτερης ομάδας της Μπάγερν Μονάχου με 1-0 από τη δεύτερη ομάδα της Ίνγκολσταντ για τη Regionalliga.

# Ο Γιάννης Γκέλιος κάθισε κάτω από τα δοκάρα της δεύτερης ομάδας της Άουγκσμπουργκ στην εντός έδρας ήττα 3-2 από την Σάλντινγκ Χάινινγκ για τη Regionalliga.

# Ο Θοδωρής Γανίτης έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ήττα της δεύτερης ομάδας της Βόλφσμπουργκ από τη δεύτερη ομάδα του Αμβούργου με 3-1 για τη Regionalliga.

# Ο Άγγελος Ελευθεριάδης αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της νίκης της Βίλχελμσαβεν επί της δεύτερης ομάδας του Ανόβερου με 5-3 για τη Regionalliga.