Χαμογέλασαν στο φινάλε Απόλλων και Λαμία

Με γκολ του Δημήτρη Κοτσώνη στο 87ο λεπτό, ο Απόλλων άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στη Football League, καθώς επικράτησε 1-0 του Φωστήρα στην Ριζούπολη. Σε ανάλογο χρονικό σημείο και συγκεκριμένα στο 82', η Λαμία έκαμψε με το ίδιο σκορ την αντίσταση του Αγροτικού Αστέρα.

INTIME

Μία φάση που θα συζητηθεί πολύ έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση του "Γ. Καμάρας" μεταξύ του Απόλλωνα Σμύρνης και του Φωστήρα, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν 1-0 με γκολ του Δημήτρη Κοτσώνη.

Έπειτα από ένα φτωχό σε θέαμα πρώτο ημίχρονο με μόλις μία καλή ευκαιρία (25' κεφαλιά Ιγκόρ Ανγκούλο), οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν πιο επιθετικά για το δεύτερο και δημιούργησαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Το γκολ που έμελλε να χωρίσει τους δύο αντιπάλους σημειώθηκε στο 87ο λεπτό με κεφαλιά του Κοτσώνη, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τάσου Κυριάκου. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για επιθετικό φάουλ στην επίμαχη φάση, με συνέπεια να αποβληθεί ο Κριστόφ Βαζέχα.

Απόλλων Σμύρνης (Κωστένογλου): Kουτσόπουλος, Χατζηζήσης (78' Κυριάκος), Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Σέτι, Γκονσάλες (72' Κυβελίδης), Βάντερσον, Λαγός, Αλίπιο (46' Φαρινόλα), Ανγκούλο.

Φωστήρας (Βαζέχα): Γκέκας, Κρητικός, Σακελλαρίου (62' Ψυχογιός), Γρομητσάρης, Μπίρης, Μπελέρι (78' Μήτκας), Κακαράς, Σιώπης, Ράμα, Τεγούσης, Κανελλόπουλος (54' Τσεμπέσι).

INTIME

Ιδανική ήταν η επιστροφή της Λαμίας στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία της χώρας μετά από 35 ολόκληρα χρόνια, καθώς επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα με γκολ του Θανάση Ρεπετσά στο 82ο λεπτό.

H oμαδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν εμφανώς ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε δοκάρι με τον Κώστα Νεόφυτο στο 65ο λεπτό κι εν τέλει δικαιώθηκε, παρά το γεγονός ότι ο Ρεπετσάς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη επειδή ανέβηκε στην εξέδρα για να πανηγυρίσει το γκολ του.

Λαμία (Τεννές): Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Ρεπετσάς, Λεάντρο, Φατιόν, Βασιλόγιαννης, Φράγκος (55' Χαϊκάλης), Νεόφυτος, Γενγκά (84' Κωστόπουλος), Κούρτζουριτς (46' Μουμίν).

Αγροτικός Αστέρας (Διλμπέρης): Ταταρίδης, Χατζηλιάδης, Κώτσιας, Καπίας (84' Κρυστάλλης), Τριανταφυλλίδης (29' Σαμουηλίδης), Γεωργιάδης, Καρακατσάνης, Καθάριος (59' Βελλίνης), Πέεφ, Μίλιτς, Σκλιοπίδης.

16:56
Καλωσήρθατε στο live της αναμέτρησης Λαμία - Αγροτικός Αστέρας για την 1η αγωνιστική της Football League.
16:57
Λαμία: Μπλάζιτς, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Ρεπετσάς, Λεάντρο, Φατιόν, Βασιλόγιαννης, Φράγκος, Νεόφυτος, Γιενγκά, Κούρτζουριτς.

Αγροτικός Αστέρας: Ταταρίδης, Χατζηλιάδης, Κώτσιας, Καπίας, Τριανταφυλλίδης, Γεωργιάδης, Καρακατσάνης, Καθάριος, Πέεφ, Μίλιτς, Σκλιοπίδης.

16:58
Οι γηπεδούχοι πιέζουν στα πρώτα λεπτά.
17:00
12ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Γενγκά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
17:05
16ο λεπτό: Kίτρινη στον Γενγκά.
17:07
19ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Καρακατσάνη, η μπάλα άουτ.
17:14
21ο λεπτό: Ο Νεόφυτος αποφεύγει τον Ταταρίδη και κάνει το σουτ, ο Κώτσιας σώζει πάνω στη γραμμή.
17:20
29o λεπτό: Αλλαγή για τον Αγροτικό Αστέρα. Ο Σαμουηλίδης παίρνει τη θέση του Τριανταφυλλίδη.
17:20
31ο λεπτό: Κίτρινη στον Κώτσια.
17:28
38o λεπτό: Σουτ του Φράγκου, η μπάλα κοντράρει στα σώματα.
17:30
42ο λεπτό: Mετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κώτσιας επιχειρεί το διαγώνιο σουτ και στέλνει την μπάλα άουτ.
17:34
45ο λεπτό: Σουτ του Γεωργιάδη εκτός περιοχής, ο Μπλάζιτς αποκρούει με γροθιές.
17:35
45+1ο λεπτό: Σουτ του Φράγκου, ο Ταταρίδης εκτινάσσεται και αποκρούει σε κόρνερ.
17:37
Ημίχρονο: Λαμία - Αγροτικός Αστέρας 0-0
17:55
46ο λεπτό: Αλλαγή για την Λαμία. Ο Μουμίν στη θέση του Κούρτζουριτς.
17:56
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
17:58
49ο λεπτό: Ο Φράγκος φεύγει στην πλάτη της άμυνας, κάνει το σουτ κι ο Ταταρίδης μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
18:02
55ο λεπτό: Αλλαγή για την Λαμία. Ο Χαϊκάλης στη θέση του Φράγκου.
18:09
Αρκετά γεμίσματα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι δεν έχουν απειληθεί ιδιαίτερα μέχρι στιγμής.
18:13
65ο λεπτό: Koντινό σουτ του Νεόφυτου, η μπάλα στη συμβολή των δοκών. Η καλύτερη στιγμή του ματς μέχρι στιγμής.
18:19
70ό λεπτό: Στην αντεπίθεση ο Αστέρας, ο Μίλιτς κάνει το σουτ κι ο Μπλάζιτς παραχωρεί κόρνερ.
18:22
72ο λεπτό: Kίτρινη κάρτα στον Γεωργιάδη.
18:31
82ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ, ο Γενγκά δεν μπορεί να βρει την μπάλα, η οποία καταλήγει στον Ρεπετσά που με σουτ ανοίγει το σκορ για την Λαμία.
18:32
83ο λεπτό: O Ρεπετσάς αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη επειδή ανέβηκε στα κάγκελα για να πανηγυρίσει.
18:33
84ο λεπτό: Αλλαγή για την Λαμία. Ο Κωστόπουλος στη θέση του Γενγκά.
18:36
85ο λεπτό: Aλλαγή για τον Αγροτικό Αστέρα. Ο Καπίας στη θέση του Κρυστάλλη.
18:38
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
18:42
Τελικό: Λαμία - Αγροτικός Αστέρας 1-0
18:45
Σε λίγα λεπτά αρχίζει το ματς μεταξύ του Απόλλωνα Σμύρνης και του Φωστήρα.
18:46
Περίπου 50 οπαδοί της ομάδας του Ταύρου βρίσκονται στις εξέδρες του "Γ. Καμάρας".
18:49
Απόλλων Σμύρνης (Κωστένογλου): Kουτσόπουλος, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Σέτι, Γκονσάλες, Βάντερσον, Λαγός, Αλίπιο, Ανγκούλο.

Φωστήρας (Βαζέχα): Γκέκας, Κρητικός, Σακελλαρίου, Γρομητσάρης, Μπίρης, Μπελέρι, Κακαράς, Σιώπης, Ράμα, Τεγούσης, Κανελλόπουλος.
18:50
Ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου φίλου του Εθνικού Κώστα Κατσούλη.
18:50
Σέντρα στο ματς
18:52
Περίπου 600 φίλαθλοι βρίσκονται στις εξέδρες. Η προσέλευση συνεχίζεται.
18:55
5ο λεπτό: Πολύ μακρινό σουτ του Κύργια, τελείως άστοχο.
19:00
8ο λεπτό: Μακρινό φάουλ του Ράμα από τα αριστερά, η μπάλα στην αγκαλιά του Κουτσόπουλου.
19:00
11ο λεπτό: Κίτρινη στον Σακελλαρίου.
19:03
12ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Λαγού από δεξιά, ο Ανγκούλο παίρνει την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, ο Γκέκας μπλοκάρει.
19:05
Κακό το θέαμα στο πρώτο τέταρτο.
19:06
17o λεπτό: Kίτρινη στον Αλίπιο.
19:14
24ο λεπτό: Aτομική προσπάθεια του Κανελλόπουλου, ο οποίος κάνει το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ.
19:17
25ο λεπτό: Σέντρα του Γκόλια από αριστερά, ο Ανγκούλο παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα λίγο άουτ. Πρώτη αξιόλογη στιγμή στο ματς.

19:21
30ό λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Γκόλια, ο Κοτσώνης παίρνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Φωστήρα, η μπάλα άουτ.
19:24
32ο λεπτό: Φάση διαρκείας έξω από τα καρέ του Φωστήρα, ο Γκονσάλες επιχειρεί το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στον Γκόλια, ο οποίος κάνει το διαγώνιο σουτ και στέλνει την μπάλα άουτ.
19:26
34ο λεπτό: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Μπελέρι, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
19:27
36ο λεπτό: Σουτ εκτός περιοχής από τον Τεγούση, η μπάλα άουτ.
19:34
Ο κόσμος στις εξέδρες έχει αυξηθεί και υπολογίζεται γύρω στα 800 άτομα.
19:36
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
19:36
Ημίχρονο: Απόλλων - Φωστήρας 0-0
19:52
19:52
46ο λεπτό: Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Φαρινόλα αντί του Αλίπιο.
20:00
48ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Λαγού, o Φαρινόλα παίρνει την κεφαλιά, ο Γκέκας πέφτει στη δεξιά του γωνία κι αποκρούει σε κόρνερ.
20:01
52ο λεπτό: Eκτέλεση κόρνερ του Λαγού, ο Σέτι παίρνει την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.
20:01
55ο λεπτό: Αλλαγή για τον Φωστήρα. Ο Τσεμπέσι αντί του Κανελλόπουλου.
20:02
56o λεπτό: Kίτρινη κάρτα στον Κρητικό.
20:04
58ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Κύργια.
20:11
61ο λεπτό: Λάθος του Γρομητσάρη, η μπάλα φτάνει στον Ανγκούλο, ο οποίος τη σηκώνει για να περάσει και τον Γκέκα, όμως τη στέλνει άουτ.
20:11
61ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Τεγούση.
20:12
62ο λεπτό: Αλλαγή για τον Φωστήρα. Ο Ψυχογιός αντί του Σακελλαρίου.
20:13
63ο λεπτό: Συρτή σέντρα-σουτ του Φαρινόλα, η μπάλα περνά από πολλά πόδια, ο Λαγός προσπαθεί -ανεπιτυχώς- για την προβολή από πλεονεκτική θέση.
20:17
67o λεπτό: Μονοκόμματο σουτ του Γκονσάλες, η μπάλα περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γκέκα.
20:18
68ο λεπτό: O Aνγκούλο στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Φωστήρα με κεφαλιά, όμως ορθώς δεν υπάρχει γκολ, καθώς ο επίδοξος σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.
20:18
69ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Μπελέρι.
20:22
72ο λεπτό: Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Κυβελίδης αντί του Γκονσάλες.
20:24
78ο λεπτό: Αλλαγή για τον Φωστήρα. Ο Μήτκας αντί του Μπελέρι.
20:24
78ο λεπτό: Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Κυριάκος αντί του Χατζηζήση.
20:25
Οι δύο προπονητές ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους.
20:26
80ό λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Κυβελίδη.
20:30
83ο λεπτό: Ο Σέτι κάνει το γέμισμα, ο Ανγκούλο παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
20:32
84o λεπτό: O Ψυχογιός κάνει το γύρισμα από αριστερά, ο Τσεπέσι βρίσκει την μπάλα με προβολή και τη στέλνει άουτ. Καλή στιγμή αυτή για τον Φωστήρα.
20:33
ΓΚΟΛ! Απόλλων - Φωστήρας 1-0
20:35
87ο λεπτό: Εκτέλεση κόρνερ του Κυριάκου από δεξιά, ο Κοτσώνης παίρνει την κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και στέλνει την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Γκέκα.
20:36
Να και κάτι ασυνήθιστο: Ο Κριστόφ Βαζέχα αποβάλλεται επειδή διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ στη φάση του γκολ.