Επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΛ

Υπό το βλέμμα του Βαγγέλη Πλεξίδα, η ΑΕΛ επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού στο "Γιάννης Παραλυκίδης" επέστρεψε στις επιτυχίες και μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή του 2ου ομίλου, στην οποία κατοικεί πλέον και η Ζάκυνθος μετά το 5-1 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας.

1ος όμιλος

Ισόπαλοι χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Αχαρναϊκός και Άλιμος, σε μία αναμέτρηση που είχε ενδιαφέρον στο ξεκίνημα (στο 2ο λεπτό είχαν δοκάρι οι γηπεδούχοι με τον Γιώργο Ιορδανίδη) και στο φινάλε (στο 94ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε πτώση του Ηλία Ιωάννου).

Ο Ρενάλντο Ράμα έκανε τα πάντα για να χαρίσει τη νίκη στον Φωστήρα (γκολ στο 2ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, δοκάρι στο 14ο), αλλά η Ερμιονίδα ισοφάρισε στο 52ο λεπτό με κεφαλιά του Παναγιώτη Συμελίδη, έφυγε με το 1-1 από τον Ταύρο και διεύρυνε στους τρεις αγώνες το αήττητο σερί της.

2ος όμιλος

Με κεφαλιά του Θανάση Πινδώνη στο 29ο λεπτό, η ΑΕΛ έκαμψε την αντίσταση του Αιγινιακού στην επεισοδιακή αναμέτρηση του "Γιάννης Παραλυκίδης", όπου αμφότερες οι ομάδες την ολοκλήρωσαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής των Θανάση Μουλόπουλου (στο 85') και Νίκου Αραμπατζή (στο 88'). Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους και οι "βυσσινί" μείωσαν στους 3 βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή.

Εν αντιθέσει με τις προηγούμενες αναμετρήσεις, όπου σημείωνε επαγγελματικές νίκες, η Ζάκυνθος επιβλήθηκε 5-1 της Αναγέννησης Καρδίτσας και συγκατοικεί με Λαμία, Ηρακλή στην κορυφή του 2ου ομίλου. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νικολάς Βαρέλα, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 34ο, το 53ο και το 82ο λεπτό, οι Κώστας Οικονόμου και Ιάσων Παπαδημητρίου προσέθεσαν τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ, ενώ ο Σωκράτης Μπουντούρης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ισόπαλοι χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Τύρναβος και Πιερικός στο Αλκαζάρ, με συνέπεια η θεσσαλική ομάδα να παραμείνει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας κι εκείνη της Κατερίνης να χάσει την ευκαιρία να ξεφύγει από τις επικίνδυνες θέσεις. Στο αγωνιστικό σκέλος, οι φιλοξενούμενοι έχασαν περισσότερες ευκαιρίες, ενώ οι γηπεδούχοι τη σημαντικότερη (με τον Χρήστο Ζυγκερίδη στο 86ο λεπτό).