Ασταμάτητος ο Ηρακλής, πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι η ΑΕΛ

Ο Ηρακλής έκανε το 3 στα 3 στα πλέι οφ, επικρατώντας με 2-0 της Παναχαϊκής με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκο Πουρτουλίδη που σημείωσε και τα 2 γκολ του "Γηραιού". Σπουδαίο διπλό της ΑΕΛ με 1-0 στο θεσσαλικό ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου.

Ηρακλής - Παναχαϊκή 2-0

Ο Ηρακλής επέβαλε εξ αρχής το ρυθμό του στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου έχασαν σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο 30λεπτο, όμως ο Γεωργακόπουλος όποτε χρειάστηκε δήλωσε "παρών" κι έσωσε την Παναχαϊκη. Η πίεση τελικά απέδωσε "καρπούς", καθώς στο 40ο λεπτό ο Νίκος Πουρτουλίδης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Κυριακίδης από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Στο δεύτερο ημίχρονο ο "Γηραιός" είχε πολλές καλές στιγμές, όμως χρειάστηκε και πάλι ο Πουρτουλίδης στο 81', ο οποίος με όμορφο πλασέ "κλείδωσε" τη νίκη για την ομάδα του.

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Βαλεριάνος, Μπαρτολίνι (66' Καρασαλίδης), Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Τσιλιανίδης, Πασάς (79' Ρομάνο), Κυριακίδης, Λουκίνας (73' Περόνε).

Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Γεωργακόπουλος, Αναστασόπουλος (68' Κυβελίδης), Ασίγμπα, Στεργίδης, Άλα, Μαρουκάκης, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Χαρτσιάς (46' Φουρλάνος), Μπουντόπουλος (86' Κορέτας), Γκαντιάγκα

Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 0-1

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους τερματοφύλακες να μένουν... θεατές του αγώνα. Οι μοναδικές καλές στιγμές ήταν τα σουτ των Νεμπεγλέρα και Μπιτάνγκ, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν τους Ρίζο και Αποστολίδη αντίστοιχα. Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό ο Μπόγιοβιτς "πάγωσε" το ΕΑΚ με όμορφη κεφαλιά. Οι Βολιώτες πίεσαν για την ισοφάριση, με αποκορύφωμα το οριζόντιο δοκάρι του Διαμαντόπουλου στο 57', όμως οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με το διπλό, διατηρώντας τις όποιες ελπίδες έχουν για άνοδο.

Ολυμπιακός Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ρίζος, Ζέρης (82' Σκοπελίτης), Μπουτζίκος, Μπάρμπας, Γιαλούσης, Ρόκας (67' Μπαλντοβαλίεφ), Κυζιρίδης, Μπιτάνγκ, Θέος, Μπεριάν, Διαμαντόπουλος.

ΑΕΛ (Σούλης Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Μπανούσης, Πίντο (87' Σαρακατσάνος), Ελιομάρ (74' Πινδώνης), Σερζίνιο (78' Ν' Γκεσάν), Μπόγιοβιτς.

ΑΕΛ - ΑΕΚ (18:00 ΟΤΕ, Αλκαζάρ)

Απόλλων - Ηρακλής (18:00 ΟΤΕ, Γήπεδο "Γ. Καμάρας")

Παναχαϊκή - Ολυμπιακός Βόλου (18:00 ΟΤΕ, Δημ. Στάδιο Κορίνθου)

To live

18:47
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αναμετρήσεων στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Football League.

Οι ενδεκάδες στο Ολυμπιακός Βόλου - Λάρισα:

Ολυμπιακός Βόλου: Ρίζος, Ζέρης, Μπουτζίκος, Μπάρμπας, Γιαλούσης, Ρόκας, Κυζιρίδης, Μπιτάνγκ, Θέος, Μπεριάν, Διαμαντόπουλος
ΑΕΛ: Αποστολίδης, Καρανίκας, Κοντοδήμος, Δεληζήσης, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Μπανούσης, Πίντο, Ελιομάρ, Σερζίνιο, Μπόγιοβιτς

18:54
Οι ενδεκάδες στο Ηρακλής - Παναχαϊκή:

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Βαλεριάνος, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Τσιλιανίδης, Πασάς, Κυριακίδης, Λουκίνας.
Παναχαϊκή: Γεωργακόπουλος, Αναστασόπουλος, Ασίγμπα, Στεργίδης, Άλα, Μαρουκάκης, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Χαρτσιάς, Μπουντόπουλος, Γκαντιάγκα.
19:00
Με νίκες οι ΑΕΚ και ο Ηρακλής κάνουν σημαντικό βήμα για την άνοδό στη Super League, ενώ η Λάρισα θέλει νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου για να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες της.
19:02
Μπορείτε να παρακολουθήσετε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της "Ένωσης" και του Απόλλωνα Σμύρνης.
19:02
1' Έναρξη των αγώνων.
19:07
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση στα πρώτα λεπτά των αγώνων.
19:10
Ο Ηρακλής πιέζει για το γκολ.
19:14
Δεν υπάρχουν αξιόλογες φάσεις στο ντέρμπι της Θεσσαλίας.
19:15
Η ΑΕΚ ελέγχει το παιχνίδι, αλλά δεν έχει καταφέρει να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Ταΐρη.
19:17
Ολυμπιακός Β. - ΑΕΛ: 12' Σουτ από τον Μπόγιοβιτς, η μπάλα εκτός εστίας.
19:19
Ηρακλής - Παναχαϊκή: 16' Κίτρινη κάρτα στον Άλμπι.
19:20
Ολυμπιακός Β. - ΑΕΛ: 13' Σουτ του Νεμπεγλέρα, η μπάλα άουτ!
19:22
Ηρακλής - Παναχαϊκή: 18' Κίτρινη κάρτα στον Ασίγκμπα.
19:23
Συμπληρώσαμε 20 λεπτά, όλες οι αναμετρήσεις στο 0-0.
19:28
Ηρακλής - Παναχαϊκή: 23' Ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Πουρτουλίδης έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Γεωργακόπουλος έδιωξε σε κόρνερ!
19:31
Ηρακλής - Παναχαϊκή: 26' Νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή! Ο Πουρτουλίδης έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Λουκίνα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο άουτ.
19:34
Ολυμπιακός Β. - ΑΕΛ: 30' Ο Μπιτάνγκ έκανε το σουτ, ο Αποστολίδης μπλόκαρε την μπάλα.
19:37
Ηρακλής - Παναχαϊκη: 32' Ο διαιτητής υπέδειξε αρχικά την άσπρη βούλα σε μαρκάρισμα του Ασίγκμπα στον Λουκίνα, όμως ύστερα από συνεννόηση με τον βοήθο του πήρε πίσω την απόφασή του.
19:39
Ηρακλής - Παναχαϊκή: 34' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασόπουλο.
19:40
Ολυμπιακός Β. - ΑΕΛ: 36' Ο Ελιομάρ έκανε το ψαλιδάκι, η μπάλα πέρασε άουτ.
19:41
Ηρακλής - Παναχαϊκη: 40' Πέναλτι για τον Ηρακλή!
19:42
41' ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή! Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πουρτουλίδη!
19:48
Ηρακλής - Παναχαϊκή: 43' Κεφαλιά του Χαρτσιά, έδιωξε σε κόρνερ ο Χουάντερσον.
19:48
45' Ημίχρονο σε Καυτανζόγλειο και Βόλο.
19:50
Τα αποτελέσματα του πρώτου 45λέπτου:

Ηρακλής - Παναχαϊκή 1-0
ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 0-0
Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΛ 0-0
20:06
46' Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο στις αναμετρήσεις.
20:06
46' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Φουρλάνος στη θέση του Χαρτσιά.
20:09
47' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα! Ο Ανγκούλο παγώνει το ΟΑΚΑ!
20:10
20:10
49' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Ο Μπόγιοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρίζου για το 0-1!
20:15
Ηρακλής - Παναχαϊκή: 52' Ευκαιρία για τον "Γηραιό"! Ο Πουρτουλίδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Πασάς έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Γεωργακόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά!
20:17
Ολυμπιακός Β. - ΑΕΛ: 53' Ο Διαμαντόπουλος έκανε την κεφαλιά, ο Αποστολίδης μπλόκαρε.
20:20
Ηρακλής - Παναχαϊκή: 58' Κίτρινη κάρτα στον Φουρλάνο.
20:21
57' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ολυμπιακό Βόλου! Ο Διαμαντόπουλος έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά η μπάλα "χτύπησε" στο οριζόντιο δοκάρι.
20:22
61' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Έλντερ Μπαρμπόσα φέρνει το ματς στα ίσα!
20:23
Μπορείτε να παρακολουθήσετε ΕΔΩ την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ της "Ένωσης" και του Απόλλωνα Σμύρνης.
20:24
Ηρακλής - Παναχαϊκή: 60' Άστοχο σουτ του Μπουκουβάλα.
20:28
Ολυμπιακός Β. - ΑΕΛ: 62' Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Πίντο βρέθηκε απέναντι στον Ρίζο, αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έσωσε την ομάδα του.
20:29
66' Αλλαγή για τον Ηρακλή. Ο Καρασαλίδης στη θέση του Μπαρτολίνι.
20:30
68' Αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Κυβελίδης εντός, ο Αναστασόπουλος εκτός.
20:32
67' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Μπαλντοβαλίεφ στη θέση του Ρόκα.
20:34
Έχουν πάρει "φωτιά" οι αναμετρήσεις.

Τα αποτελέσματα στο 75':

ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 1-1
20:39
76' Καλή στιγμή για τον Ηρακλή! Ο Περόνε έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
20:40
81' Δεύτερο ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή! Ο Πουρτουλίδης με το δεύτερο γκολ του "κλειδώνει" τη νίκη για τον Γηραιό!
20:48
86' Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου! Ο Διαμαντόπουλος έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Αποστολίδης μπλόκαρε!
20:49
Μπήκαμε στις καθυστερήσεις.
20:52
90' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ! Με εκπληκτικό σουτ του Άρη Σοϊλέδη!