Εύκολες νίκες για Παναχαϊκή και Χανιά

Η Παναχαϊκή είχε εύκολο έργο κόντρα στον Άλιμο, επικρατώντας με 3-0, ενώ με νίκες συνέχισαν τα Χανιά, ο Ολυμπιακός Βόλου και η ΑΕΛ.

Νότιος Όμιλος

Επισκοπή - Καλλιθέα 1-1

Η Επισκοπή με την Καλλιθέα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Ρέθυμνο. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 40ο δευτερόλεπτο για τους γηπεδούχους ο Μπονωτάκης με κεφαλιά-ψαράκι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Δελήμπαση. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 32' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μασάδο. Ένα πέναλτι που κέρδισε ένα λεπτό νωρίτερα ο Φράγκος από τον σκόρερ των γηπεδούχων, Μπονωτάκη. Η Καλλιθέα πίεσε για τη νίκη, αλλά στάθηκε άτυχη, καθώς τα σουτ των Φράγκου και Κατσικογιάννη τράνταξαν το δοκάρι του Γουναρίδη.

Επισκοπή (Βέλιτς): Γουναρίδης, Αργυρίου, Δελήμπασης, Νικόλτσης, Βιγιαφάνε, Μποτωνάκης, Λάμπρου, Βιτώρος, Βουρβαχάκης, Νικολακάκης, Πάλλας

Καλλιθέα (Παντέλης): Μοσχονάς, Λεβέντης, Παγώνης, Πίκολο, Γιαννίτσης, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης, Αρναρέλλης, Ντουρμισάι, Φράγκος, Μασάδο

Παναχαϊκή - Άλιμος 3-0

Εύκολο έργο είχε η Παναχαϊκή κόντρα στον Άλιμο, καθώς επικράτησε με 3-0. Το σκορ για τους Πατρινούς άνοιξε ο Στεργίδης στο 36ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ύστερα από χέρι του Νικολόπουλου σε σουτ του Χούσα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπαλού με όμορφο σουτ εκτός περιοχής έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Άλιμος πίεσε για τη μείωση του σκορ, έχοντας δοκάρι σε κεφαλιά του Ιωάννου. Τελικά, στο 55' ο Λεωνίδας Κυβελίδης "καθάρισε" την υπόθεση νίκη με κοντινή κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Παναχαϊκή (Σπανός): Γεωργακόπουλος, Χύσα, Κοντοχρήστος, Άλμπι, Κάργας, Γκαντιάγκα, Μπαλού, Κορέτας, Μπουντόπουλος, Κυβελίδης, Στεργίδης

Άλιμος (Δημητρίου): Σταυριανός, Κάρδαρης, Γαβριήλ, Ιώαννου, Τσατσαρής, Καλαϊτζίδης, Μπεριέξ, Παντελής, Άλεξ, Καραμέρης, Νικολόπουλος

Χανιά - Ηρακλής Ψαχνών 3-0

Τα Χανιά δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο να κάμψουν την αντίσταση του Ηρακλή Ψαχνών. Τελικά, ο Οικονομόπουλος με όμορφο πλασέ τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Χανιώτες πίεσαν για το δεύτερο γκολ, αλλά ο Μανιάτης με εξαιρετικές επεμβάσεις αρνήθηκε το γκολ. Η ασφυκτική πίεση των παικτών του Κυριάκου Γρηγοράκη "απέδωσε καρπούς" στα τελευταία λεπτά του αγώνα, καθώς ο Καραγιάννης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 87 έκανε το 2-0 ', ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Εσόνο με ωραίο σουτ στο "γάμα" έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Χανιά (Γρηγοράκης): Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Οικονομόπουλος, Ανδρέου, Κοντέων, Σιλιγαρδάκης, Γκούμας, Εσόνο, Μάνικος, Νύκταρης, Καραγιάννης

Ηρακλής Ψαχνών (Φυντάνης): Μανιάτης, Παληγεώργος, Τσούπρος, Ραπτάκης, Β. Πατσατζόγλου, Νικολίτσης, Μπακομήτρος, Τσεβάς, Ράντι, Γουόρντεν

Βόρειος Όμιλος

Ολυμπιακός Βόλου - Αιγινιακός 2-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπαλντοβαλίεφ ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε με 2-0 του Αιγινιακού, παραμένοντας σε τροχιά Play Off. Ο Σκοπιανός επιθετικός άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 35ο λεπτό με υπέροχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ έδωσε και την ασίστ στον Μπιτάνγκ για το δεύτερο γκολ των "ερυθρόλευκων" στο 84'.

Αναγέννηση Καρδίτσας - Απόλλων 1926 0-1

Ο Απόλλωνας Καλαμαριάς πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας με 0-1, στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία. "Χρυσός" σκόρερ για τους φιλοξενούμενος ήταν ο Βαγγελόπουλος στο 61ο λεπτό με όμορφη κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Καράμπελα.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Παπαργυρίου, Δημόπουλος, Οικονόμου, Νίκιτς, Μαυρίας, Βουτσιάς, Παναγιωτόπουλος, Μπιτέλης, Πέεφ

Απόλλων 1926 (Δανδίκας): Βρονταράς, Χατζηλιάδης, Κατσιαρός, Βαγγελόπουλος, Παπαστεριανός, Ακασού, Μπιτσάκος, Καπετάνος, Ευσταθίου, Τσούτσης, Κωστούλας

Φωκικός - ΑΕΛ 0-1

Η Λάρισα κατάφερε, έστω και δύσκολα, να πάρει τη νίκη κόντρα στον Φωκικό στην Άμφισσα με σκόρερ τον Ελιομάρα στο 51ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά δύο φορές το δοκάρι δεν τους έκανε το χατήρι.

Φωκικός (Μανέτας): Αμουτζάκης, Καντούτσης, Μπολμποσιάν, Γεωργουσόπουλος, Ευαγγελιδάκης, Μαρκάκης, Ζαχαρόπουλος, Χαλιώτης, Πολυχρονάκης, Κασνέτση, Χαντάκιας

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Κοντοδήμος, Νεμπεγλέρας, Μελισσάς, Ελιομάρ, Πίντο, Μπόγιοβιτς, Σέρτζιο

Εθνικός Σερρών - Αγροτικός Αστέρας 0-2

Ο Αγροτικός Αστέρας συνέχισε νικηφόρα επικρατώντας με 2-0 του αδύναμου Εθνικού Σερρών. Το σκορ άνοιξε στο 26ο λεπτό ο Καπίας με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Χιντζίδη, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Στεφανίδης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με δυνατό σουτ.

Εθνικός Σερρών (Αλεξίου): Γούπος, Κωφοκότσιος, Δέντσας, Χατζηδημητρίου, Νικολίτσας, Κουκόλης, Δούμτσιος, Μπλέντι, Σαββίδης, Κρουσταλλέλης, Κρεββατάς

Αγροτικός Αστέρας (Κούτσης): Βοσνιάδης, Καπίας, Σαμουηλίδης, Πάτο, Χιντζίδης, Σκλιοπίδης, Καρακατσάνης, Παλάσκας, Στεφανίδης, Νατσέφσκι, Τσεμπερίδης

To live

14:30
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αναμέτρησεων της 22ης αγωνιστικής της Football League.

14:38
Στις 14.45 ξεκινάει ο αγώνας της Επισκοπής με την Καλλιθέα.
14:48
1' 'Εναρξη του αγώνα στο Ρέθυμνο.
14:51
1' ΓΚΟΛ για την Επισκοπή! O Δελήμπασης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μποτωνάκης με κεφαλιά-ψαράκι μόλις στο 40ο δευτερόλεπτο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους!
15:02
1' Έναρξη σε όλες τις αναμετρήσεις.
15:20
Δεν υπάρχει κάποιο γκολ στα πρώτα 15 λεπτά των αγώνων. Μόνο η Επισκοπή έχει ανοίξει το σκορ στον αγώνα με την Καλλιθέα από το 1ο λεπτό της αναμέτρησης.
15:21
31' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Καλλιθέα! Ο Μποτωνάκης ανέτρεψε τον Φράγκο και δέχτηκε την κίτρινη κάρτα.
15:21
32' ΓΚΟΛ 1-1! Η Καλλιθέα φέρνει το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μασάδο!
15:30
26' ΓΚΟΛ για τον Αγροτικό Αστέρα! Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Χιντζίδη, ο Καπίας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
15:35
45' Τέλος ημιχρόνου στο Επισκοπή - Καλλιθέα.
15:39
35' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Παναχαϊκή!
15:41
36' ΓΚΟΛ 1-0! Η Παναχαϊκή παίρνει το προβάδισμα στην αναμέτρηση με τον Άλιμο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στεργίδη!
15:42
35' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου! Ο Μπαλντοβαλίεφ δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ!
15:43
42' ΓΚΟΛ στα Χανιά! Ο Οικονομόπουλος με ωραίο πλασέ άνοιγει το σκορ για τους Χανιώτες στον αγώνα με τον Ηρακλή Ψαχνών.
15:45
41' Δεύτερο ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή! Ο Μπαλού με όμορφο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή δίνει προβάδισμα δύο γκολ στους Πατρινούς!
15:49
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου στις αναμετρήσεις.

15:50
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου στο Ρέθυμνο.
16:05
46' Έναρξη δευτέρου μέρους σε όλες τις αναμετρήσεις.
16:15
Χωρίς γκολ στα πρώτα 10 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
16:19
55' ΓΚΟΛ! 3-0 η Παναχαϊκή! Ο Κυβελίδης με κοντινή κεφαλιά τριπλασιάσε τα τέρματα της ομάδας του.
16:21
51' ΓΚΟΛ για τη Λάρισα! Ο Ελιομάρα με πλασέ μέσα από τη μεγάλη περιοχή ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους!
16:26
61' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 1926! Ύστερα από κόρνερ του Καράμπελα, ο Βαγγέλοπουλος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!
16:40
93' Τέλος της αναμέτρησης στο Ρέθυμνο. Επισκοπή - Καλλιθέα 1-1.
16:48
87' ΠΕΝΑΛΤΙ για τα Χανιά, σε ανατροπή του Γκονζάλες από τον Ραπτάκη.
16:48
88' ΓΚΟΛ 2-0! Ο Καραγιάννης ευστοχεί από την άσπρη βούλα!
16:49
84' Δεύτερο ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό Βόλου! Ο Μπιτάνγκ "καθαρίζει" το ματς με όμορφο πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή, ύστερα από πάσα του Μπαλντοβαλίεφ.
16:54
91' Τρίτο ΓΚΟΛ για τα Χανιά! Ο Εσόνο με σουτ στέλνει την μπάλα στο αριστερό "γάμα" του Μανιάτη!
16:59
90' Τέλος στους αγώνες.