AEK - Αχαρναϊκός 2-0 (VIDEO)

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τη συνήθη σοβαρότητα των αναμετρήσεων του ΟΑΚΑ και σημείωσε μία επαγγελματική νίκη επί του Αχαρναϊκού με 2-0. Μαζική προσέλευση από τους οπαδούς της "Ένωσης", οι οποίοι ενθάρρυναν την ομάδα τους ενόψει και του επαναληπτικού με τον Ολυμπιακό.

Δύο διαφοροποιήσεις συγκριτικά με το αρχικό σχήμα του "Γ. Καραϊσκάκης" επεφύλασσε εκείνο της ΑΕΚ στο ματς με τον Αχαρναϊκό: ο Σταύρος Πεταυράκης πήρε τη θέση του Άρη Σοϊλέδη και ο Δημήτρης Κολοβέτσιος του Βασίλη Λαμπρόπουλου, ενώ στον αντίποδα ο Γιώργος Βαζάκας άλλαξε πλευρές τα μπακ του (ο Χρήστος Νιάρος έπαιξε αριστερά και ο Βασίλης Ιωαννίδης δεξιά).

Κατά την προσφιλή της τακτική όταν αγωνίζεται στο ΟΑΚΑ, η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα κυκλοφόρησε από την αρχή με ψυχραιμία την μπάλα, είχε έντονη κινητικότητα και άγγιξε το γκολ στο 18ο λεπτό, όταν ο "κεραυνός" του Βαγγέλη Πλατέλλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μιχάλη Παγούδη.

Η συντριπτική κατοχή των γηπεδούχων (στο 35' άγγιξε ποσοστό 71%) μετουσιώθηκε σε γκολ από τον Έντερ Μπαρμπόσα (με διαγώνιο σουτ έπειτα από γύρισμα του Πλατέλλα στο 38ο λεπτό). Ο Αχαρναϊκός, από την πλευρά του, αντιπαρέταξε μόνο ένα κοντινό σουτ του Γιώργου Καλογερόπουλου στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο γκολ της ΑΕΚ

Η "Ένωση" είχε την υπεροχή και στο δεύτερο ημίχρονο, συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, αλλά από τη στιγμή που ο Πέτρος Μάνταλος δεν χρίστηκε σκόρερ στο 61ο λεπτό (παραβίασε την αντίπαλη εστία από θέση οφσάιντ), το ματς παρέμενε αμφίρροπο.

Οι οπαδοί της ΑΕΚ, πάντως, έδωσαν... εορταστικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση μετά (και) το 1-1 του "Γ. Καραϊσκάκης" που χαρίζει στην ομάδα τους ένα ισχνό προβάδισμα για την πρόκριση επί του Ολυμπιακού.

Η αποζημίωσή τους ήρθε στο 79ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο συνήθης Χρήστος Αραβίδης έπιασε την κοντινή κεφαλιά, νίκησε τον Παγούδη και -ουσιαστικά- έβαλε τέλος στη σεμνή τελετή.