Στη Super League οι Απόλλων, Εργοτέλης και Καλλονή

Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 2-1 της Παναχαϊκής και επέστρεψε στη Super League μετά από 13 ολόκληρα χρόνια. Τον ακολούθησαν ο Εργοτέλης χάρη στο 1-1 με την Νίκη και η Καλλονή, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Ολυμπιακό Βόλου και ανέβηκε στα μεγάλα σαλόνια για πρώτη φορά στην ιστορία της. Ένταση και διακοπή σε Λέσβο και Καυτανζόγλειο.

Παναχαϊκή - Απόλλων Σμύρνης 1-2

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Απόλλωνα, αφού στο 8ο λεπτό ο Δημήτρης Γκούρτσας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά. Η Παναχαϊκή, πάντως, δεν κράτησε για αρκετή ώρα το προβάδισμα, καθώς ο Ηλίας Τσιλιγκίρης ισοφάρισε με μακρινό σουτ (στο 25') και ο Μιχάλης Μανιάς έγραψε το τελικό αποτέλεσμα με πλασέ (στο 48'). Η άνοδος της "ελαφράς ταξιαρχίας" πιστοποιήθηκε όταν ο Δημήτρης Κοτταράς έκανε διαδοχικές αποκρούσεις σε σουτ των Σταύρου Βασιλαντωνόπουλου και Ατζεμάν Παμπόε στο 84'. Στο 79ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ηλίας Φυντάνης.

Νίκη Βόλου - Εργοτέλης 1-1

Ένα μόλις χρόνο κράτησε η αποχή του Εργοτέλη από τη Super League. Η κρητική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με την Νίκη Βόλου και κατέλαβε τη 2η θέση της βαθμολογίας. Η θεσσαλική ομάδα προηγήθηκε στο 31ο λεπτό με σουτ-κεραυνό του Χάρη Παππά, εν συνεχεία όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και στο 71ο λεπτό ο Μάρις Βερπακόφσκις εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Μανώλη Τζανακάκη για να ισοφαρίσει με κεφαλιά.

Καλλονή - Ολυμπιακός Βόλου 2-2

Η Καλλονή έγραψε την πιο χρυσή σελίδα της ιστορίας της, αφού έγινε η πρώτη ομάδα του βορειοανατολικού Αιγαίου που κερδίζει την άνοδο στη Super League. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει στα ουράνια τους 5.000 φίλους της. Ο Θανάσης Πινδώνης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 31', ενώ ο Στογιάνοφ ξανάδωσε το προβάδισμα στους "ερυθρόλευκους" με εκπληκτικό σουτ στο 67', όμως, ο Λεοζίνιο (στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος) και ο Ηλίας Κώτσιος (στο 83' με συρτό σουτ στην κίνηση), χάρισαν την άνοδο στους γηπεδούχους.

Ηρακλής - Παναιτωλικός 0-2

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Ανρί Καμαρά, ο Παναιτωλικός επικράτησε 2-0 του Ηρακλή στον επεισοδιακό αγώνα του Καυτανζόγλειου. Ο Σενεγαλέζος άσος άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με σουτ που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Χουάντερσον και κλείδωσε τη νίκη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κεντάλ Ουκάρ (μούτζωσε το βοηθό στο 45') και του Μανώλη Στεφανάκου (στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους).

Από εκεί και πέρα ο Πανσερραϊκός νίκησε 3-1 τον Φωκικό, ισοβάθμησε με την Νίκη Βόλου, αλλά υστέρησε στην ισοβαθμία και έχασε το τρένο των πλέι οφ, ενώ ο Βύζας επικράτησε 3-0 της Αναγέννησης Επανομής και παρέμεινε στη Football League. Αντίθετα ο Θρασύβουλος γεύθηκε το πικρό ποτήρι του υποβιβασμού.

# H ένταση και οι διακοπές δεν έλειψαν από την πιο συναρπαστική αγωνιστική της εφετινής Football League. Στο Καυτανζόγλειο μετά την αποβολή του Κεντάλ Ουκάρ, οπαδοί εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο και ο αγώνας διεκόπη για 17 λεπτά ύστερα από δύο αποβολές. Στην Καλλονή μετά το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού Βόλου, ο υπεύθυνος ασφαλείας των φιλοξενούμενων κατευθύνθηκε προς τον πάγκο των γηπεδούχων και επήλθε σύρραξη για αρκετά λεπτά.

Τα αποτελέσματα της 42ης αγωνιστικής

Εθνικός Γαζώρου - Πιερικός 2-1

(33' Καπίας, 67' Γαϊδαρτζής / 23' Καρακατσάνης)

Φωκικός - Πανσερραϊκός 1-3

(90' Γκόμες / 3', 75' Τσούτσης, 7' Ράνιτς)

Καβάλα - Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-1

(52', 83' Πάτο / 92' Άρτσε)

ΑΕΛ - Καλλιθέα 2-1

(86', 94' Φρανκού / 93' Σεμπέκος)

(31' Παππάς / 71' Βερπακόφσκις)

(8' Γκούρτσας / 25' Τσιλιγκίρης, 48' Μανιάς)

Θρασύβουλος - Ηρακλής Ψαχνών 1-1

(86' Σύρος / 90' Χαϊκάλης)

Βύζας Μεγάρων - Αναγέννηση Επανομής 3-0

(8' Μαρίνης, 65' Κρολ, 66' Αρναρέλης)

(35', 92' Καμαρά)

(45+1' Λεοζίνιο, 83' Κώτσιος / 31' Πινδώνης, 67' Στογιάνοφ)

Θα παρακολουθήσετε τις αναμετρήσεις της τελευταίας αγωνιστικής της Football League που θα κρίνει την άνοδο στην Super League, τις ομάδες που θα συμμετάσχουν στα πλέι οφ, αλλά και ποια ομάδα θα ακολουθήσει την Αναγέννηση Επανομής στην Football League 2
17:44
Επίσης θα ενημερωθείτε για την 26η και τελευταία αγωνιστική του 1ου ομίλου της Football League 2
17:45
Το σημερινό πρόγραμμα:

ΑΕΛ-Καλλιθέα (18.00)
Φωκικός-Πανσερραϊκός (18.00)
Θρασύβουλος-Ηρακλής Ψαχνών (18.00)
Βύζας Μεγάρων-Αναγέννηση Επανομής (18.00)

17:47
Στην Football League 2 τα ματς είναι σε εξέλιξη, καθώς ξεκίνησαν στις 5 (το ματς Καλαμάτα-Ρούβας άρχισε στις 4)

17:55
Κατά την διάρκεια της ημέρας είχαμε καταγγελίες, από την ΠΑΕ Παναχαϊκή ότι πλησιάστηκαν παίκτες της από παίκτη του Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος με την σειρά του απάντησε διαψεύδοντας
17:57
Επίσης η ΠΑΕ Ολυμπιακός Βόλου εξέδωσε ανακοίνωσε πως δέχθηκε εκφοβισμό από "φουσκωτούς" πριν την αναμέτρηση με την ΑΕΛ Καλλονής
17:59
Τα τηλεοπτικά ματς είναι:

Νίκη Βόλου-Εργοτέλης
Ηρακλής-Παναιτωλικός
18:00
Οι συνθέσεις του αγώνας Νίκη Βόλου-Εργοτέλης:

Νίκη Βόλου : Βούρας, Ψιάνος, Κοντοδήμος, Σαμαράς, Βέρτζος, Χατζής, Πουρτουλίδης, Σκούφαλης, Παππάς, Κυριάκος, Φλίγκος.

Εργοτέλης: Αθανασίου, Γιοβάνοβιτς, Τζανάκακης, Δωματάς, Σαρρής, Πίτσος, Γκαντιάγκα, Ρομάνο, Βερπακόφσκις, Μπουχαλάκης, Ουέλινγκτον.
18:00
Οι συνθέσεις του αγώνας Εθνικός Γαζώρου-Πιερικός:

Εθνικός Γαζώρου: Παπαθανασίου, Μαχαιρούδης, Νύρλας, Κουκόλης, Γαϊδαρτζής, Καπίας, Γεωργιάδης, Αγγελακάς, Μουσικάκης, Ναλμπάντης, Μερεσιώτης.

Πιερικός: Παπανικολάου, Καραγκούνης, Μπελόσεβιτς, Νίκου, Ντόικιτς, Φαμπίνιο, Καρακατσάνης, Κόιτς, Μιχαηλίδης, Ανδριόπουλος, Πολίτης.
18:01
Οι συνθέσεις του αγώνας ΑΕΛ Καλλονής-Ολυμπιακός Βόλου:

ΑΕΛ Καλλονής: Σιδεράκης, Αναστασιάδης, Λεοζίνιο, Ντιμπαλά, Μαρσέλο, Κάντζι, Κώτσιος, Σιλιγαρδάκης, Χωριανόπουλος, Μανούσος, Σερφά.

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Καρράς, Κατσιαρός, Κωστούλας, Παλαιολόγος, Πινδώνης, Στογιάνοφ, Μπολάτι, Μπρέσκα, Σολάκης, Γιενγκά.
18:01
Οι συνθέσεις του αγώνας Ηρακλής-Παναιτωλικός:

Ηρακλής: Χουάντερσον, Σαββίδης, Βαγγελόπουλος, Χ. Παληγεώργος, Γ. Παληγεώργος, Λόπεθ, Νατσούρας, Σιατραβάνης, Στεφανίδης, Ισαάκ, Ουκάρ.

Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Μπακάκης, Ιωάννου, Κούσας, Δάρλας, Τζούνιορ, Σφακιανάκης, Σίσιτς, Μπελόν, Καμαρά, Κουτσοσπύρος.
Οι συνθέσεις του αγώνας ΑΕΛ-Καλλιθέα:

ΑΕΛ: Μάλτζαρης, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Γκαλίτσιος, Καρακώστας, Πότσι, Καρανίκας, Πόνσε, Χασομέρης, Τ. Κρητικός, Σ. Κρητικός.

Καλλιθέα: Κατσουλης, Πίκολο, Βιγιαρέχο, Αρβανίτης, Χατζόπουλος, Φαγιέ, Τρεκαρίτσι, Ρουσάκης, Ατματζίδης, Μαρουκάκης, Ντακόλ.

18:09
Οι συνθέσεις του αγώνας Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης:

Παναχαϊκή: Πίτκας, Σπίνουλας, Λίτσης, Καραμανλής, Τέλλος, Ρεκλείτης, Βάντερσον, Χοντζάλι, Βασιλαντονώπουλος, Πάμποε, Γκούρτσας.

Απόλλων Σμύρνης: Κοτταράς, Κιάσσος, Διαμάντης, Κύργιας, Δεληζήσης, Ρόβας, Καμαρά, Τσιλιγκίρης, Μανιάς, Κατσίκης, Μπάρκογλου.

18:11
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Η Παναχαϊκή άνοιξε το σκορ με τον Γκούρτσα. Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 1-0
18:12
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Βύζας Μεγάρων άνοιξε το σκορ με τον Μαρίνη. Βύζας Μεγάρων-Αναγέννηση Επανομής 1-0
18:13
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ στην Άμφισσα με τον Τσούτση. Φωκικός-Πανσερραϊκός 0-1
18:14
Τα Χανιά είναι στο 0-0 με τον Κεραυνό Γλυφάδας
18:16
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Δεύτερο γκολ για τον Πανσερραϊκό με τον Ράνιτς. Φωκικός-Πανσερραϊκός 0-2

18:24
Σε περίπτωση ισοβαθμίας Νίκης Βόλου-Πανσερραϊκού, έχει το πλεονέκτημα η Νίκη Βόλου, καθώς έχει κερδίσει και τα δυο ματς
18:24
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Πιερικός άνοιξε το σκορ στις Σέρρες με τον Καρακατσάνη. Εθνικός Γαζώρου-Πιερικός 0-1
18:28
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Απόλλωνας ισοφάρισε με τον Τσιλιγκίρη. Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 1-1

18:35
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Η Νίκη Βόλου άνοιξε το σκορ με τον Παππά. Νίκη Βόλου-Εργοτέλης 1-0
18:37

7. Νίκη Βόλου 70

18:38
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ολυμπιακός Βόλου άνοιξε το σκορ με τον Πινδώνη. ΑΕΛ Καλλονής-Ολυμπιακός Βόλου 0-1
18:39

1. Ολυμπιακός Βόλου 75
2. Εργοτέλης 73
18:40
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με τον Καμαρά. Ηρακλής-Παναιτωλικός 0-1
18:47
Διακοπή υπάρχει στην Μυτιλήνη στην αναμέτρηση της ΑΕΛ Καλλονής με τον Ολυμπιακό Βόλου

18:53
Διακοπή στο Καυτανζόγλειο. Πολύ ξύλο μεταξύ των παικτών του Ηρακλή και του Παναιτωλικού
18:55
Ο Παναιτωλικός είχε 70 βαθμούς, (όταν το ματς ήταν ισόπαλο πήγε 71), μόλις πέτυχε το γκολ πήγε από 70 στους 73
18:56
Τα επεισόδια στο Καυτανζόγλειο άρχισαν όταν σε ένα πλάγιο ένας παίκτης του Ηρακλή μούτζωσε τον επόπτη με αποτέλεσμα να υπάρξει συμπλοκή μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Αποβλήθηκε ο Στεφανίδης του Ηρακλή και Στεφανάκος του Παναιτωλικού.
18:58
Ξεκίνησε πάλι ο αγώνας ΑΕΛ Καλλονής-Ολυμπιακός Βόλου 0-1
19:03
Να σας ενημερώσουμε και για την Football League 2. Ο Φωστήρας είναι και επίσημα πρωταθλητής, ενώ δύο ακόμη ομάδες που εξασφάλισαν την άνοδο στην Football League είναι ο Αστέρας Μαγούλας και τα Χανιά.
19:06
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Η ΑΕΛ Καλλονής ισοφάρισε με τον Μαρσέλο. ΑΕΛ Καλλονής-Ολυμπιακός Βόλου 1-1
19:07
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Απόλλωνας πήρε το προβάδισμα με τον Μανιά. Παναχαϊκή-Απόλλων Σμύρνης 1-2
19:10

1. Απόλλων Σμύρνης 75
4. Παναιτωλικός 73
5. Ολυμπιακός Βόλου 73
19:12
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Η Καβάλα άνοιξε το σκορ με τον Πάτο. Καβάλα-Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-0
19:18
Τα παιχνίδια ΑΕΛ Καλλονής-Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής-Παναιτωλικός είχαν 15λεπτη διακοπή και έτσι θα ξεκινήσουν τώρα. Τα υπόλοιπα έχουν ξεκινήσει
19:22
Στην τετραπλή ισοβαθμία Εργοτέλη, Ολυμπιακού, ΑΕΛ Καλλονής, και Παναιτωλικού. Η ειδική βαθμολογία των ομάδων διαμορφώνεται ως εξής Εργοτέλης 11, Καλλονή 10, Παναιτωλικός 7 και Ολυμπιακός 3.

Με την προϋπόθεση ότι ο Απόλλωνας νικήσει και πάει στους 75 βαθμούς, τότε επωφελούνται για την απευθείας άνοδο δυο ομάδες, ο Εργοτέλης και η Καλλονή
19:24
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Βύζαντας Μεγάρων σε δύο λεπτά πέτυχε δύο γκολ με τον Κρολ και το Αρναρέλη. Βύζας Μεγάρων-Αναγέννηση Επανομής 3-0
19:26
Μέχρι στιγμής δεν γίνεται κανένα μπαράζ. Με τα αποτελέσματα που υπάρχουν τώρα, ανεβαίνουν Απόλλωνας, Εργοτέλης και Καλλονή
19:27
Ξεκίνησαν και οι αγώνες Ηρακλής-Παναιτωλικός και ΑΕΛ Καλλονής-Ολυμπιακός Βόλου
19:28
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Εθνικός Γαζώρου πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Γαϊδαρτζή. Εθνικός Γαζώρου-Πιερικός 2-1

12. Καλαμάτα 23

Οι έξι πρώτες ομάδες πήραν την άνοδο στην Football League. Οι υπόλοιπες θα συνεχίσουν στην νέα Γ' Εθνική

19:39
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Τρίτο γκολ για τον Πανσερραϊκό στην Άμφισσα. Φωκικός-Πανσερραϊκός 0-3
19:43
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Εργοτέλης ισοφάρισε στο Πανθεσσαλικό με τον Βερπακόφσκις. Νίκη Βόλου-Εργοτέλης 1-1
19:46

2. Εργοτέλης 74
7. Νίκη Βόλου 69
19:47
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Θρασύβουλος πέτυχε γκολ με τον Σύρο. Θρασύβουλος-Ηρακλής Ψαχνών 1-0
19:47
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Δεύτερο γκολ για την Καβάλα. Καβάλα-Αναγέννηση Γιαννιτσών 2-0
19:48

20. Θρασύβουλος 30
19:49
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Στογιάνοφ. ΑΕΛ Καλλονής-Ολυμπιακός Βόλου 1-2

19:56
Τελικό αποτέλεσμα στα Μέγαρα. Βύζας Μεγάρων-Αναγέννηση Επανομής 3-0. Ο Βύζαντας παρέμεινε στην Football League
19:57
Τελικό αποτέλεσμα στις Σέρρες. Εθνικός Γαζώρου-Πιερικός 2-1
19:58
Λήξη στην Καβάλα. Καβάλα-Αναγέννηση Επανομής 2-1
19:59
Λήξη του αγώνα στο Πανθεσσαλικό. Νίκη Βόλου-Εργοτέλης 1-1. Η Νίκη Βόλου εξασφάλισε την συμμετοχή της στα πλέι οφ, ενώ ο Εργοτέλης έχει προβάδισμα για την τρίτη θέση
20:06
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Η ΑΕΛ Καλλονής ισοφάρισε με τον Κώτσιο. ΑΕΛ Καλλονής-Ολυμπιακός Βόλου 2-2
20:08

20:09
Στην τριπλή ανεβαίνει η ΑΕΛ Καλλονής
20:13
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Καμαρά πέτυχε και δεύτερο γκολ για τον Παναιτωλικό. Ηρακλής-Παναιτωλικός 0-2