Διπλό κορυφής στο Καυτανζόγλειο ο Απόλλων

Σε ένα μοιρασμένο παιχνίδι με αρκετή ένταση, ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 1-0 του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο με γκολ του συνήθη Μιχάλη Μανιά και επανήλθε στην κορυφή της Football League.

O Απόλλων αποζημιώθηκε για το πολύ καλό του ξεκίνημα με ένα γρήγορο γκολ. Το ρολόι σημάδευε το 21ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ηλίας Τσιλιγκίρης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μιχάλης Μανιάς άνοιξε το σκορ στο Καυτανζόγλειο.

Όσο περνούσε η ώρα ο Ηρακλής ανέβαζε την απόδοσή του και στο 49ο λεπτό το εκπληκτικό σουτ του Ντάνι Λόπεθ τράνταξε το δοκάρι του Γιώργου Γουμάγια, ο οποίος ακούμπησε και λίγο την μπάλα.

Η ένταση και οι αποδοκιμασίες των οπαδών του "γηραιού" δεν έλειψαν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι αμυντικοί του Απόλλωνα βρέθηκαν σε καλή μέρα και κράτησαν με σχετική άνεση το πολύτιμο προβάδισμα που φέρνει την ομάδα τους στην κορυφή της Football League (εκκρεμεί ο αγώνας Καβάλα-Εργοτέλης).

Ο Πανσερραϊκός, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του ως φιλοξενούμενος στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών, επικράτησε 1-0 του Εθνικού Γαζώρου και εδραιώθηκε στην επτάδα της Football League.

Τα "λιοντάρια" δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούμ τα πολλά φάουλ που έκαναν οι παίκτες του φιλοξενούμενοι στα όρια της περιοχής, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να λήξει 0-0.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μιχάλης Γρηγορίου πέρασε τον Αλεξάνταρ Σίμιτς στον αγωνιστικό χώρο και στο 73ο λεπτό λίγο έλειψε να δικαιωθεί, αφού το σουτ του τελευταίου τράνταξε το δοκάρι του Γιώργου Βαλσαμάκη.

Το παιχνίδι όδευε προς την ολοκλήρωσή του και ο Πανσερραϊκός δεν φάνταζε ικανός να σκοράρει, όμως, η τύχη ήταν με το μέρος του. Το ρολόι σημάδευε το 78ο λεπτό όταν ο Αλέξανδρος Τσούτσης έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Κώστα Μερεσιώτη, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Εθνικού Γαζώρου.

Καβάλα - Εργοτέλης (15:00)

Ολυμπιακός Βόλου - Αναγέννηση Γιαννιτσών (15:00)

Παναχαϊκή - Καλλιθέα (15:00)

Παναιτωλικός - Αναγέννηση Επανομής (15:00)

Θρασύβουλος - ΑΕΛ (15:00)

Καλλονή - Ηρακλής Ψαχνών (16:00)

Ρεπό: Βύζας Μεγάρων

Θα παρακολουθήσετε τις δύο αναμετρήσεις που ανοίγουν το πρόγραμμα της 29ης αγωνιστικής της Football League

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εθνικός Γαζώρου: Βαλσαμάκης, Σ. Κωνσταντινίδης, Χαριτίδης, Γεωργιαδης, Μερεσιώτης, Γαϊδαρτζής, Ναλμπάντης, Κοσμίδης, Σαββίδης, Κατσαβάκης, Καπίας.

Πανσερραϊκός: Κουτζαβασίλης, Δ. Τριανταφύλλου, Παντελιάδης, Παρασκευαίδης, Μπριλάκης, Γ. Τσιμίκας, Κ. Τριανταφύλλου, Ντα Κόστα, Γκουγκουλιάς, Κόντος, Τοντόροφ.
15:47
Διαιτητής είναι ο Ευαγγέλου (Αθηνών) με βοηθούς τους Χριστοδούλου και Μπαμπά (Αθηνών)
15:55
Ξεκίνησε το ντέρμπι των Σερρών. Εθνικός Γαζώρου-Πανσερραϊκός 0-0
15:56
Ο Εθνικός Γαζώρου είναι ομάδα του νομού Σερρών
16:03
Περισσότεροι από 2.000 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες του Δημοτικού γηπέδου Σερρών
16:04
6': Πρώτη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό με τον Τοντόροφ να κάνει το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ
16:14
16': Σουτ από τον Γκουγκουλιά η μπάλα έφυγε άουτ
16:29
28': Πρώτη ευκαιρία για τον Εθνικό Γαζώρου με τον Γαιδαρτζή να κάνει το σουτ με τον Κουτζαβασίλη να διώχνει την μπάλα
16:35
38': Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Ντα Κόστα η μπάλα άουτ
16:38
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Εθνικός Γαζώρου-Πανσερραϊκός 0-0
16:55
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
17:05
56': Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό Γαζώρου. Ο Γκόγκας μπήκε στην θέση του Γαιδαρτζή
17:11
60': Δύο αλλαγές για τον Πανσερραϊκό. Οι Σίμιτς και Τσούτης πήραν τις θέσεις των Ντα Κόστα και Τοντόροφ.
17:13
64': Αναγκαστική αλλαγή για τον Εθνικό Γαζώρου. Ο Μαχαιρούδης στην θέση του Χαριτίδη ο οποίος τραυματίστηκε
17:19
70': Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Καπίας έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει άουτ
17:20
72': Τρίτη αλλαγή για τον Πανσερραϊκό. Ο Στεφανίδης στην θέση του Τσιμίκα
17:21
73': Σουτ του Σίμιτς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Βαλσαμάκη
17:22
73': Τρίτη αλλαγή και για τον Εθνικό Γαζώρου. Ο Ομπέντ στην θέση του Κοσμίδη
17:29
79': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Πανσερραϊκός πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Μερεσιώτη. Εθνικός Γαζώρου-Πανσερραϊκός 0-1

17:47
Με τη νίκη αυτή ο Πανσερραϊκός ανέβηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 45 βαθμούς.
17:47
Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση του Ηρακλή με τον Απόλλωνα Σμύρνης
17:48
Οι συνθέσεις του αγώνα:

Ηρακλής: Χουάντερσον, Σαββίδης, Βαγγελόπουλος, X. Παληγεώργος, Λόπεθ, Ντατίδης, Ουκάρ, Τάι, Σουλίδης, Σιατραβάνης, Κιρόφσκι.

Απόλλων Σμύρνης: Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Χιντζίδης, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Ρόβας, Καμαρά, Φαρινόλα, Τσιλιγκίρης, Κατσίκης, Μανιάς.
17:49
Διαιτητής είναι ο Γκρανάς (Ξάνθης) με βοηθούς τους Χατζημωϋσιάδη και Εμπλιούκ (Ξάνθης)
17:54
Ξεκίνησε ο αγώνας στο Καυτανζόγλειο Στάδιο. Ηρακλής-Απόλλων Σμύρνης 0-0
18:06
Τίποτα το αξιόλογο μέχρι τώρα στο ματς
18:13
22': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ!  Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με πλασέ του Μανιά. Ηρακλής-Απόλλων Σμύρνης 0-1
18:35
43': Εκτέλεση φάουλ για τον Ηρακλή η μπάλα έφυγε λίγο άουτ
18:38
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ηρακλής-Απόλλων Σμύρνης 0-1
18:54
19:08
Ο Ηρακλής έχει κάνει ήδη μια αλλαγή με τον Ισαάκ να περνάει στην θέση του Τάι
19:09
Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ηρακλή ήταν στο 49' όταν από το σουτ του Λόπεθ η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι
19:43
Με τη νίκη του αυτή ο Απόλλωνας ανέβηκε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας με 51 βαθμούς, αφήνοντας τον Εργοτέλη στην δεύτερη θέση με 49