Ισόπαλοι Ηρακλής και Λαμία, ανάσανε η Αναγέννηση

Ηρακλής και Λαμία αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ στη μονομαχία κορυφής του 2ου ομίλου. Ο Απόλλων Καλαμαριάς υποχρέωσε την Ζάκυνθο στην τρίτη συνεχόμενη ήττα της (2-0 στο νησί του Ιονίου) και η Αναγέννηση Καρδίτσας επανήλθε στις επιτυχίες.

1ος όμιλος

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ερμιονίδα και Καλλιθέα στο μοναδικό ματς του 1ου ομίλου που διεξήχθη την Κυριακή. Η αναμέτρηση άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Κρανιδίου, καθώς μόλις στο 10ο λεπτό ο Ζόραν Παβίσεβιτς άνοιξε το σκορ με πλασέ. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και αφού απείλησαν στο 53' με τον Αλέξανδρο Αρναρέλη, ισοφάρισαν με σουτ του Τρύφωνα Τσώνη στο 71ο λεπτό. Παρά το γεγονός ότι η εστία τους παραβιάστηκε για πρώτη φορά εντός έδρας, οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να σημειώσουν το πολυπόθητο δεύτερο γκολ.

2ος όμιλος

Στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου εξακολουθεί να βρίσκεται η Λαμία μετά το 0-0 του Καυτανζογλείου με τον Ηρακλή. Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό τέμπο, αλλά τα εκατέρωθεν λάθη δεν επέτρεψαν να δημιουργηθούν κλασικές ευκαιρίες, ενώ λίγο πριν από το τέλος του ο Τζον Καμαρά αποχώρησε τραυματίας. Μία κεφαλιά του Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι ήταν η μοναδική αξιόλογη φάση που κατέγραψε ο "γηραιός", προτού οι φιλοξενούμενοι απειλήσουν με την κεφαλιά του Γιανίκ Γενγκά στο 72' και το σουτ του Ανδρέα Βασιλόγιαννη στο 78'. Η ομάδα της Φθιώτιδας ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βασιλόγιαννη στις καθυστερήσεις.

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη μετά από τέσσερις σερί ήττες σημείωσε ο Απόλλων Καλαμαριάς και, μάλιστα, επί της υπολογίσιμης εφέτος Ζακύνθου με 2-0. Το δοκάρι του Ευσταθίου στο 2ο λεπτό κι ο τραυματισμός του Σταύρου Βαγγελόπουλου στο 16ο δεν πτόησαν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Παύλου Δήμου (εκείνος ήταν ο αντικαταστάτης του Βαγγελόπουλου). Με εξαίρεση μια καλή φάση στο 50', η ομάδα του Ιονίου δεν απείλησε, εν αντιθέσει μ' εκείνη του Παναγιώτη Διλμπέρη που έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 89' και "ξαναχτύπησε" με προβολή του Απόστολου Αναστασίου στο 92'.

Με γκολ του Χρήστου Τζέκου στο 53ο λεπτό, η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα κι επανήλθε στις επιτυχίες μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Η θεσσαλική ομάδα άγγιξε το γκολ στο 34', όταν ο Τζέκος σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ενώ ο Σπύρος Γκουγκούδης απείλησε στο 34' και το 43'. Τελικά, ο "γόρδιος δεσμός" λύθηκε στο 53' με κεφαλιά του Τζέκου, έπειτα από σέντρα του Θανάση Σάββα και μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο.