Ολυμπιακός Βόλου - Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0

Με γκολ των Διαμαντόπουλου και Νικολιά, ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε με 2-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας στην έδρα του, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 13η αγωνιστική της Football League.

Η πίεση της αναγέννησης Καρδίτσας προκάλεσε προβλήματα στον Ολυμπιακό Βόλου στο ξεκίνημα του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ξεκάθαρα τον πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο 25λεπτο. Από το σημείο εκείνο, η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου όχι μόνο ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά πήρε και μερικά μέτρα στο γήπεδο, ανοίγοντας το σκορ στο 38'. Σκόρερ για τους Βολιώτες ο Διαμαντόπουλος, ο οποίος μετά από εξαιρετική προσπάθεια σούταρε με το αριστερό, "καρφώνοντας" την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουτσόπουλου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Αναγέννηση αύξησε την πίεσή της, χωρίς ωστόσο να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν κι αυτοί με τη σειρά τους την απόδοσή τους, πετυχαίνοντας και δεύτερο τέρμα στο 71', με τον Νικολιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από πάσα του Μαρτίνεθ και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Ολυμπιακός Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος):Κασμερίδης, Ζέρης, Μαργαρίτης, Ιντζίδης, Μπάρμπας (30' Καρράς), Ρόκας (58' Τριανταφυλλάκος), Μαρτίνεθ, Μπιτάνγκ, Νικολιάς, Θέος, Διαμαντόπουλος (75' Μπαλντοβαλίεφ)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Παπαργυρίου (82' Τζάνης), Στάμος, Οικονόμου (73' Τζέκος), Κουλίδης, Γκουγκούδης, Μίχος (40' Βουτσιάς), Μπιτέλης, Μαυριάς, Παναγιωτόπουλος

15:00 Απόλλων Σμύρνης - Ερμιονίδα 4-2

(32' Φαρινόλα, 43', 72' Κυβελίδης, 59' Βάντερσον - 53' Παπανικολάου, 88' Κουτσοσπύρος)

17:58
Καλησπέρα φίλες και φίλοι. Ο Ολυμπιακός Βόλου υποδέχεται την Αναγέννηση Καρδίτσας, στο παιχνίδι που ρίχνει την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Football League.
18:01
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δ. Ελευθερόπουλος): Κασμερίδης, Μαργαρίτης, Ιντζίδης, Μπάρμπας, Ζέρης, Ρόκας, Μαρτίεθ, Νικολιάς, Θέος, Μπιτάνγκ, Διαμαντόπουλος.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σ. Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Σάββας, Στάμος, Οικονόμου, Παπαργυρίου, Κουλίδης, Μίχος, Γκουγκούδης, Μπιτέλης, Μαυριάς, Παναγιωτόπουλος
18:12
1' Ξεκίνησε το ματς.
18:12
10΄Συμπληρώθηκαν δέκα λεπτά αγώνα, αλλά δεν έχει σημειωθεί ακόμη κάποια φάση.
18:14
Με τους γηπεδούχους κάνει ντεμπούτο ο Ιντζίδης, ενώ με τους φιλοξενούμενους ο Κουτσόπουλος.
18:17
16' Αδύναμο σουτ του Παναγιωτόπουλου μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Κασμερίδης.
18:31
31' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Καρράς αντί του Μπάρμπα.
18:36
28' Σουτ του Μαρτίνεθ έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
18:39
38' Γκολ 1-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου. Εξαιρετική προσπάθεια του Διαμαντόπουλου μέσα στην περιοχή της Καρδίτσας, σουτ με το αριστερό, η μπάλα καρφώθηκε στην αριστερή γωνία του Κουτσόπουλου.
18:42
40' ΑΛΛΑΓΗ για την Καρδίτσα. Ο Βουτσιάς αντί του Μίχου.
18:47
45' Κεφαλιά του Οικονόμου μέσα από την περιοχή, πάνω από το δοκάρι η μπάλα.
18:48
45' Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.
19:06
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
19:08
49' Κίτρινη κάρτα στον Μπιτάνγκ.
19:18
51' Κίτρινη κάρτα στον Κουλίδη.
19:18
59' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Ρόκας εκτός, μέσα ο Τριανταφυλλάκος.
19:23
63' Σουτ του Νικολιά μέσα από την περιοχή της Καρδίτσας και δεξιά, ο Κουτσόπουλος έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.
19:27
65' Γυριστή κεφαλιά του Διαμαντόπουλου μετά από φάουλ του Μαρτίνεθ, άουτ η μπάλα.
19:33
70' ΓΚΟΛ 2-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου. Κάθετη πάσα του Μαρτίνεθ, ο Νικολιάς με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
19:33
73' ΑΛΛΑΓΗ για την Καρδίτσα. Ο Τζέκος αντί του Οικονόμου.
19:34
75' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Μπαλντοβαλίεφ αντί του Διαμαντόπουλου.
19:47
82' ΑΛΛΑΓΗ για την Αναγέννηση Καρδίτσας. Ο Τζάνης αντί του Παπαργυρίου.
19:53
90'+3' Τέλειωσε το παιχνίδι στον Βόλο με νικητή τον Ολυμπιακό.