Αχαρναϊκός - ΑΕΚ 1-2 (VIDEOS)

Σε ένα επεισοδιακό ματς με δραματικό φινάλε, η ΑΕΚ κατάφερε να φύγει με το διπλό από τη "Ριζούπολη", χάρη σε 2 γκολ στις καθυστερήσεις κόντρα στον Αχαρναϊκό (1-2). Ντακόλ και Μπρέσεβιτς οι "λυτρωτές" της Ένωσης.

Η ΑΕΚ κατάφερε χάρη σε 2 γκολ από στημένα στις καθυστερήσεις να πάρει το διπλό στο γήπεδο της "Ριζούπολης", κάνοντας το 4/4 στο πρωτάθλημα της Football League.

Το ματς "αμαυρώθηκε" από τα επεισόδια που έλαβαν χώρα έξω από το γήπεδο, όπου αρκετοί φίλαθλοι προσπάθησαν να εισέλθουν δίχως εισιτήριο, με αποτέλεσμα η αστυνομία να χρησιμοποιήσει δακρυγόνα, κάνοντας αποπνικτική την ατμόσφαιρα.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης αναγκάστηκε να διακόψει προσωρινά 2 φορές τον αγώνα μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα, ωστόσο αυτό μόνο κακό έκανε στους παίκτες.

Μια φανερά αποδιοργανωμένη ΑΕΚ, δεν κατάφερε να μπει στο παιχνίδι και το πλήρωσε στο 26ο λεπτό, όταν ο Γέσιτς εκτέλεσε ένα φάουλ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε σχεδόν μέσα από τα χέρια του Ανέστη και ο Αχαρναϊκός άνοιξε το σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε 10 λεπτά καθυστερήσεις λόγω των διακοπών στην αρχή του αγώνα, όμως η ΑΕΚ δεν κατάφερε κάτι.

Με την επανάληψη και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων της τον Πλατέλλα, οι "κιτρινόμαυροι" πίεσαν, όμως ο Παγούδης ήταν σταθερός. Όσο περνούσε η ώρα ο Δελλας έκανε όλο και πιο επιθετική την ομάδα του προκειμένου να βρει το γκολ. Στο γήπεδο πέρασαν οι Ζόριτς, Ντακόλ και Μπρέσεβιτς με την ΑΕΚ να παίζει ένα φουλ επιθετικό σχήμα.

Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά παίχτηκε στο μισό γήπεδο, με την Ένωση να σφυροκοπά και την άμυνα του Αχαρναϊκού να αντιστέκεται. Τη λύση τελικά έδωσε ο Ντακόλ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Η ΑΕΚ κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή και ο Μάνταλος ανέλαβε την εκτέλεσή του. Η μπάλα ήρθε στην περιοχή και ο Βραζιλιάνος επιθετικός που είχε μπει νωρίτερα στον αγώνα, με το πίσω μέρος του κεφαλιού του κρέμασε τον Παγούδη και έσωσε το βαθμό για την ομάδα του.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μπρέσεβιτς στο 96' έκανε το 1-2, ολοκληρώνοντας μια μεγάλη ανατροπή για την ΑΕΚ. Ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μάνταλος έπιασε την πρώτη κεφαλιά με τον Παγουδή να σώζει, όμως στη συνέχει ο Μπρέσεβιτς από κοντά λύτρωσε την Ένωση.

AEK: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Γεωργέας, Κολοβέτσιος (72' Μπρέσεβιτς), Κορδέρο, Ανάκογλου (62' Ντακόλ), Μάνταλος, Πλατέλλας (55' Ζόριτς), Μπαρμπόσα, Αραβίδης

Αχαρναϊκός: Παγούδης, Μωϋσιάδης, Ταμπάκης (74' Καλογερόπουλος), Ζόνας, Ιωαννίδης (68' Χριστόπουλος), Παπατόλιος, Μανουσάκης, Αθανασίου, Στουρνάρας, Ιορδανίδης, Γέσιτς

Το LIVE του αγώνα

14:30
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Αχαρναϊκό στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Football League.
14:30
Πάμε να δούμε αρχικά την 11άδα που κατεβάζει ο προπονητής της Ένωσης, Τραϊανός Δέλλας.
14:31
ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γεωργέας, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.
14:39
Στον πάγκο θα κάθονται οι: Βούρας, Πεταυράκης, Ρόβας, Σαρρής, Μπρέσεβιτς, Ντακόλ και Ζόριτς.
14:40
Ντούνης και Φαγιέ είναι εκτός αποστολής για τους "κιτρινόμαυρους".
14:57
Σέντρα στις 15:00 κάνουν ακόμη 6 αναμετρήσεις της Football League. Αναλυτικά το υπόλοιπο πρόγραμμα:

14:59
Στη Ριζούπολη το ματς του Αχαρναϊκού με την ΑΕΚ. Υπάρχει ακόμη κόσμος απ' έξω που περιμένει να μπει.
15:00
Οι παίκτες παίρνουν τις θέσεις τους στον αγωνιστικό χώρο.
15:01
Υπάρχει κάποιος αναβρασμός στο πέταλο!
15:02
Σέντρα στο ματς
15:02
Όμως διακόπτεται προσωρινά από τον διαιτητή της αναμέτρησης.
15:03
Πέφτουν χημικά από την αστυνομία.
15:05
Το πρώτο γκολ της ημέρας στη Football League είναι γεγονός!

Φωκικός - Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1 στο 5' λεπτό

15:07
Συνέχεια ξανά στην αναμέτρηση.
15:09
10' Κόρνερ για την ΑΕΚ
15:10
11' Δυνατό σουτ του Αραβίδη, διώχνει ο τερματοφύλακας του Αχαρναϊκού. Πρωτη καλή ευκαιρία για την Ένωση.
15:13
12' Σεντρα από τον Μπακάκη μέσα στην περιοχή, πέφτει ο Αραβίδης, όμως δεν υπάρχει τίποτα. Περνάει η φάση.
15:15
Νέα διακοπή στο ματς! Ο καπνός από τα δακρυγόνα δυσκολεύει τις προσπάθειες των παικτών.
15:15
Τα επεισόδια εκτός γηπέδου συνεχίζονται.
15:16
Υπάρχει αρκετός κόσμος έξω από το γήπεδο. Μέσα στο γήπεδο δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν μπει.
15:17
Υπάρχει σκορ και στο Επισκοπή - Ηρακλής Ψαχνών: 1-0!
15:19
Ξανά δράση στον αγωνιστικό χώρο.
15:21
Φτάσαμε στο 20 λεπτό, όμως ποδόσφαιρο έχει παιχτεί μόνο 10-12 λεπτά!
15:22
20' Ένα σουτ τώρα από πλευράς Αχαρναϊκού με τον Μανουσάκη, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία του Ανέστη.
15:27
26' Φάουλ σε καλό σημείο για τον Αχαρναϊκό
15:28
ΓΚΟΛ για τους γηπεδούχους!
15:30
Ο Γέσιτς έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε σχεδόν μέσα από τα χέρια του Ανέστη που αιφνιδιάστηκε και καρφώθηκε στο πίσω μέρος των διχτύων της Ένωσης.
15:31
Η 11άδα του Αχαρναϊκού αυτή τη στιγμή στον αγώνα: Παγούδης, Μωϋσιάδης, Ζόνας, Ταμπάκης, Γέσιτς, Αθανασίου, Παπατόλιος, Ιωαννίδης, Μανουσάκης, Στουρνάρας, Ιορδανίδης
15:32
Ενώ στον πάγκο των γηπεδούχων κάθονται οι: Εμέκα, Καλογερόπουλος, Χριστόπουλος, Κοντογουλίδης, Δημόπουλος, Κούμης, Καλαμιώτης.
15:32
Κόρνερ για την ΑΕΚ τώρα.
15:33
31' Διώχνει η άμυνα των γηπεδούχων.
15:37
Δείτε πως ο Αχαρναϊκός άνοιξε το σκορ κόντρα στην ΑΕΚ:
15:39
34' Τρομερή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Πλατέλλας έστρωσε στον Κορδέρο, όμως ο Ισπανός έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
15:41
40' Φάουλ για την ΆΕΚ!
15:42
41' Ένα κόρνερ τώρα για τους "κιτρινόμαυρους"
15:42
Ο Παγούδης μαζεύει.
15:46
44' Η ΑΕΚ πιέζει πολύ έξω από την περιοχή του Αχαρναϊκού, κερδίζοντας κάποια φάουλ γύρω από τη μεγάλη περιοχή.
15:47
10 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις στο πρώτο ημίχρονο!
15:51
Ημίχρονα στα υπόλοιπα παιχνίδια της Football League. Αναλυτικά τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής:

15:53
45+ Ένα μακρινό σουτ του Πλατέλλα, η μπάλα φεύγει άουτ.
15:56
45+ Ο Πλατέλλας πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Παγούδης μαζεύει.
15:57
Ημίχρονο στη "Ριζούπολη". Αχαρναϊκός - ΑΕΚ 1-0
16:09
Έχει πετύχει γκολ ο Αγροτικός Αστέρας κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου. 1-0 οι γηπεδούχοι.
16:12
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
16:15
Δυναμικά εχει μπει η ΑΕΚ που ψάχνει την ισοφάριση.
16:17
O Πλατέλλας είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ένωσης στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.
16:18
Ο Ζόριτς έχει σηκωθεί από τον Δέλλα και κάνει προθέρμανση.
16:21
53' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Ένωση. Ο Γεωργέας γύρισε τη μπάλα στον Πλατέλλα, ο τελευταίος έκανε το σουτ που όμως ήταν αδύναμο χωρίς να απειλήσει αισθητά την εστία του Παγούδη.
16:23
55' Ο Ζόριτς περνάει στη θέση του Πλατέλλα.
16:26
Η ατμόσφαιρα στις κερκίδες μοιάζει να "ανεβαίνει" ξανά, με κάποιους να πετούν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο.
16:27
Ο Δέλλας ετοιμάζει να περάσει στο γήπεδο και τον Ντακόλ. Θέλει να ρισκάρει ο κόουτς της Ένωσης που βλέπει τον Αχαρναϊκό να έχει κλειστεί στα καρέ του.
16:30
62' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ντακόλ όπως λέγαμε παίρνει τη θέση του Ανάκογλου. Φουλ επίθεση πλέον.
16:33
Στο μισό γήπεδο παίζεται αυτή τη στιγμή το παιχνίδι. Πιέζει η ΑΕΚ.
16:34
68' Ο Χριστόπουλος στη θέση του Ιωαννίδη.
16:37
70' Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο.
16:39
72' Ο Μπρέσεβιτς στη θέση του Κολοβέτσιου. Με τρεις πλέον στην άμυνα η Ένωση.
16:41
74' Αλλαγή και για τον Αχαρναϊκό. Στη θέση του Ταμπάκη, ο Καλογερόπουλος.
16:44
Όλοι οι παίκτες του Αχαρναϊκού βρίσκονται πίσω από τη σέντρα.
16:45
Στα υπόλοιπα παιχνίδια της Football League:

Επισκοπή - Ηρακλής Ψαχνών 2-0
Αγροτικός Αστέρας - Ολυμπιακός Βόλου 1-1
16:45
Μπαίνουμε στο τελευταίο 10λεπτο στη Ριζούπολη. Ο Αχαρναϊκός είναι σταθερός στην άμυνα, με την ΑΕΚ να έχει εγκατασταθεί έξω από την περιοχή του.
16:46
80' Κίτρινη κάρτα στον Ζόριτς.
16:48
81' Φάουλ σε καλό σημείο για σέντρα υπέρ της ΑΕΚ.
16:49
Μέσα στην περιοχή, ο Κορδέρο μπαίνει στη φάση, ο Παγούδης διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ.
16:49
Διώχνει ο Μανουσάκης στο πρώτο δοκάρι.
16:55
88' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Μπρέσεβιτς να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή,  όμως ο Παγούδης μαζεύει.
16:56
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
16:57
16:58
ΓΚΟΟΟΟΛ η ΑΕΚ!!
16:59
Στημένο από τον Μάνταλο, βγαίνει η σέντρα στην περιοχή και ο Ντακόλ είναι αυτός που με το πίσω μέρος του κεφαλιού του κρεμάει τον Παγούδη και ισοφαρίζει για την Ένωση.
17:01
Τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα!
17:01
Με κάποιο γέμισμα στην περιοχή θα προσπαθήσουν οι παίκτες της ΑΕΚ να πετύχουν κάποιο δεύτερο γκολ.
17:01
Κόρνερ για την ΑΕΚ
17:02
ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ στο 95' με τον Μπρέσεβιτς!
17:04
Η Ένωση γυρνάει το ματς! Πρώτα ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά, ο Παγούδης έβγαλε κι από κοντά ο Μπρέσεβιτς κάνει το 1-2!